Protestul Federatiei Asociatiilor Apicole din Romania -ROMAPIS

Creat de viorel55, Octombrie 09, 2014, 02:50:50 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

  Astazi intre orele 8,30 -10,00 s-a desfasurat,la poarta MADR,protestul apicultorilor din Romapis fata de intentia autoritatilor de a solicita si pentru anul viitor derogare de la Comisia Europeana pentru folosirea unor pesticide neonicotinoide care dauneaza foarte mult albinelor.
  Pentru ca unele publicatii au inceput sa "fabuleze "pe tema acestui protest, ma vad nevoit sa fac cunoscut cateva amanunte pe care le cunosc ca participant activ la toate fazele de pregatire si desfasurare:
-au participat cca 45 de apicultori de la asociatiile din jud. Prahova,aflate la cea mai apropiata distanta de Bucuresti.
  -o delegatie compusa din 5 persoane, toate facand parte din conducerea Romapis, a fost primita de d-l ministru D. Constantin insotit de 2 secretari de stat si alti doi functionari superiori;
  -nu au participat d-nii Ion Fetea,Laurentiu Baciu si Alex. Jurconi si nu avem nici o colaborare cu acestia si respingem pe aceasta cale  afirmatiile din stirea publicata de "Stiri agricole"
  -protestul a fost stric profesional.  Atat !!!


Kov iulian

#2
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 09, 2014, 06:51:16 PM
Sa ne miram???
Astia au habar despre ce vorbesc? Sau vorbesc doar ca sa ventileze aerul?

http://www.stiriagricole.ro/daniel-constantin-despre-protestul-romapis-si-folosirea-neonicotinoidelor-tratamentul-acesta-se-face-din-2006-2007-si-nu-am-vazut-cazuri-foarte-grave-in-romania-15566.html

http://www.stiriagricole.ro/laurentiu-baciu-despre-protestatarii-romapis-ce-contributie-au-la-pib-15536.html

Nu ai cu cine vorbi aici in tara, nu a avut nici un rost acel protest, singura chestie pozitiva cu acest protest a fost cea de imagine.
Se pot face multe lucruri dar nu de aici din tara.

Un prim pas care nu necesita nici un efort este semnarea acestei petitii ( Îi rog pe admini daca vor sa promoveze aceasta petitie ):

https://secure.avaaz.org/ro/save_the_bees_us_pet_loc/?coVMtgb

............
.....

bio

..lucram intr-un pavilion si la postul de radio national --parca Romania actualitati --la stirile de la ora 16 a spus de protestul care a avut loc.

Am fost bucuros ca acest protest este considerat o "stire de interes national'... mi-a parut rau ca nu am putut sa ajut si eu, sa fiu alaturi de apicultorii care lupta pentru interesul tuturor..

sandupop

Felicitări organizatorilor, este un inceput....si eu sunt alaturi de dvs. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

D006

Ma voi ati vazut ca Fetea este pentru folosirea acestor chimicale si impotriva apicultorilor ??? ma felicit ca nu mai fac parte din organizatia condusa de respectivul !

Eduard Rotaru


viorel55

Citat din: sandupop din Octombrie 10, 2014, 02:03:19 PM
Felicitări organizatorilor, este un inceput....si eu sunt alaturi de dvs. :bravo:

Multumim  !!! Ne-ai cunoscut personal si ai vazut ca suntem  oameni seriosi,devotati  apiculturii  !

viorel55

O secventa de la protest.

D006

Protestul a fost foarte bun , pacat ca aca-caca-maca nu este langa apicultori.

aditza_71

Sincere felicitari organizatorilor si tuturor participantilor  =D>. Rusine sa le fie celor de la ACA ca nu au fost si ei acolo.

ionel07196555

Trebuia mediatizat putin  inainte cu citeva zile .
Un protest de amploare ar fi bun dar asta ar putea trezi monstrul de la VICTORIA cu pixu mai pune niste taxe si birururi
Asta da co 1 mina si ia cu MINILEeeee  de la totiiiii  MINISTRIiiiiiiiiiii .
Poate schimba palatu dupa cum e tendinta .
Multi se bucura la frimituri [ decit nimic mai bine o sticla de ulei o punga un pix ]
Cu cit vom esi la vot mai multi cu atit vom incurca planuri sau poate au si planu B

viorel55

  Pe pancarta  purtata de albinuta "NINA" (mascota) scrie :
          Sunt albina,stiu sa zbor
          De ma otraviti eu mor !

istodorescu vasile

numai la noi se poate vedea asa ceva, niste nemernici pusi sa apere interesele apicultorilor, sunt impotriva lor .acest FETEA chiar o fi de neinlocuit?

Cris

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 11, 2014, 09:35:36 AM
Trebuia mediatizat putin  inainte cu citeva zile .
Un protest de amploare ar fi bun
dar asta ar putea trezi monstrul de la VICTORIA cu pixu mai pune niste taxe si birururi
Asta da co 1 mina si ia cu MINILEeeee  de la totiiiii  MINISTRIiiiiiiiiiii .
Poate schimba palatu dupa cum e tendinta .
Multi se bucura la frimituri [ decit nimic mai bine o sticla de ulei o punga un pix ]
Cu cit vom esi la vot mai multi cu atit vom incurca planuri sau poate au si planu B

un protest de amploare le-ar fi aratat ca si apicultori conteaza, asa cu 45 de oameni probabil ca au crezut ca ati iesit la plimbare
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein