Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Ignatov Andrei

Citat din: RazvanTi din Decembrie 08, 2014, 02:16:41 PM
si intre a 2-a si a 3-a tura arunci inauntru un bulgare de var cloros si lasi cateva zile ;)
dupa a 4-a evacuare garantat bei din ea!!!

Poate folosi si comprimate de Cloramina T.

marian sima

Oau,ce look si-a tras domnul Bio. :)
Eram obisnuit cu poza de la avatar mai veche ,acum nu te-am recunoscut.
Ma si miram,ma unde a gasit Bio poza asta.
Sa-ti fie de bine.

Nu inteleg de ce spui ca acea suflanta e grea,ce lucrezi cu ea in spate?
Am vazut la Indagra un furtun ca cel de aspiratoare decat ca era pe dimensiunea suflantelor.
Ii pui un furtun si te joci .


tassevasi

Citat din: bio din Decembrie 08, 2014, 11:07:19 AM
Citat din: RazvanTi din Decembrie 08, 2014, 10:00:35 AM
...


si trebuie sa trag toata apa @ milul din ea de citeva ori pina i-si da drumu izvoarele cu putere. --asa am auzit ca ar trebuii sa fac.



Indicat  este sa bagi pompa numai cu stutul ei ptr  a barbota milul din ia ,  apoi poti sa pui si furtunul sa evacuezi apa murdara  pina cind scoti  apa limpede.
  Se poate pune si cloramina pastile (de 3,2 g pastila,in prealabil topite intr-o canuta) 6-8 pastile la m3 de apa , se lasa intre 24 -48 de ore dupa care se  scoate toata apa si apoi  se poate folosi.
  Ia situatia  cind ai nisip si sa colmatat ,se foloseste un dispozitiv  facut dintr-o teava  fi 200 ori mai mare si mai lunga(gen citura) , prevazuta cu o clapeta (cu balama la partea de jos a tevii), care sa se deschida in interior ,iar cind se umple cu nisip  sa se blocheze pe un inel de etansare. 
Se da drumul in put si se infige in nisip ,se repeta  pina se scoate tot nisipul .
Se poate  folosi si  bulgare  de var nestins ,apoi se scoate apa  dupa citeva zile .
  Vorbesc  din experienta , inundatiile  din toamna  m-a afectat si pe mine , eu am folosit o pompa  f f speciala  la 220 prevazuta  cu furtun de incendiu , am ajutat pe toti  vecinii ,inclusiv cu  pastile  de cloramina pt  dezinfectare .
  Succes  si pt  voi.

bio

Citat din: RazvanTi din Decembrie 08, 2014, 02:16:41 PM
si intre a 2-a si a 3-a tura arunci inauntru un bulgare de var cloros si lasi cateva zile ;)
dupa a 4-a evacuare garantat bei din ea!!!

....

Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 08, 2014, 05:16:43 PM
..
Poate folosi si comprimate de Cloramina T.

Va multumesc pentru sfat .. si o sa il pun in aplicare.

... cu toate ca pentru baut de multe ori iau apa plata imbuteliata. Nu stiu cit de buna o fi apa plata, dar daca lumea cumpara , cumpar si eu .

De fintina am nevoie, sa nu mai car de acasa in permanenta apa, pentru a uda pomii, pentru spalat si alte celea .

bio

Citat din: marian sima din Decembrie 08, 2014, 06:03:42 PM
...
Nu inteleg de ce spui ca acea suflanta e grea,ce lucrezi cu ea in spate?
Am vazut la Indagra un furtun ca cel de aspiratoare decat ca era pe dimensiunea suflantelor.
Ii pui un furtun si te joci .

Am vazut ceva filme pe Youtube cu suflantele de la Husqvarna si Sthil si sunt mai indemnatice decit cea produsa de Ruris... plus ca modelele de la Husqvarna @ Sthil au si functia de "aspirare" care imi trebuie la capturat roii .

Am izgonitoare de care ma ajut la recoltarea mierii ... dar am spus sa incerc si suflanta ca apoi sa aleg varianta mai eficienta pentru mine.

Citat din: marian sima din Decembrie 08, 2014, 06:03:42 PM
Oau,ce look si-a tras domnul Bio. :)
Eram obisnuit cu poza de la avatar mai veche ,acum nu te-am recunoscut.
Ma si miram,ma unde a gasit Bio poza asta.
Sa-ti fie de bine.
...

Nea Marian.... da de poza asta ce spui.. =))




bio

Citat din: tassevasi din Decembrie 08, 2014, 06:43:30 PM
.....

Indicat  este sa bagi pompa numai cu stutul ei ptr  a barbota milul din ia ,  apoi poti sa pui si furtunul sa evacuezi apa murdara  pina cind scoti  apa limpede.
  Se poate pune si cloramina pastile (de 3,2 g pastila,in prealabil topite intr-o canuta) 6-8 pastile la m3 de apa , se lasa intre 24 -48 de ore dupa care se  scoate toata apa si apoi  se poate folosi.
  Ia situatia  cind ai nisip si sa colmatat ,se foloseste un dispozitiv  facut dintr-o teava  fi 200 ori mai mare si mai lunga(gen citura) , prevazuta cu o clapeta (cu balama la partea de jos a tevii), care sa se deschida in interior ,iar cind se umple cu nisip  sa se blocheze pe un inel de etansare. 
Se da drumul in put si se infige in nisip ,se repeta  pina se scoate tot nisipul .
Se poate  folosi si  bulgare  de var nestins ,apoi se scoate apa  dupa citeva zile .
  Vorbesc  din experienta , inundatiile  din toamna  m-a afectat si pe mine , eu am folosit o pompa  f f speciala  la 220 prevazuta  cu furtun de incendiu , am ajutat pe toti  vecinii ,inclusiv cu  pastile  de cloramina pt  dezinfectare .
  Succes  si pt  voi.

Orice sfat este binevenit .. mai ales ca am de facut ceva la care sincer habar nu am cum se face.. dar cu ajutorul vostru dragi colegi  cred ca voi face lucru bun.

marian sima

Poza e tare.
Cat despre salba aia de la gat si paharul de vin,eu cred ca porodiezi pe cineva.

Nu te stiu in postura asta. :)


bio

Marian a fost ceva de moment.

..nu exista nici cea mai mica intentie de a parodia pe careva.

Ideeia este ca a venit sezonul rece si nea Bio este lipsit de griji ... si acum decembrie este pentru mine  luna de duminici, zi de zi,  una dupa alta .

mape 48-petru manea


bio


bio

Sa-l fac pavilion..??..sa nu-l fac pavilion ?..


elvis

domnule bio cum e cu pavilionul cum reusiti sa tineti familiile echilibrate sunt foarte incepator 27 familii fara nici un an de pastoral...daca vreti sa ma sfatuiti da-mi nr de tel sa va sun....m-ar cam tenta in viitorul apropiat sa imi iau pavilion...dar sunt nehotarat
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

bio

Am la poarta o reclama  de vreo 2-3 ani si intentionez sa-mi fac alta reclama mai atragatoare.

Deoarece sunt in dilema ce reclama sa aleg va rog a ma ajuta in alegere reclamei cu impact mao pozitiv asupra posibililor cumparatori de produse apicole.

Notez cu 1 reclama care o am actual.


bio

Notez cu 2 reclama care doresc sa o fac acum..

Daca cineva ar avea alta ideie sunt deschis oricarei idei....

..Va rog sa va datzi cu parerea ce reclama v-ar place mai mult nu este strict necesar sa motivati..



pharaonu75

Nelutu, reclama nr. 2 arata mult mai bine! Mai ales daca produsul finit va avea o calitate/rezolutie a imaginii foarte buna.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube