STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

dan motu

eu folosesc pentru pavilioane cele cu 12 rame iar cei care ai am pe jos pe 10 rame pt ca sunt greu de incarcat

marian67stroe

Parerea mea este ca:
Stupii pe 10 rame sunt mai buni pentru cei care au stupii pe vatra fixa  si care au culesul principal la salcam(celelalte fiind de intretinere).
Apicultorii care merg in pastoral (au mai multe culesuri principale) folosesc stupi de capacitati mai mari pentru o mai buna elasticitate in dezvoltarea familiilor de albine.
Ce zici,am dreptate??? :coffee:
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

Donbazil

Citat din: Donbazil din Aprilie 11, 2011, 12:01:15 AM
Sal'tare!
Problema a fost dezbatuta si rasdezbatuta si pe celalalt forum si dupa luuuungi discutzii a ramas ca la-nceput......Adica sunt unii pentru 10 rame si au argumente si pe de alta parte sunt altii pentru doispe rame  si au si astia argumente.....
Eu am avut de-a lungul vietzii de stupar foarte multe tipuri de lazi, incepand cu Orsagosz si terminand cu stupi din polistiren.....Sunt eu mai curios din fire si timpul mi-a permis ( 29 de ani de apicultura.....Un fleac....O viatza de om.....
    Am ramas totusi convins ca 12 rame STAS ( Dadant) -  cu magazie de jumatate, avand numai 11 rame  ( 1, 2 sau chear 3 magazii daca se impune) este pentru mine si pentru zona unde eu fac apicultura cel mai bun model..... Merge bine si la pastoral si la stationar.....
Nu mai intru in detalii de ce si pentru ce.....Asta-i constatarea si asa lucrez.......Poate maine voi constata ca am gresit, dar pana atunci.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Cine vine la mine in stupine, sa nu ramana surprins daca mai vede si cate un orizontal....Au si aia rostul lor...... :yes:

Sal'tare!
Scuze ca raspund abea acuma, dar acum am vazut intrebarea privind rostul orizintalilor......
Pai eu pe langa stupii pe 12 rame Dadant cu 1,2 sau chear 3 magazii in pastoral, mai tin pe vatra permanenta si cativa orizontali de 20 de rame despartiti in doua cu diafragma etansa din PFL si in astia pun roii care ierneaza ( ce ramane de la vanzare sau desfiintare  prin unire)....
Am constatat ca doua familii chear slabe pe 4-6 rame cu hrana suficienta, ierneaza foarte bine impreuna  in orizontal si primavara dupa ce se dezvotla, ori vin vanduti, ori mutati in lazile care pleaca in pastoral....
Simplu, nu ?....
Alta:
Stupii orizontali sunt vechi si tot carpiti  si se vede de la o posta ca sunt aproape praf. NU mai pot fi mutate ca se destrama.....
Cand a venit controlul pentru PNA -  sa verifice lazile cumparate in locul celor degradate in pastoral si au vazut cum sunt, au facut cateva poze si....gata.... Pai daca aveam numai lazi noi, cum se mai justifica cererea de cumparare prin PNA a unui anumit numar de stupi pentru inlocuirea celor degradati in pastoral, deci.....Si vechiturile sunt bune....

Dar sa revenim la topic.....
Acuma toamna eu am organizat cuiburile foarte usor ca aveam loc destul si pentru hranitorul tip poseta si pentru 6-7 rame de cuib si pentru diafragma si dupa,  mai au incaput 3-4 rame cu putina miere care a fost zgaraiata si apoi albinele au carat-o in cuib.
Daca aveam lazi doar de 10 rame nu puteam face asta, deci......Tot cu 12-i mai bine!.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

milu56

Si eu sunt deacord cu 12 dar acum traim zile cand cred ca ideal e 9 rame.

dan motu

DA DOMNULE MILU SUNT DE PARERE CU DV,DAR CUIB PE DOUA CATURI A CATE 9 RAME DE 3/4

milu56

Citat din: dan motu din Noiembrie 22, 2011, 08:03:16 PM
DA DOMNULE MILU SUNT DE PARERE CU DV,DAR CUIB PE DOUA CATURI A CATE 9 RAME DE 3/4
Eu de la dadant blatt nu pot sa deviez doar daca recurg la rama fara sarme:

roi_ag

Anul 2011 ,salcam2 am avut un vecin cu Dadant 12 si cat 1/2. Seara cantaream,o zi 4kg,alta zi6kg,
si tot asa , cules ff bun .Dupa o saptamana in cat putina miere si vecinul se intreba, unde o fi
mierea care au bagat-o ? Desigur , in cuibul foarte generos.

Kov iulian

Citat din: roi_ag din Noiembrie 23, 2011, 12:24:52 PM
Anul 2011 ,salcam2 am avut un vecin cu Dadant 12 si cat 1/2. Seara cantaream,o zi 4kg,alta zi6kg,
si tot asa , cules ff bun .Dupa o saptamana in cat putina miere si vecinul se intreba, unde o fi
mierea care au bagat-o ? Desigur , in cuibul foarte generos.
La cantar apare ca s-a introdus mult nectar dar acest nectar e " vanturat " asa ca pierde multa apa  ca sa devina mierea cea vascoasa .

roi_ag

Vanturata ,vanturata era destula.Altii extrageau.
Si atunci romikele ,de ce mai am stup vertical cu cat daca extrag din cuib (miere poli )

bucovineanu

Rezulta faptul ca familiile respective erau slabute si puietul nu ocupa decat o parte din cuib. Caturile nu erau bine ocupate de albine. Ori se stie ca albinele incep sa depoziteze mierea cat mai aproape de puiet. Totusi, pentru a obtine miere pe sortimente mai bine se preteaza stupii pe 10 rame.

jonny_it

Unii asa ca mine folosesc ME pe 11 rame. Adica am cuibul format din 22 de rame ME.  In anii normali nu gasesc mai mult de 2-3 rame cu miere+polen, restul sunt rame cu puiet sau polen.
Nu prea inteleg cum la un stup cu 12 rame dadant (aprox 16 ME) raman rame goale si albinele pun miere in ele in loc sa puna in cat. Ramele din margine pot fi cu miere pentru ca oricum este rezerva familiei respective.
Cred ca subiectul potrivit ar fi cum sa ajungem la familii puternice.

.. parerea mea

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Noiembrie 23, 2011, 06:29:18 PM
Cred ca subiectul potrivit ar fi cum sa ajungem la familii puternice.

Ar putea fi o discutie interesanta!
Deschide un topic separat si descrie metoda folosita de tine!
Si nu fi secretos, dezvaluie toate trucurile! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 23, 2011, 06:35:06 PM
Citat din: jonny_it din Noiembrie 23, 2011, 06:29:18 PM
Cred ca subiectul potrivit ar fi cum sa ajungem la familii puternice.

Ar putea fi o discutie interesanta!
Deschide un topic separat si descrie metoda folosita de tine!
Si nu fi secretos, dezvaluie toate trucurile! :wink2:

Gata, am creat topic nou(sper ca e ok categoria):  http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4541.new#new
Revin cu postari imediat.

Kov iulian

Citat din: roi_ag din Noiembrie 23, 2011, 01:30:42 PM
Vanturata ,vanturata era destula.Altii extrageau.
Si atunci romikele ,de ce mai am stup vertical cu cat daca extrag din cuib (miere poli )
Cred ca banuiesc ce sa intimplat si eu am patit asta prima data cand am avut lazi verticale .
Eu am patit urmatoarele -
Am avut 2 lazi verticale , le-am scos in primavara bine , apoi vazand ca au devenit puternice am pus deasupra primului corp magazia de miere 3/4 cu rame in ea ( corpurile aveau in ele jumate rame crescute si jumate rame cu foita de fagure )  am stat am asteptat sa puna miere in ele , ei bine nu sa intimplat asta . Cand ma uit in cuib peste tot erau botci , cuibul era blocat cu miere  . Asa ca in urmatorul an am avut grija sa am in cuib mai multe rame 3/4 iar cand era vremea sa pun caturile luam acele rame 3 sferturi pline cu miere din cuib si le urcam in catul de sus intercalate cu rame noi introduse in stup . Va rog sa nu radeti de mine daca am facut gresit , dar am observat ca daca pui direct pe cuib alt cat plin cu rame albinele nu se vor atinge de ele , albinele trebuiesc cumva pacalite sa le ia in crestere .
( Cu ocazia asta astept sfaturi cum se lucreaza corect cu stupi cu rama intreaga in cuib iar magazia de miere cu rama 3 sferturi , Ma intereseaza in special cum se lucreaza in perioada Martie-Mai cand se introduc caturile )

Fane

Salutare. Sunt un mare incepator si vreau sa-mi raspundeti sincer ce diferenta este intre catul 1/1 si cel 1/2 am niste cutii in lucru si nu sunt hotarat cu ce cat sa merg mai departe.