John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Felicitari pentru clip!
Mai asteptam si altele.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube


bee_lover

Frumoase filmuletele, incearca sa folosesti folie si peste carpele, e mai usor de ridicat si poti sa vezi daca ti-au cladit ramele si fara sa desfaci stupul. Daca una dintre familii a inceput sa construiasca ramele din cat si cealalta nu, inseamna ca cealalta ori e slaba ori se pregateste de roit. Ai spus ca are botci de salvare, nu are matca sau erau botci de roire?  :hi:

ion patrut


JohnSpatari

Citat din: bee_lover din Mai 09, 2012, 06:13:32 PM
Frumoase filmuletele, incearca sa folosesti folie si peste carpele, e mai usor de ridicat si poti sa vezi daca ti-au cladit ramele si fara sa desfaci stupul. Daca una dintre familii a inceput sa construiasca ramele din cat si cealalta nu, inseamna ca cealalta ori e slaba ori se pregateste de roit. Ai spus ca are botci de salvare, nu are matca sau erau botci de roire?  :hi:
Din cate am vazut avea puiet cam de toate varstele,botcile eru de salvare pentru ca erau cam rotunde adica mici,si in ele nu am observat larve.Cred ca familia este mai slabuta si mai linistita,celalta e mai harnica si mai agresiva,dar nui nimic asta si vreau,o sa ma invat mai repede :)


stefan1

  Frumoase videoclipurile, Ionica, si tu esti bun pvestitor.
  Imi permit sa fac cateva observatii:
     Bitcele de salvare sunt cele pe care o familie le face in momentul in care nu are regina. Sunt crescute la marginea suprafetelor de puiet, prin transformarea celulelor obisnuite. Cele pe care le-ai descris tu sunt inceputuri de botce de roire, pe care familiile le fac in vara si le va insamanta doar daca se hotarasc sa roiasca.
     Spui ca a inflorit si la tine salcamul. Din ce se vede in videoclip, nici la voi nu este cules foarte bun, sau poate este doar inceputul infloririi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

JohnSpatari

Salcam 2012

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.


JohnSpatari

Iata si stupusorul  facut de mine  :)

JohnSpatari

Iata si primele mele matci iesite din botcii de roire,la un incubator pentru oua.

bee_lover

la ce temperatura era setat incubatorul?

ion patrut

Citat din: JohnSpatari din Mai 26, 2012, 07:48:06 PM
Iata si primele mele matci iesite din botcii de roire,la un incubator pentru oua.
tare frate matci la incubator? sincer e prima data cand aud asa ceva