Prezentare Hermannstadt!

Creat de Hermannstadt, Mai 25, 2012, 02:48:13 PM

« precedentul - următorul »

iulian61

La multi ani! Sanatate si noroc.

cornelioandanciu

Citat din: romikele din Mai 25, 2012, 05:07:21 PM
Stupul este foarte bun, producatorul skypi_0040 il face la o calitate superioara, fara cusur.  :nod:
Eu l-am sunat odata, nu avea nimic facut pe stoc, am incercat si la altii, nici aceia nu aveau.Dar la toti le trebuiau banii inainte. Nu se poate asa.
Va salut.

orbanstefan64

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 30, 2012, 11:54:19 AM
Citat din: romikele din Mai 25, 2012, 05:07:21 PM
Stupul este foarte bun, producatorul skypi_0040 il face la o calitate superioara, fara cusur.  :nod:
Eu l-am sunat odata, nu avea nimic facut pe stoc, am incercat si la altii, nici aceia nu aveau.Dar la toti le trebuiau banii inainte. Nu se poate asa.
ti ai pus vreodata intrebarea ce inseamna sa lucrezi pe stoc ?
normal ca fara 50 % avans nu merita sa inghiti praf.
ba se poate si ii f normal.
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

      ""Dar la toti le trebuiau banii inainte. Nu se poate asa.""


      Sa lucrezi pe stoc  ar  insemna sa lucrezi aiurea ,calitativ si din orice  punct de vedere .
   Cind lucrezi  cu o anumita comanda ,cu un avans, ai o mai mare responsabilitate  si atunci clientul e multumit .
  Multa lume nu intelege acest lucru , sa ai pe stoc asta  inseamna sa ai refuzuri de la altii  ori rebuturi  inbunatatite , cirpeli.
   Numai bine .

barabasl

in vara asta aveam nevoie urgenta de doi stupi, pentru ca roiau in prosite. M-am dus la cel mai aproiat producator de stupi - fabrica de stupi Tg. Secuiesc. Spre surprinderea mea erau in productie mii de stupi, si cu toate astea cu greu am obtinut doi stupi, dar astia cu insistente si peste doua zile. Omu avea comezi, cu avans, mii de bucati. Comanda cea mai mica la momentul respectiv era de 600 buc.

iulian61

Intrun cuvant,afaceri cu banii clientului

romikele

Citat din: iulian61 din Decembrie 30, 2012, 06:02:35 PM
Intrun cuvant,afaceri cu banii clientului

Nu e asa!
E o masura de siguranta ca in cazul in care clientul se razgandeste iar comanda e finalizata sau aproape de finalizare, paguba nu e totala.
Sunt destui care comanda doar sa se afle in treaba, iar cand totul e gata se razgandesc.
Au patit-o majoritatea producatorilor.
Avans dau doar acei clienti seriosi care chiar isi doresc produsele respective.

silviu

Ei vedeti de ce moare romanul?De neseriozitate,de dorinta de a-l jupui pe celalalt.Cu ani in urma(cand cresteam prepelite) am lucrat cu nationalitati conlocuitoare (la Praid si Tg.Mures).Nu vreau sa le fac statuie ca si intre ei sunt cu bube in cap,dar cuvantul era cuvant.A comandat,in momentul cand am convenit a platit cat ne-am inteles.
V-am povestit ca asta primavara am comandat si dat avans pentru 20 de lazi.Dupa 2 luni nu erau facute si ne cunoastem de 15 ani si ne intalnim cel putin o data pe saptamana.Asta da seriozitate nu?
                                        Cu stima,
                                                    Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cornelioandanciu

Cu toate ca suntem un pic off topic, nu ma rabd sa nu-mi expun punctul de vedere.Domnul Orban Stefan are si dumnealui dreptate, dar atunci cum acesti producatori se prezinta la targurile apicole cu remorcile incarcate de marfa,iar  daca vreau sa cumpar ceva de la ei nu au marfa decat daca le dau avans?
         Iar in privinta prafului, eu pun banul jos pentru un produs pe care oricum si l-ar vinde,oricum il fabrica, din punctul meu de vedere nu-mi convine sa raman cu praful in ochi!(cu banii dati si fara marfa!)
Va salut.

Hermannstadt

In primul rand vreau sa va spun La Multi Ani, sanatate si tot ce va doriti !! pt 2013 :)

Legat de despre discutiile de mai sus despre avasul la comanda stupilor, cred ca sunt multe de discutat, mai jos pot da cateva exemple:
- x% avans pt o marfa care defapt o vad in x timp ( sau cel putin asa sper  :) )
- produsul care il comand/platesc in avans defapt eu l-am vazut pt altcineva care nu stiu ce a negociat/discutat
- la momentul in care primim lazile si exista neconformitati intre comanda initiala si marfa livrata ce se mai poate face ?
- pana ajung sa vopsesc lazile sa constat ca lemnul nu este destul de uscat si incepe sa se distanteze

Astea cred ca sunt doar o parte din lucrurile care se pot intampla si sunt convins ca mi-au scapat cate ceva.

Pana la urma sigur ca nu o sa ii comand stupi lui nea x care nu l-am vazut in viata mea si doar am auzit povesti despre el.
O sa caut cu siguranta o persoana din zona mea ( nu dau nume  :) ), pe care sa o cunosc sa vad ca este "om". 


Numai bine !

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Hermannstadt

Mai am o problema la care nu stiu rezolvarea si anume:
- nu primesc notificari cand se posteaza ceva pe pagina mea "prezentare Hermannstadt", din setari nu am gasit momentan.

Multumesc !

Numai bine !

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Pentru a primi notificări de la un subiect, faci click pe butonul "Notifică", atunci când este afişat.

Hermannstadt

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Eu vad asta:

Hermannstadt

La mine asa  arata partea de jos, ce am postat mai devreme era partea de sus (in cazul in care nu s-a inteles).
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/