Vin si eu

Creat de silviu, Noiembrie 29, 2012, 12:15:51 PM

« precedentul - următorul »

silviu

KTA - recunosti peisajul din prima poza?
In poza doi eu si baiatul cel mare.
Am gasit explicatia de ce nu am putut sa postez poze pana acum.cele pe care am vrut sa le postez erau prea mari(facute cu un aparat profesional).O sa pun din astea modeste facute cu aparatul meu(fostul).
Sa nu-l uit pe junior sa pun o poza si cu grasul familiei.(acum eu am mai slabit putin si el s-a ingrasat).
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

silviu

Si acum o intrbare intrebatoare ca de socializat am socializat destul:
-dupa parerea mea(care nu-i musai sa fie si corecta) albinele mele au mancare suficienta.M-am uitat in fuga in stupi marti si la nicin unul albinele nu depaseu umerii ramelor.
- cand sa pun o turta de Apifonda?(nu as vrea ca din lipsa hranei sa pierd vreun stup)
- am intrebat un prieten (stupar vechi la a treia generatie-si mi-a spus ca la sfarsitul lunii decembrie pot sa pun turta
- pe forum am citit ca numai in jur de 15 ian.cand matca ar incepe ponta(nu victor) ca sa nu le stimulez prea repede si sa se uzeze albina.
Pentru zona Bistrita ce ma sfatuiti? Pana acum asa am admin. turta la sf.decembrie inceput ianuarie dar erau langa Vatra Dornei (e adevarat adapostite in casa) dar acolo e mult mai frig.
 
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

niculita

O seara buna Dl Silviu.Eu locuiesc in Draguseni-Suceava.La 25 Km de Falticeni.Daca aveti drum in zona intrati si pina la mine sa vedeti ce lucrez si poate va fac eu stupii daca aveti material si sa-mi dati un model.La pret ne-om intelege noi atit la stupi cit si la altele daca doriti.Timp am berechet deoarece sunt pensionar.
Tel meu este 0749 520 963.
Pentru materiale va spun preturile de la magazi-
-5 lei tabla pentru capac si coltare,
-5 lei lei holsuruburile,
-5 lei aracet pentru imbinari,
-5 lei balamale +zavoras la urdinis,
-manopera 60 lei
-lemnul pentru un stup cca50-60 lei(inclus capacul si podisorul)
Deci pentru un stup orizontal pe 12 rame cu podisor 130-140 lei.
  Intr-o zi fac un stup,depinde cati doriti si pentru cand sa fie gata
Daca doriti va pot face si daca sunteti prin zona va pot oferi si 2 costume de apicultor(unul pentru interior si unul pentru exterior cu gluga si papuci la pretul de 15 lei bucata)
  O seara placuta va doresc!!!

Din Poiana Stampei am avut un coleg Taran Mitica

emil.oltean

In mod normal, hrana pe timpul iernii se pune dupa unul sau mai multe zboruri de curatire.Dar atunci cind este necesar,de sarit in Somes,pui si in decembrie.Dupa cum a mers timpul in zona nu sunt prea incarcate la burtica sa nu poata tina pina in Martie.Au mai avut timp prielnic sa faca zbor de curatire.Sa stiti ca si in zona Reteagului iernarea nu e usoara pentru ele.Vin intervale cu temperaturi si de -26 grade C.Sa speram ca n-o sa fie si in iarna aceasta.Stima.

caba stefan

bine ati venit pe forum domnu chis,eu sunt din dej si am 4 familii in manasturel,la anu vreau sa mai achizitionez si sa accesez fonduri europene daca or mai fi
v-ati inscris p un forum foarte bun ,orice problema ai aicui gasesti raspunsu.mie mi-a murit o regina si de pe forum  am  gasit la cineva care mi-a vandut acum in toamna,
numa bine

silviu

Emil,
   Sper sa nu fie problema si sa ma descurc.Chiar astazi am vorbit cu un coleg vechi,si mi-a spus ca totusi sa pun putina mancare la sf.lui dec.inceputul lui ian.Decat sa moara de foame,mai bine sa fie putin ghiftuite.
                Cu stima,
                    Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

silviu

   La multi ani
           Pentru toti Nicolae cu derivate cu tot ,multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor.

                           Cu stima .
                                   Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

orbanstefan64

silviu:
- orbanstefan64 - multumesc si spune-mi si mie unde gasesc preturile la stupii tai.Eu nu prea am unde,cu ce si stiinta sa lucrez.poate dau o fuga pana la Sighisoara.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
aici:
            http://ost64.apiardeal.ro/
:hi: :hi: :hi:

silviu

"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

roi_ag

   Chis ,sper sa-ti schimbi textul personal din "incepator " in  "dedicat apiculturii".SUCCES :hi:

orbanstefan64

Citat din: roi_ag din Decembrie 12, 2012, 04:34:08 PM
   Chis ,sper sa-ti schimbi textul personal din "incepator " in  "dedicat apiculturii".SUCCES :hi:
:nod: :nod: :nod:

silviu

  Sper sa ajung si ziua aceea!Dar dupa parerea mea in apicultura nu poti sa treci de la stadiul de incepator(ucenic) la cel de calfa decat dupa  vreo 10 ani de activitate cu cel putin 20-30 stupi,cu pastoral,productie si de produse derivate nu numai de miere etc.Sa ne dea Dumnezeu sanatate sa putem discuta (nu numai pe forum) si peste 10 ani despre succese in apicultura.
  Marti 11.12.2012 am facut o vizita la albine.Temp.-10*C,la ora 10.30, am facut o inspectie generala ,am curatat zapada de pe scandura de zbor,albina moarta cu o sarma indoita la capat si am ascultat.Zgomot linistit in toti stupii.Sper sa treaca cu bine de gerurilr care vin.Sambata ma voi mai uita la ei,tot din exterior.Sper sa fie bine.In toamna imi era frica ca i-am cam infofolit.Sper ca am facut bine.
     Sanatate si numai bine la toata lumea!
                    Cu stima,
                               Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

silviu

        Sa incerc sa postez cateva poze cu "stupina mea" sper in devenire.
   Incet,nu faceti galagie ca vorbesc cu albinele...
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

romikele

De la doi stupi in sus se cheama ca avem o stupina  :P
Asadar vorbim de o stupina in dezvoltare, sa dea Domnul sa iasa toate familiile sanatoase si puternice din iarna, ca restul vine de la sine.

Sanatate si spor!

bee_lover

Frumoasa stupina si la cat mai multe!  :hi: :bravo: