Va salut!

Creat de kvirgil, Ianuarie 26, 2014, 01:50:04 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Bun venit pe forum!
  Imi place mult cum ti-ai decorat lazile! Acum nu ti le mai poate fura nimeni.   :smile:
  Daca-mi permiti cateva observatii: i-ai multiplicat cam mult, dar asta e o boala a incepatorilor, care au impresia totdeauna ca sunt prea multe albine in lada si nu au loc. Alta observatie: de cae ia-i imbracat in folie? Sper ca macar sunt cu fund de plasa, daca nu efectul e si mai rau.
  Felicitari pentru concluziile pe care le-ai tras referitor la stupul Ursu! Daca sunt propriile concluzii si nu ale unui mentor mai experimentat, iti spun ca ai un foarte bun spirit de observatie si poti sa progresezi rapid in aceasta frumoasa ocupatie de stupar.
  Succes!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kvirgil

Citat din: stefan1 din Ianuarie 27, 2014, 02:05:14 AM
  Bun venit pe forum!
  Imi place mult cum ti-ai decorat lazile! Acum nu ti le mai poate fura nimeni.   :smile:
  Daca-mi permiti cateva observatii: i-ai multiplicat cam mult, dar asta e o boala a incepatorilor, care au impresia totdeauna ca sunt prea multe albine in lada si nu au loc. Alta observatie: de cae ia-i imbracat in folie? Sper ca macar sunt cu fund de plasa, daca nu efectul e si mai rau.
  Felicitari pentru concluziile pe care le-ai tras referitor la stupul Ursu! Daca sunt propriile concluzii si nu ale unui mentor mai experimentat, iti spun ca ai un foarte bun spirit de observatie si poti sa progresezi rapid in aceasta frumoasa ocupatie de stupar.
  Succes!   :hi:
Multumesc pentru primire!
Eu doar i-am vopsit, sotia a fost cu decoratul :) foarte mult entuziasm, asteptam sa vina vremea buna sa cumparam albinele.
Ai dreptate in legatura cu multiplicarea lor, cred ca a fost panica la mijloc, poate ar fi trebuit unificati inainte de iernare cei mici. Sper sa iesim bine din prima iernare.
Stupii au fund de plasa, am pus grila anti-soareci si am lasat urdinisul deschis, in podisor sub capac am pus carpe.
Mentor nu am desi mi-as fi dorit, mai ales in vara, dar in felul asta am acumulat experienta si am fost obligat sa gandesc singur si sa citesc mult.
multumesc pentru observatii!

dodo79

Citat din: stefan1 din Ianuarie 27, 2014, 02:05:14 AM
  Alta observatie: de cae ia-i imbracat in folie? Sper ca macar sunt cu fund de plasa, daca nu efectul e si mai rau.
 
de aceea l-am intrebat si eu.sper sa nu mentina umiditatea in stup.
sanatate

kvirgil

Citat din: dodo79 din Ianuarie 27, 2014, 08:52:56 AM
Citat din: stefan1 din Ianuarie 27, 2014, 02:05:14 AM
  Alta observatie: de cae ia-i imbracat in folie? Sper ca macar sunt cu fund de plasa, daca nu efectul e si mai rau.
 
de aceea l-am intrebat si eu.sper sa nu mentina umiditatea in stup.
sanatate
sambata trecuta in 19 ianuarie cand i-am verificat sa vad cum stau cu mancarea erau uscati, nu am vazut mucegai sau umezeala, drept e ca nici nu a fost foarte frig.

bucovineanu

Au folie si deasupra peste rame?

kvirgil

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 27, 2014, 09:14:04 AM
Au folie si deasupra peste rame?
Nu, nu au folie peste rame si nici in capac nu au decat peste marginile podisorului.

kvirgil

un filmulet din 19 ianuarie, cules de polen

http://youtu.be/aXRp4WspdP8

:bzz:
sanatate!

mph

Bine ai venit printre noi !
Aici am gasit si eu o multime de raspunsuri.
Este bine sa citesti din carti de specialitate pentru ca la un moment dat ai sa primesti mai multe variante pe forum si daca ai deja cunostintele teoretice ai sa poti aplica o solutie cat de cat optima in faza de inceput.

mape 48-petru manea

Bine ai venit vecine !
Un inceput frumos si inca o observatie (sper sa nu te superi )---am vazut in filmul din 19 01 ca ai urdinisul pe toata suprafata si nu este bine pentru ca se poate declansa un furtisag linistit care se confunda usor cu un zbor de orientare --daca raman 6-7 orificii este suficient ---parerea mea  :hi: :hi:

kvirgil

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 27, 2014, 06:08:25 PM
Bine ai venit vecine !
Un inceput frumos si inca o observatie (sper sa nu te superi )---am vazut in filmul din 19 01 ca ai urdinisul pe toata suprafata si nu este bine pentru ca se poate declansa un furtisag linistit care se confunda usor cu un zbor de orientare --daca raman 6-7 orificii este suficient ---parerea mea  :hi: :hi:
bine v-am gasit vecine si multumesc pentru sfat!

kvirgil

apicultura in america de nord, conferinta de 1 ora in engleza
http://youtu.be/fFanJbaigM4

dan sebastian

Frumos video. Ce iarna au, dar si ce flora!!!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

bine ati venit va spun si eu. din relatarile dumneavoastra referitor la modelul ursu reiese ca ati fi mai avut tangente cu albinele nu doar un singur sezon. sint multi apicultori cu vechime care poate ca nu ar fi evidentiat aceste deficiente pe care le-ati observat . cit priveste folia cu care ati invelit lazile la exterior, nu e bine chiar daca lazile au fund cu sita.sub acea folie se formeaza condens si mucegai, chiar daca nu se transmite in interior si albinelew nu sufera din aceasta cauza, lazile vor avea de suferit

kvirgil

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 27, 2014, 08:59:36 PM
bine ati venit va spun si eu. din relatarile dumneavoastra referitor la modelul ursu reiese ca ati fi mai avut tangente cu albinele nu doar un singur sezon. sint multi apicultori cu vechime care poate ca nu ar fi evidentiat aceste deficiente pe care le-ati observat . cit priveste folia cu care ati invelit lazile la exterior, nu e bine chiar daca lazile au fund cu sita.sub acea folie se formeaza condens si mucegai, chiar daca nu se transmite in interior si albinelew nu sufera din aceasta cauza, lazile vor avea de suferit

va multumesc pentru aprecieri si pentru sfat, cu siguranta anul viitor nu voi repeta greseala cu folia.
gandul legat de albine a aparut in noiembrie 2012, de atunci si pana in aprilie m-am documentat dar se pare ca nu suficient din moment ce in martie am cumparat 2 stupi Ursu  :)
o seara placuta!