Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Azi fiind o zi ploioasa, am pregatit ceva hrana pentru stimularea familiilor de albine.

http://youtu.be/tLgQb7xwZBU

bio

....imi aduc aminte cum faceam la pasta cind nu aveam malaxorul si betoniera.... :yahoo_cry:


In seara zilei in care pregateam pasta, din cauza febrei musculare la brate de cit framintam nici nu puteam sa ridic lingura cu mincare la gura .... =))...asa febra faceam la brate.

Acum floare la ureche...dau buton si am grija sa adaug ce cred eu ca ar fi necesar in pasta.

sandupop

 =D> Felicitări =D> Faina treaba cu malaxoru.....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

sa inteleg ca siropul doar il incalzesti cat sa se dizolve zaharul?nu/l fierbi pt.invertire?

mosunick

Ce folosesti pentru turtele/siropul proteic? Si cam cat le dai  si la ce interval de timp?
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

Citat din: fiug1970 din Septembrie 04, 2014, 03:00:05 PM
sa inteleg ca siropul doar il incalzesti cat sa se dizolve zaharul?nu/l fierbi pt.invertire?

Siropul il incalzesc si il invirt pina se dizolva zaharul .

La 100 Kg zahar ii adaug 130 grame de sare de lamiie pentru corectarea aciditatii .

Nu cred ca zaharul se inverteshte prin fierbere.

bio

Citat din: sandupop din Septembrie 04, 2014, 02:36:41 PM
....=D> Faina treaba cu malaxoru.....


.....prima data mi-am luat betoniera, acum vreo 10-12 ani in urma special pentru a face hrana la albine cind habar nu aveam de Yotube si net.

Este buna si betoniera dar nu poti face cantitatzi mai mici si nu ai un control strict asupra viscozitatii pastei obtinute si asa acum vreo 6-7 ani in urma mi-am luat si malaxorul.

bio

Citat din: mosunick din Septembrie 04, 2014, 10:46:02 PM
Ce folosesti pentru turtele/siropul proteic? Si cam cat le dai  si la ce interval de timp?
Danke!

Nu fac sirop proteic deoarece poate sa o ia din loc-- sa fermenteze...

Fac doar turte proteice...in care pun de toate....  Polen crud sau daca am uscat il macin , drojdie inactiva, faina de soia, ceva vitamine si minerale,...

Pasta o fac cu F 40 amestecata cu sirop de 3 parti zahar si o parte apa.
F 40 tine pasta "frageda" .. daca folosesc numai sirop de zahar se usuca pasta de se face caramida citeodata =))...


Am incercat ca in loc de F 40 sa folosesc F 30 sau F 9 dar le-am abandonat deoarece aveau continut mai marte de glucoza si parca albinele il lua mai greu... plus ca la un continut mare de glucoza apare dezavantajul ca la rece este foarte viscoasa iar cind da de caldura stupului prea se inmoaie.

...era bun la folosire si F 42 .

bio

...am in zona mea aceasta planta.

Acum citiva ani pe o coperta la Romania Apicola a fost imagine cu ea si ii dadea si denumirea ... dar am uitat naibii cum ii spune.

Rog pe cine stie, cum ii spune plantei respective, sa imi aduca aminte...:)





dor1n

Citat din: bio din Septembrie 09, 2014, 10:07:18 PM
...am in zona mea aceasta planta.

Acum citiva ani pe o coperta la Romania Apicola a fost imagine cu ea si ii dadea si denumirea ... dar am uitat naibii cum ii spune.

Rog pe cine stie, cum ii spune plantei respective, sa imi aduca aminte...:)

Cred ca linarita.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

E foarte buna pentru stomac. E o planta medicinala mai putin cunoscuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

#702
A.. va multumesc pentru raspunsuri..


....dupa o perioada destul de nasoala in zona mea a aparut ceva cules... =D>

..aparuse ceva cules de citeva zile dar nu ma prea lasau prigoriile,  dar acum se pare ca satule prigoriile au plecat spre tarile calde.. :nudie: ...


bio

Rasaritul soarelui m-a gasit deja pe balta ....


bio

+Floare este...albinele lucreaza..