Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: marian_6777 din Iulie 05, 2013, 11:09:16 AM
Dragilor, am instalat Zorin. Pot sa va spun ca acum coolerul merge ok, temperatura la fel este ok. Pana acum a mers tot ... youtube, filme, muzica, messenger. In Wine, unele programe au mers, altele nu, aici vorbesc de bsplayer sau winamp. Primul ma interesa pentru faptul ca-mi gasea automat subtitrarile. Dar aici am o groaza de playere, deci nu este o problema ca nu functioneaza. Sper insa sa gasesc ceva asemanator daca exista.
Pai la subtitrari iti e greu sa le incarci din VLC? E banal. Daca ai pus linux sa folosesti softuri de Windows, mai bine nu mai puneai. :))
Crede-ma ca ceva asemanator cu Zorin nu o sa gasesti. Daca gasesti sa ma anunti si pe mine. Inca nu ai testat stabilitatea.
Ce varianta de Zorin ai? Cea free?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_6777

Cand am spus ca le gasea automat, m-am referit ca le gasea pe net. Deschideam filmul, apoi apareau subtitrarile de unde eu selectam eventual versiunea potrivita, apoi dadeam descarcare si gata.  Am pus Zorin 6.1 ultimate de 3,9 giga. :D
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kov iulian

Ma bate si pe mine gandul de a cumpara un dvd de zorin ( pentru a instala altora pe bani desigur  :rotfl: ) insa sunt curios cu ce aplicatii vine si cum arata dvd-ul.

oroles

Citat din: marian_6777 din Iulie 05, 2013, 01:34:42 PM
Cand am spus ca le gasea automat, m-am referit ca le gasea pe net. Deschideam filmul, apoi apareau subtitrarile de unde eu selectam eventual versiunea potrivita, apoi dadeam descarcare si gata.  Am pus Zorin 6.1 ultimate de 3,9 giga. :D
Ai facut alegerea potrivita!  Eu nu mai renunt la el prea curand. :P
Eu am 6.2 Ultimate, e bazat pe Ubuntu 12.04 LTS. Ce-i drept functia asta de care spui tu nu am folosit-o niciodata si pentru ca am ceva experienta in a gasi varianta potrivita de subtitrare pentru film. Pur si simplu intram pe site-uri cu subtitrari si o gaseam pe cea potrivita.
Daca vrei un astfel de program poti instala smplayer. E exact cum spui tu.
Bafta, si nu renunta la Zorin ca pierzi stabilitate! :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: Kov iulian din Iulie 05, 2013, 02:53:44 PM
Ma bate si pe mine gandul de a cumpara un dvd de zorin ( pentru a instala altora pe bani desigur  :rotfl: ) insa sunt curios cu ce aplicatii vine si cum arata dvd-ul.
Nu  iti dau dvd-ul ci doar iso-ul. Daca vrei DVD trebuie sa platesti extra. Cred ca ai putea instala lejer pe mai multe compuri dar singurul avantaj pentru cel care cumpara de la tine e ca primesc un linux gata configurat. Tu, care ai cd-ul si key-ul beneficiezi de suport gratuit. Eu nu am apelat pana acum la ei deoarece ma descurc, dar nu se stie niciodata. Oricum au si forum gratuit de Zorin unde ti se rapunde mai repede decat pe Apiardeal (asta asa ca sa il atac pe romikele :P).
Ca aplicatii ai
1. Ceva aplicatii de homebank si gestionare afacere/bani. Mi s-au parut inutile asa ca le-am sters.
2. Docky (eu il detest, voi am vazut ca sunteti fani!).
3. Tomboy.
4. RAR (si alte utilitare de arhivare, inclusiv 7zip).
5. Tomboy
6. Avant window navigator
7. PDF Mod (faci ce vrei cu pdf-urile)
8. Kompozer pentru cei care se cred designeri web.

Jocuri
1.Armagetron
2.Battle of Wesnooth (nu i-am dat de cap, desi cred ca mi-ar place).
3. Nexuiz - un shooter mai bun ca CS.
Mai are si ceva jocuri 3D, dar nu le-am jucat asa ca nu o sa le enumar. Battle of Wesnooth e foarte greu de confirgurat si e fain ca vine gata configurat.

Pt. Grafica
1.Blender
2. Calibre (biblioteca virtuala - iti tii cartile in ordine, mai ales pe cele de apicultura)
3. Scribus-pt desenat carti de vizita si pliante
4. Gimp
5. Inkscape

La internet are un browser manager de unde iti alegi intre 4 browsere pe care le vrei. El vine cu Chromium dar poti instala din acest BM: Opera, Mozilla, Midori. In plus mai are un program Miro care din ce vad e un player video.

Pe partea de Office, pe langa suita Libre are:
Glabels - creezi etichete cica.
qtstalker - nu l-am utilizat, nu stiu ce face.
Proiect Management
Getting Things Gnome - un organizer

Pe partea de audio video ai o groaza. Mi-ar lua ceva timp sa le scriu. Amintesc doar
VLC
XBMC
ISO Master
Acid RIP
Myth TV
Jokosher
Transmageddon
Me TV
Open Shot etc.

Wine si playonlinux. Ultimul nu e cea mai noua versiune dar se poate face update.
Virtualbox gata configurat (nu trebuie sa adaugi tu group user).

Eu zic ca se merita, mai ales pentru stabilitate. Si fata de Ubuntu e mult mai rapid si mai usor de utilizat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 03:26:21 PM
...
3. Tomboy.
...
5. Tomboy
...
Eu zic ca se merita, mai ales pentru stabilitate. Si fata de Ubuntu e mult mai rapid si mai usor de utilizat.
Da, mai ales că are doi Tomboy  =))

oroles

Citat din: romikele din Iulie 05, 2013, 07:11:42 PM
Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 03:26:21 PM
...
3. Tomboy.
...
5. Tomboy
...
Eu zic ca se merita, mai ales pentru stabilitate. Si fata de Ubuntu e mult mai rapid si mai usor de utilizat.
Da, mai ales că are doi Tomboy  =))
Nu are decat unu...:P Mi-a scapat mie doi.

PS: Macar la irlandezii astia de la Zorin le merge linkul de download. Ma chinui sa descarc de vreo 3 zile Cylon si nu merge. Cred ca au abandonat proiectul...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Iaca na, poftim!  :razz:   http://romikele.com/iso/CylonLinux12_04.iso

Au probleme cu serverul, se lucreaza la urmatoarea versiune.  :P

Încă: http://cylonmirror.bck.me/

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 03:26:21 PM
Nu  iti dau dvd-ul ci doar iso-ul. Daca vrei DVD trebuie sa platesti extra. Cred ca ai putea instala lejer pe mai multe compuri dar singurul avantaj pentru cel care cumpara de la tine e ca primesc un linux gata configurat. Tu, care ai cd-ul si key-ul beneficiezi de suport gratuit.
Atunci nu am facut nimic, pe mine ma interesa DVD-ul original avand acel stiker pe el fiindca ar da o senzatie de profesionalism atunci cand te prezinti undeva si scoti dvd-urile originale de Zorin, Ubuntu etc .
Apropo mi-am tras si eu azi un zorin 7 ultimate facut de mine fara sa platesc nimic.
Iar in legatura cu suportul nu imi foloseste la nimic pot gasi solutii la problemele intalnite pe forumurile Ubuntu din tara sau afara problemele sunt aproape identice .
Pot acorda chiar eu suport celor ce instalez prin cunostiintele detinute in prezent sau aruncand un ochi pe vreun forum din tara sau afara unde nu stiu .

oroles

Citat din: Kov iulian din Iulie 05, 2013, 09:05:09 PM
Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 03:26:21 PM
Nu  iti dau dvd-ul ci doar iso-ul. Daca vrei DVD trebuie sa platesti extra. Cred ca ai putea instala lejer pe mai multe compuri dar singurul avantaj pentru cel care cumpara de la tine e ca primesc un linux gata configurat. Tu, care ai cd-ul si key-ul beneficiezi de suport gratuit.
Atunci nu am facut nimic, pe mine ma interesa DVD-ul original avand acel stiker pe el fiindca ar da o senzatie de profesionalism atunci cand te prezinti undeva si scoti dvd-urile originale de Zorin, Ubuntu etc .
Apropo mi-am tras si eu azi un zorin 7 ultimate facut de mine fara sa platesc nimic.
Iar in legatura cu suportul nu imi foloseste la nimic pot gasi solutii la problemele intalnite pe forumurile Ubuntu din tara sau afara problemele sunt aproape identice .
Pot acorda chiar eu suport celor ce instalez prin cunostiintele detinute in prezent sau aruncand un ochi pe vreun forum din tara sau afara unde nu stiu .
Romanii cand iti ofera suportul mai intai te fac prost si apoi iti spun cum sa fac.
In ceea ce priveste DVD-ul original, poti sa il cumperi de pe site-ul lor, numai ca te costa 18 euro in loc de 10 cat te-ar costa iso-ul. Numai ca ma repet, nu cred ca o sa poti instala aceiasi versiune pe mai multe compuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

S-a lansat Zorin OS 7 "Lite", "Educational Lite", bazat pe Lubuntu & LXDE.

Eu rămân la Cylonul meu  :wink2:

oroles

Citat din: romikele din Iulie 06, 2013, 10:27:50 PM
S-a lansat Zorin OS 7 "Lite", "Educational Lite", bazat pe Lubuntu & LXDE.

Eu rămân la Cylonul meu  :wink2:

Pot sa spun ca imi place Cylon-ul. L-as folosi, doar ca nu e la fel de rapid ca Zorin. Cat despre aparitia lui Zorin Os 7 Lite, Educational, nu l-as folosi deoarece nu e un LTS. Nu ma dau in vant dupa ce e nou. Nou inseamna ca nu a fost testat suficient.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 06, 2013, 10:51:43 PM
Pot sa spun ca imi place Cylon-ul. L-as folosi, doar ca nu e la fel de rapid ca Zorin.
Pe core i3 nu prea se vede diferență.
Mai ales după ce l-am cosmetizat puțin, eliminând ce nu folosesc absolut deloc, adăugând aplicații preferate pe care nu le-am descoperit la versiunea default și actualizând la zi distribuția.

Nici măcar pe mașina virtuală nu se distinge o scădere palpabilă de viteză.

Kiwi Bee

Mihai dupa mai multe "update" pt cylon mie mia aparut ceva neobisnuit. Precum se stie la ubuntu in partea stinga este un panel "desktop" cu toate draciile. Acum mie la cylon acolo mi sa pus un loc liber. Numi afecteaza imaginea de fond doar ca orice fereastra pe care o pun pe "maxim" nu va acoperi acea parte a ecranului. Probabil careva "update" interpreteaza ca ar fi ubuntu. Evident ca icoanele HOME si COMPUTER sau mutat mai la dreapta. Daca deschid la APLICATION , se deschide putin mai la dreapta ca sa nu afecteze partea aceea din stinga a ecranului de parca ar fi ceva acolo. Oricum intentionam sa reinstalez totul dupa instructiunile lui Oroles de pe una din paginile anterioare din acest topic. Intre timp se descarca Debian7 stable i386(cred ca acesta este de 32 bit) respectiv Zorin 6.3 de 32 bit. Posibil ca voi da jos si Ubuntu 13.04 32 bit(pe cel de 64 bit il am dar pe risnita de 10 ani nu va merge). Inca ma gindesc si la XUbuntu 13.04(am avut mai demult 10.04 si era bunicel doar ca unele drivere numi mergeau prea bine- video era cam portocalui). De Mint 14 sau 15 nu stiu ce sa zic, acesta il las ca ultima posibilitate. Sa vad daca merge sa instalez vreo 5 SO-uri.

romikele

Acel panel din stanga trebuie sa aiba optiunea de eliminare sau mutare.
Poate ne spune Iulian de unde se face asta, eu nu prea ma dau in vant dupa Ubuntu versiunea originala.
Debianul e OK, dar cam sarac in aplicatii implicite, insa pot fi instalate ulterior oricate avem nevoie.

Poate ajută acest video: Remove Side Panel in Ubuntu 11.04

http://youtu.be/V7vzmO8--Qo