Caseta Centrifuga

Creat de dragos2006, Ianuarie 10, 2011, 05:22:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

in primul rand :

La multi Ani !

Acum revenind la subiect as vrea sa-mi construiesc o centrifuga radiala  pentru  Rame 1/1.
Deocamdata sunt la stadiul de schite si as dori un sfat  ref la cesetele in care se introduc ramele ce dimensiuni ar trebui sa aiba ?
este suficienta o sectiune de 50 x 350 ? In lungime  cred ca da .
Cu latimea am ceva indoieli mai ales daca pe viitor as vrea sa lucrez si cu Cat de 50mm

Voi ce spuneti?
multumesc

crombra

La multi ani!
Bine ai venit pe forum.
Adancimea casetei e OK. Astfel poti pune si doua rame 1/2 in aceeasi caseta.
Latimea insa trebuie sa o faci lasand un joc total de minim 5 mm(ramele mai au depuneri de propolis sau ceara pe umeri.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

multumesc frumos de raspuns 
Pica cam pe ce banuiam si eu. Mai apare  insa o intrebare
La caturile ingrosate de 50 mm ( in ideea ca le voi folosi vreodata) rezulta o caseta 60-65 mm.dar atunci rama standard de 37 nu are joc prea mare ? sau se centreaza ea la cand este in turatie?
Sa ii fac intre ramele 1/1 casete pentri 1/2 ingrosate ? desi este o complicatie in plus

Nu am lucrat decat cu tangentiala insa din comoditate as prefera una Radiala desi constuctiv este putin mai complicat o mai rumeg si cand va fi gata postez ceva poze
sper sa nu ma fac de ras

crombra

Abia acum realizez ca vrei centrifuga radiala. Pai la ea nu ai nevoie de casete. Casetele se folosesc la centrifugele tangentiale reversibile. Latimea caetelor poate fi cat de mare este nevoie(latimea celei mai late rame care se va centrifuga) pentru ca la rotire caseta se roteste si rama este lipita de una din fetele casetei de catre forta centrifuga.
Casetele se folosesc in general pentru ramele 1/1. Pentru rame 1/2 late de 50 se foloseste varianta radiala unde nu este nevoie de casete ci doar de niste ghidaje in forma de U sus si jos. Uita-te pe niste poze de centrifuge si te vei lamuri.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

scuze de intarziere insa am fost "putin" fara net.

Casete poate este putin cam mult spus  ideea mea era sa ii fac din sarma de 6 mm 3-4  dreptunghiuri la dimensiunea casetei care ar fi consolidat si structura cosului si ar fi stabilizat si rama sa nu joace in centrifugare. oricum fara plasa laterala . tabla perforata sau altceva care din experinta anterioara daca rama este plina strica si fata fagurelui. este unul din motivele pentru care am ales varianta radiala.
Acum sunt  in cautarea avaariantei optime pentru antrenare. din pacate centrifuga veche la care aveam si disp de decuplare a manivelei a fost  vanduta de bunici acum ceva vreme  rezolv eu cumva si problema asta. si asa cum am promis voi poata si pozele eventual  cu pasii de executie  desi ce cate ori mi-am propus sa fac acest lucru faceam prima poza iar la sfarsitul zilei imi dadeam seama ca treaba era gata insa fara poze