Cutia Nicot si stupi orizontali

Creat de leonardus, Februarie 13, 2017, 10:24:42 AM

« precedentul - următorul »

leonardus

#15
Citat din: Eugen B din Februarie 14, 2017, 01:33:14 PM
Cine face apicultura nu castiga asa mult , cei care fac afaceri pe spatele apiculturii castiga bine . Cine e "destept" sa plateasca.
Absolut; am aceeasi parere. Necazul cel mare pentru apicultura romaneasca sunt fondurile EU. Care sunt bune si nu asa de bune...pentru ca tenteaza pe multi neaveniti care n-au nicio aplecare spre apicultura si nici nu le place dar au auzit ca se castiga bine. Am o felie de 'mosie' de 4 ha la deal, plin de fructiferi; asa am mostenit-o. N-am tinut acolo albine pentru ca e cam departe, aprox.28km. O groaza de indivizi din zona m-au abordat sa le inchiriez pamantul pentru ca au auzit ei ca se castiga bine din fonduri si vor sa se apuce; avand in vedere locatia excelenta. Ba inca mai recent, am tampit cand unul pe care-l stiu alergic la intepaturi a venit sa-mi vorbeasca. Cand l-am intrebat ce face cu intepaturile, mi-a zis ca angajeaza pe un batran din sat, stupar cunoscut, sa-i faca toata treaba.......si oricum nu are treaba cu albinele el vrea sa inceapa cu matcile, o auzit ca astea nu inteapa  :) :) :) :) :) :uimit: Pe altii ii cunosc ca niste oportunisti/bisnitari care n-au nicio treaba cu albinele. Si sunt multi, prea multi ca apicultura sa fie ceea ce trebuie.

ciucur

Salutari!
Unde aveti 'mosia'?
Acum vad ca sunteti din Deva.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

leonardus

Citat din: ciucur din Februarie 14, 2017, 05:34:49 PM
Salutari!
Unde aveti 'mosia'?
Acum vad ca sunteti din Deva.
Satul Bretea Streiului.

oroles

@Leonardus, acest forum are membri atat ardeleni, cat si din alte zone ale tarii. Eu sunt moldovean, de exemplu, administratorul (romikele) e moldovean si el desi nu recunoaște (e din zona Buzau, Ramnicu Sarat) :) . Si exemplele pot continua.  Stereotipiile nu au niciun sens.

Diferența intre cele doua forumuri e data de cultura comunicațională.  Mai pe romaneste, asa ne-am invatat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

leonardus

Citat din: Eugen B din Februarie 14, 2017, 11:17:51 AM
Eu fac transvazare clasica si rapida si eficenta.
Iei larve din stup recordist. Le dai la stup orfan . Botcile luate in crestere le trec in stupul finisor intr-o rama ingradita de gratie haneman.
Si imi notez pe un caiet cand trebuie sa le iau, in caz ca nu am timp sau cred ca nu voi avea atunci nevoie de ele , pun bigudiul pe ele si gata.
Am patit odata ca am intraziat cu 2-3 ore si am pierdut vreo 3-4 botci.
Experienta o facem lucrand toata viata.
Avem tot ce ne trebuie acasa , sa facem turte, matci, si tot ce vrem, din pacate multi cumpara aiurea.
Cam in cat timp o familie sesizeaza orfanizarea si incepe construirea de botci ? Pentru ca am stupina foarte departe si sa-mi programez cat stau acolo pana imi fac tranvazarea si restul. Vreau sa incerc si tehnica ta. Vreau sa orfanizez direct stupul recordist; cat dureaza de la orfanizare pana la capacirea totala a botcilor ? ca vreau sa incerc apoi, anul asta in premiera, incubatorul de botci. Confectionat personal.