Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

Fane

Salutari bine ai venit , frumoase peisaje aveti pe acolo  :bravo:

Razvan HD

Bine ati venit ,vecine ',nu sunteti tare departe de mine , eu sunt de langa Brad ! (cand sunteti prin zona datimi un mesaj privat) !
Numai bine si iernare usoara !  :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

roi_ag

Esti de belea    =D>      :bravo:   Bine ai venit!  %%-
Proprietatea pe care vrei sa o cumeri e super "raiul pe pamant",zona mirifica .Succes in toate  :hi:

romikele

Citat din: ciucur din August 17, 2012, 11:14:09 AM
Salutari !

Ma numesc Adrian Ciucur am 33 de ani ,sunt casatorit si am o fetita minunata de 4 ani jumate.

...
PS – Nu prea am poze intrucat lucrez cu manusi si nu pot folosi aparatul foto.

Am citit acum cu atentie mesajul de prezentare, cred ca la momentul postarii lui eram prea aglomerat si mi-a scapat.
Felicitari pentru frumoasa prezentare si pentru mesajul transmis tuturor incepatorilor, un mesaj realist, dar din care se vede pasiunea si respectul fata de albina... CHEIA SUCCESULUI!

:bravo: =D>

niculita

Salutari...Frumoasa prezentare..Mult succes in continuare.Cu perseverenta multa vei ajunge departe.Iernare usoara la  :bzz: :bzz: :bzz: si multa sanatate  ca-i mai buna decat toate!!!!! :bravo: :bravo: :bravo: :coffee: :coffee: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

stup_arpi

Bine ati venit,mult succes in continuare!
Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

ciucur

Va multumesc tuturor !

Acuma, problema e ca pasiunea s-a transformat in boala. Nu e seara sa ma pun in pat sa nu ma gandesc la clipele minunate care vor veni odata cu primavara. La o adica si daca apar probleme inerente incepatorilor satisfactia este de nemasurat cand reusesti sa le rezolvi.
Intrucat anul trecut mi-am construit singur 6 stupi si am inceput sa inteleg cu ce se mananca apicultura, pentru anul acesta imi propun urmatoarele:
-confectionare lazi (am cumparat deja 1m3 de cherestea de 3 cm grosime);
-inmultirea familiilor pana la 20 (achizitionare de roi naturali si formare roi artificiali);
-achizitionarea vetrei de stupina din pozele de mai sus pentru care sunt in tratative mai avansate (deja am convenit ca anul asta sa am drept de folosinta);
-inlocuirea matcilor la roii achizitionati tarziu cu matci crescute de mine cu cutiuta Nicot;
-confectionarea unei centrifuge cu diametru 75-78 cm (6 rame 1/1 tangential si cred 30 rame 1/2 radial);
-transportul stupilor la salcam si floarea soarelui;
Sunt multe lucruri, insa cu ajutorul lui Dumnezeu si sprijinul familiei se pot face.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cataniciu nicolae

Mi-ai rămas dator cu un răspuns... Dacă vrei, nu ţin neaparat. Dar totuşi vroiam să ştiu dacă eşti tu acea persoană. Salutări! Succes în continuare...

ciucur

Citat din: cataniciu nicolae din Ianuarie 24, 2013, 12:45:40 PM
Salut Adrian! Sunt de lângă Cugir, din Romoșel, cred că ştii unde este... Eu acum locuiesc în Săliște, Sibiu, acolo şi lucrez. Bănuiesc că străbunii tăi sunt de pe dealurile de mai sus de Cugir nu...? Cred că nu este chiar aşa de mare coincidenţa ca tatăl tău să fi fost poliţist...! Când eram militar la Deva am cunoscut un domn Ciucur, om de treabă, prieten bun cu regretatul, pe atunci Colonel Drăgan Muntean era prin anul 2000. Făcea serviciul la poarta IPJ Deva iar eu eram aghiotantul lui. Nu ştiu sigur dacă el este acea persoană... La mulţi ani! ţie şi familiei tale şi la mai multe familii de albine...

Va salut !

Sigur ca stiu unde e Romoselul, era placerea mea in zilele de vara sa trec cu bicicleta peste deal. Casa parinteasca e la poalele Cetatii.
Bunicii mei sunt cum banuiti din catunele marginimii - ai mamei din Bucuru si ai tatei din Calene.
Domnul de la IPJ nu e sau nu stiu sa imi fie ruda. Cand mi-am schimbat buletinul pe Deva am fost intrebat de cel de la ghiseu daca suntem neamuri.
Tata e strungar si mama a lucrat ca vanzatoare in magazinul alimentar. Eu am gresit si am iesit inginer. Glumesc....
Saracii parinti ce eforturi au facut pentru asta.
Multumesc de urari si va doresc numai bine!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: fane din Ianuarie 24, 2013, 04:54:08 PM
Salutari bine ai venit , frumoase peisaje aveti pe acolo  :bravo:

Teritoriile astea numite de noi Romania in general sunt frumoase.
Noi suntem cam in plus pe aici... Nu suntem in stare sa folosim ce avem.
Sanatate !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: Razvan HD din Ianuarie 24, 2013, 07:34:44 PM
Bine ati venit ,vecine ',nu sunteti tare departe de mine , eu sunt de langa Brad ! (cand sunteti prin zona datimi un mesaj privat) !
Numai bine si iernare usoara !  :hi: :hi:

Salutari vecine !
Am citit si eu cum ai ajuns apicultor. Felicitari !
Nu iti spun asta pentru ca iti plac albinele si pentru ca MUNCESTI la varsta ta.
Prin pozitia pe care o ocup la munca am ocazia sa ma ocup de studentii care vin in practica. Vai si amar de ei, imi provoaca mila.
Altii de varsta ta se perfectioneaza in umblatul prin cluburi/baruri, in bautura si fumat. Bineinteles pe banii parintilor sau bunicilor.
Cand ajung prin zona (Brad) te caut. Si daca esti cuminte te ajut cu ce pot. Cei ca tine trebuiesc incurajati !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: romikele din Ianuarie 24, 2013, 08:57:47 PM
Citat din: ciucur din August 17, 2012, 11:14:09 AM
Salutari !

Ma numesc Adrian Ciucur am 33 de ani ,sunt casatorit si am o fetita minunata de 4 ani jumate.

...
PS – Nu prea am poze intrucat lucrez cu manusi si nu pot folosi aparatul foto.

Am citit acum cu atentie mesajul de prezentare, cred ca la momentul postarii lui eram prea aglomerat si mi-a scapat.
Felicitari pentru frumoasa prezentare si pentru mesajul transmis tuturor incepatorilor, un mesaj realist, dar din care se vede pasiunea si respectul fata de albina... CHEIA SUCCESULUI!

:bravo: =D>

Domnule Romikele,

Va multumesc pentru cuvintele scrise.
Va spun doar ca de cate ori ma uit la stupi imi aduc aminte de dumneavoastra.
Anul trecut pe 4 ianuarie mi-ati raspuns la o intrebare si am decis ca stupii sa ii fac din caturi de 1/2 redus.
Multi s-au inspirat din desenele dumneavoastra, poate putini o recunosc.
Eu nu prea fac poze, asa ca nu imi cereti. :)
Sper sa ne intalnim si personal la targul apicol de la Faget unde sigur merg. Daca nu poate la editia 2 la Sighisoara.
Sanatate multa !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bee_lover

Planuri mari dar realizabile, felicitari pentru hotararea si determinarea de care dai dovada! La cat mai multe familii de albine! Te asteptam cu drag la targul de la Sighisoara!  :hi:

ciucur

Sambata am facut o scurta inspectie la stupi.
Am inlocuit turtele de Apiluk normal cu cele cu adaos de polen. In o luna de zile nu au mancat foarte mult din turte.
Am pus o doza (1kg) la familiile puternice si jumate (0,5kg) la roiuri.
Important e ca nu am gasit diaree sau condens/mucegai. De asemenea toti sunt in viata, cum i-am bagat la iernare dupa restrangere:
-2 pe 7 rame - stupii mei din 2011 respectiv 2012;
-2 pe 4 rame - roii artificiali facuti de mine ;
-4 pe 3 rame - roii cumparati tarziu si neglijati de proprietarul anterior;
Am controlat la unul de 3 rame care mi s-a parut ca nu are deloc miere si pe rama 3 pe partea interioara avea puiet capacit cam 10 cm2. Era si miere si pastura insa mai putina dar aproape de puiet. Am inchis totul cat de repede am putut.
De abia la sfarsit mi-am dat seama ca imi miros mainile a propolis. Mai frumos ca orice parfum.....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.