Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

romikele

De unde bani la open source & free software daca nu sunt donatii consistente?
Toti vor mocangeala, insa daca cineva are o idee dar are probleme, eu voi fi primul sa-i sar in ajutor daca pot si am cu ce  :smile:

struan

Citat din: oroles din Iunie 30, 2013, 08:21:42 PM
Citat din: marian_6777 din Iunie 30, 2013, 04:03:09 PM
Si acum cu Linux
marian_6777. In loc sa folosesti un site web ca sa  vezi programe din Romania ai putea sa folosesti TV-Maxe. E cel mai tare software si poti viziona in el orice program de la noi din Romania si nu numai.

Confirm utilitatea TV-Maxe. E facut de un roman. Si eu il folosesc pentru tv pe calculator sub linux. Ce nu am incercat e sa incerc sa il scot pe un TV cu leduri.
Oare merge?

oroles

Citat din: romikele din Iulie 01, 2013, 06:04:24 PM
De unde bani la open souce&free software daca nu sunt donatii consistente?
Toti vor mocangeala, insa daca cineva are o idee dar are probleme, eu voi fi primul sa-i sar in ajutor daca pot si am cu ce  :smile:
1.000webhost.com ofera host gratuit si fara reclame.
2. Un domeniu nu costa asa mult. Decat sa isi faca pe weebly site-ul, mai bine luau un domeniu .tk free. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu domeniul e problema, ci internetul care prin acele locuri nu e asa facil ca la noi.
La urma-urmei domeniu gratuit si hosting le pot oferi si eu, nu asta e buba.

oroles

Citat din: struan din Iulie 01, 2013, 08:03:29 PM
Citat din: oroles din Iunie 30, 2013, 08:21:42 PM
Citat din: marian_6777 din Iunie 30, 2013, 04:03:09 PM
Si acum cu Linux
marian_6777. In loc sa folosesti un site web ca sa  vezi programe din Romania ai putea sa folosesti TV-Maxe. E cel mai tare software si poti viziona in el orice program de la noi din Romania si nu numai.

Confirm utilitatea TV-Maxe. E facut de un roman. Si eu il folosesc pentru tv pe calculator sub linux. Ce nu am incercat e sa incerc sa il scot pe un TV cu leduri.
Oare merge?

Conexiunea cu TV e mai dificila, dar nu imposibila. Variantele pe baza de ubuntu 12.04 au probleme in acest sens. Dar daca intri in Settings, Display si setezi de acolo monitor extern iti va merge.
Daca vrei sa faci o treaba si mai faina iti iei un cititor infrarosu (nu bluetooth!) si cu o telecomanda poti sa schimbi programele din pat. Singura diferenta va fi ca trebuie sa idrepti telecomanda catre laptop, nu catre TV. :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 01, 2013, 08:07:29 PM
000webhost.com ofera host gratuit si fara reclame.

Este cea mai proasta alegere sa iau un cont gratuit de acolo .

Orice ai face ca urci ceva prin ftp apoi stergi iti blocheaza contul pentru cateva zile sa il verifice, si tot asa din blocare in blocare.

Probabil multi folosesc acele contruri sa urce "minuni "  si de acea au politica asta insa e frustrant sa patesti asa ceva desi nu faci prostii .

romikele

Am avut proasta inspiratie sa fac un cont la ei. L-am abandonat! Exact pentru motivele expuse de Iulian!

oroles

Citat din: Kov iulian din Iulie 01, 2013, 09:01:42 PM
Citat din: oroles din Iulie 01, 2013, 08:07:29 PM
000webhost.com ofera host gratuit si fara reclame.

Este cea mai proasta alegere sa iau un cont gratuit de acolo .

Orice ai face ca urci ceva prin ftp apoi stergi iti blocheaza contul pentru cateva zile sa il verifice, si tot asa din blocare in blocare.

Probabil multi folosesc acele contruri sa urce "minuni "  si de acea au politica asta insa e frustrant sa patesti asa ceva desi nu faci prostii .
Din momentul ce ai facut verificarea poti sa urci orice prin Filezilla. :D Eu nu am avut probleme. Parerea mea e ca este cel mai bun hosting gratuit de pe piata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Iuliane, credeai ca cylon va fi asa de popular printre forumisti cind lai prezentat?

Am incercat si TVMaxe si imi place. Din cite vad si acesta merge cu repositori. Stie cineva daca pot instala acesti repositori in XBMC?(ca sa vizionez posturile tv in XBMC)

romikele

Pentru Ubuntu și derivatele sale TV MAXE se instalează dând succesiv trei comenzi:

sudo add-apt-repository ppa:venerix/pkg
sudo apt-get update
sudo apt-get install tv-maxe


romikele

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 02, 2013, 01:16:28 AM
Iuliane, credeai ca cylon va fi asa de popular printre forumisti cind lai prezentat?

Întâmplător sau nu, după prezentarea distribuției în paginile noastre, numărul vizitatorilor unici din România de pe situl Cylon Linux a crescut de la circa 150 la 514 în acest moment, RO fiind pe locul șapte.
Secțiunea de Linux de pe Apiardeal e urmărită și de non-apicultori, ceea ce ne obligă în a veni cu informații cât mai diverse din domeniu.

oroles

Citat din: romikele din Iulie 02, 2013, 06:20:55 AM
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 02, 2013, 01:16:28 AM
Iuliane, credeai ca cylon va fi asa de popular printre forumisti cind lai prezentat?

Întâmplător sau nu, după prezentarea distribuției în paginile noastre, numărul vizitatorilor unici din România de pe situl Cylon Linux a crescut de la circa 150 la 514 în acest moment, RO fiind pe locul șapte.
Secțiunea de Linux de pe Apiardeal e urmărită și de non-apicultori, ceea ce ne obligă în a veni cu informații cât mai diverse din domeniu.

Intrebarea e daca doar se uita sau si instaleaza? :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_6777

Pai daca se uita, inseamna ca sunt interesati. Macar din curiozitate il vor instala. Poate intrand aici, se vor apuca si de apicultura. Mai sti...? :rotfl:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

oroles

Citat din: marian_6777 din Iulie 02, 2013, 08:08:14 AM
Pai daca se uita, inseamna ca sunt interesati. Macar din curiozitate il vor instala. Poate intrand aici, se vor apuca si de apicultura. Mai sti...? :rotfl:
Una e sa mergi in piata si sa te uiti si alta e sa mergi sa cumperi! E una dintre cunostintele din marketing ce nu trebuie ignorate...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Iulie 02, 2013, 07:49:24 AM
Intrebarea e daca doar se uita sau si instaleaza? :))

De la afișarea linkului de download Cylon Linux s-a descărcat de 14 ori, 13 din RO și 1 din Sri Lanka, ultimele 7 descărcări fiind din 01.07.2013  :wink2: