n-am vazut asa ceva inca

Creat de catel, Iunie 29, 2008, 11:54:09 PM

« precedentul - următorul »

catel

pacat ca stau prost cu engleza
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/ysVtciOY5dg[/youtube]
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

ce inseamna stup trantorit?as dori mai multe informatii... :wink:

filip

Stupul Trantorit ;E acel stup care din anumite motive nu are matca iar locul acesteia e luat de albina ouatoare.In cazul asta din oua de albina ies doar trantori.Mai exista si matca trantorita ,e acea matca care nu sa imperechiat si depune oua nefecundate .In ambele cazuri stupul respectiv nu are nici un viitor.Trebuie desfintat,pentru incepatori nu-i indicat sa incerce sa-l salveze.Desfintati si faceti un roi artificial vara daca e tarziu desfintat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

interesant chiar ca nu am mai vazut asa ceva....rame cladite in totalitate de albine,fara foitza...foarte frumos.eu am patit sa imi cladeasca sub hranitor,cu toate ca aveau rame cu foite :)

alex_sa

Domnule Filip toata lumea spune caci trebuie desfintat stupul trintorit dar nimeni nu ne lamureste cum .varog daca puteti datine mai multe detali cum se desfinteaza .....maiamanuntit explicatine varog multumesc

D006

Este un stup gen orizontal cu leaturi in loc de rame.Interesant....

bucovineanu

Citat din: alex_saDomnule Filip toata lumea spune caci trebuie desfintat stupul trintorit dar nimeni nu ne lamureste cum .varog daca puteti datine mai multe detali cum se desfinteaza .....maiamanuntit explicatine varog multumesc
Asa cum au zis si colegii mei o familie trantorita nu prea merita sa fie redresata si este mai bine sa fie desfiintata. Pentru aceasta se duce stupul respectiv la o distanta de 50-100 de metri de stupina,se afuma bine albinele de pe rame, se inchide stupul si se ciocaneste in peretii stupului pentru ca ele sa-si umple gusa cu miere.Din locul unde a fost stupul se ia totul inclusiv tarusii pe care statea stupul. Se scutura albinele jos si ele se vor intoarce in stupina si vor intra in stupii din jur unde vor fi primite avand gusa plina.

filip

Citat din: alex_saDomnule Filip toata lumea spune caci trebuie desfintat stupul trintorit dar nimeni nu ne lamureste cum .varog daca puteti datine mai multe detali cum se desfinteaza .....maiamanuntit explicatine varog multumesc
Iei stupul cu tot cu lada il duci la o distanta de 100-200 m si il scuturi acolo.
albinele culegatoare vor fi primite de orice stup.
albinele ouatoare nu vor mai putea zbura pana la stup,iar trantori nu conteaza.
Lada nu se mai aseaza in acelasi loc,ramele cu puiet de trantor si celule modificate se topesc.
Mierea si pastura poate fi folosita la un viitor roi artificial.
Decat sa te lupti cu un stup BEZMETIC mai bine desfintezi si faci un ROI artificial mai tarziu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: sebydinlivadaEste un stup gen orizontal cu leaturi in loc de rame.Interesant....
In videoclipul de sus se vede asanumitul stup Kenyan. Peretii laterali inclinati face ca albinele sa nu lipeasca fagurul de peretii laterali. Este raspandit in multe tari africane si este un pas inainte fata de stupii din trunchiuri sau cei din rafie de bambus, impletiti. Acesti faguri mobili se pot lua si extrage selectiv, fara a distruge tot stupul. In general extractia se face prin presarea (stoarcerea) fagurilor, de multe ori cu  pastura si puietul din ei. Un alt avantaj mare al acestei lazi este protejarea impotriva gandacului negru Aethina Tumida. Deoarece acest gandac nu mai poate intra usor in stup, coroborat cu instinctul igienic foarte pronuntat al albinelor africane, acest daunator este tinut sub control. Doar daca sunt faguri cazuti pe fundul stupului, unde albinele sa nu aiba acces, acest gandac se poate inmulti si sa copleseasca familia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

alex_sa

vamultumesc Domnilor pentru raspunsuri

bucovineanu

Parerea ca scuturand familia bezmetica vom scapa de albinele outoare este gresita.Daca vom scutura o astfel de familie, iar in stupul aflat pe locul vechiului stup vom pune numai rame fara nici un fel de puiet dupa 24 de ore pe aceste rame vom avea din nou foarte multe oua de albine. Daca prin scuturare am scapa de toate albinele outoare, ar fi foarte usor de redresat aceste familii.

filip

Citat din: bucovineanuParerea ca scuturand familia bezmetica vom capa de albinele outoare este gresita.Daca vom scutura o astfel de familie, iar in stupul aflat pe locul vechiului stup vom pune numai rame fara nici un fel de puiet dupa 24 de ore pe aceste rame vom avea din nou foarte multe oua de albine. Daca prin scuturare am scapa de toate albinele outoare, ar fi foarte usor de redresat aceste familii.
Nu pui nici o lada pe locul stupului Bezmetic.formezi roi la interval de cateva saptamani.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

In postarea anterioara eu nu am spus ca e bine sa punem alt stup in locul celui vechi, am spus ca daca vom proceda asa vom avea dovada ca multe din albinele outoare se intorc in stupi si nu raman in iarba.

filip

Citat din: bucovineanuIn postarea anterioara eu nu am spus ca e bine sa punem alt stup in locul celui vechi, am spus ca daca vom proceda asa vom avea dovada ca multe din albinele outoare se intorc in stupi si nu raman in iarba.
Chiar daca ajung in stupii cu matci sunt omorate imediat,nu au nici o sansa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Asa credeam sieu pana am intalnit urmatoarea situatie:Cu ani in urma spre sfarsitul verii o familie a ramas fara regina. Nu au apucat sa puna albinele oua deoarece am tot dat rame cu oua si larve incercand sa o determin sa-si creasca regina. Tragea botci si omora regina dupa ce iesea din botca. In final am incercat unirea cu un nucleu dupa ce au stat un timp in acelasi stup separate cu diafragma de sita.Au omorat si acea regina. Am hotarat sa iernez familia respectiva fara regina.A iernat in conditii destul de bune. Am incercat sa-i dau o noua regina pe care bineanteles au omorat-o. Am scuturat albinele la ceva distanta. Albinele au intrat in alti 3 stupi apropiati de stupul respectiv . Dupa doua zile reginele stupilor respectivi erau prinse in ghem de catre albinele respective. Nu le-au omorat, dar le-au zdrentuit aripile si respectivele regine au trebuit sa fie schimbate.