parafinarea corpurilor

Creat de apivasmob, Ianuarie 17, 2013, 04:15:20 PM

« precedentul - următorul »

SERBAN VASILICA

 Răspuns #206 : Noiembrie 22, 2010, 10:53:08 p.m. »

    Citat

Bacul respectiv are 30 de ani, planuim fabricarea altuia care sa aiba capac rabatat cu balamale , care sa si impinga cutia in josul bacului, asa cum zice Andrei. In felul asta nu mai stai sa asisti operatia.
In plus, pe o latura a bacului planuim o pana de metal in plan inclinat, pe care sa   lasam piesa anterior imbaiata sa se scurga si sa se raceasca.
La sistemul prezentat in film exista riscuri de a se frige, prin atingerea materiei incinse.
Asa cum am precizat in film , esential e amestecul cu copolamina, acea rasina care intra in porii lemnului. Numai parafina nu este de ajuns, fiind alungata de caldura solara. Amestecul parafin-copolamina este 1-1.

mosunick

Proportiile utilizate dincolo de ocean sunt 75%parafina 25%colofoniu.
Si in Franta din cate stiu procentul e acelasi.
Din cate am inteles - explicatii date de cei care folosesc amestecul la parafinare - proportia de colofoniu e mai mica pentru ca rolul lui este de a fixa parafina in lemn, spre a nu se topi la caldura mare (vara cand se incalzesc stupii peste masura). Probabil ca au dreptate cu chestiunea asta, mai ales ca sacazul se topeste la peste 80 grade fata de parafina undeva la 65.
Eu proportiile astea le utilizez 75-25.
Succes!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kiwi Bee

Si mie imi sta gindul sa fac o baie de parafina pt cutii dar nu mam decis inca din ce material sa fie. Inoxul este pe primul loc dar ma gindesc si la aluminiu(era acum citziva ani un membru pe aici care sia facut cutia din aluminiu dar a fost banat pe viatza si nu mai vine pe aici). Cineva de aici din NZ mia zis sa folosesc tabla zincata de 0.5mm si la imbinari sa pun nituri si acel silocon pe care il pun mecanicii la chiuloasa, dar nu doresc sa experimentez aceasta metoda.

Am vazut ca, Kov iulian are un video unde a folosit otzel dar nu stiu ce se intimpla de rugineste "oala". Nu cred sa fie o metoda prea buna. Voi totzi avetzi baia din Inox?

mosunick

Inox, clar. E in topic mai sus o explicatie de ce...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 20, 2013, 11:17:24 PM
Am vazut ca, Kov iulian are un video unde a folosit otzel dar nu stiu ce se intimpla de rugineste "oala". Nu cred sa fie o metoda prea buna. Voi totzi avetzi baia din Inox?

Nu rugineste oala, acea parafina are tendinta sa intre in pori si va proteja de rugina " oala" mai ales daca acea parafina  e un pic mai uleioasa.

Acum "oala" are apa in ea de la ploi si nimic nu are, e plina de parafina care o protejeaza.
Cand am manipulat caturile am dat putin si pe exterior si sa intins precum uleiul pe  tabla acea parafina.


stupAS

#35
Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 20, 2013, 11:17:24 PM
Si mie imi sta gindul sa fac o baie de parafina pt cutii dar nu mam decis inca din ce material sa fie. Inoxul este pe primul loc dar ma gindesc si la aluminiu(era acum citziva ani un membru pe aici care sia facut cutia din aluminiu dar a fost banat pe viatza si nu mai vine pe aici). Cineva de aici din NZ mia zis sa folosesc tabla zincata de 0.5mm si la imbinari sa pun nituri si acel silocon pe care il pun mecanicii la chiuloasa, dar nu doresc sa experimentez aceasta metoda.

Am vazut ca, Kov iulian are un video unde a folosit otzel dar nu stiu ce se intimpla de rugineste "oala". Nu cred sa fie o metoda prea buna. Voi totzi avetzi baia din Inox?

Exita o mare diferenta de pret intre tabla zincata de 1 mm si inox de 1mm e drept, insa nu degeaba.

Aluminiul e toxic, la fel si tabla zincata.

Fiecare poate face ce vrea acasa la el, insa eu nu imi permit sa vand stupi fierti in cuva din tabla zincata, se pot regasi in miere resturi de metale grele si nu mai iei bani frumosi pe ea.

Aporpo cine are miere de mana, lavanda, sau "alte plante mai exotice" sa imi scrie mesaj privat. Cantitati de minim 100-200 kg. Analiza mierii va fi efectuata nu in Romania :) .
Cumpar si miere BIO cu certificat si sa fie chiar BIO. Orice tip de miere. 
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

stupAS

Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 20, 2013, 08:33:54 PM
Răspuns #206 : Noiembrie 22, 2010, 10:53:08 p.m. »

    Citat

Bacul respectiv are 30 de ani, planuim fabricarea altuia care sa aiba capac rabatat cu balamale , care sa si impinga cutia in josul bacului, asa cum zice Andrei. In felul asta nu mai stai sa asisti operatia.
In plus, pe o latura a bacului planuim o pana de metal in plan inclinat, pe care sa   lasam piesa anterior imbaiata sa se scurga si sa se raceasca.
La sistemul prezentat in film exista riscuri de a se frige, prin atingerea materiei incinse.
Asa cum am precizat in film , esential e amestecul cu copolamina, acea rasina care intra in porii lemnului. Numai parafina nu este de ajuns, fiind alungata de caldura solara. Amestecul parafin-copolamina este 1-1.


Buna, am o intrebare:

Ati incercat sa fierbeti o bucata de lemn si sa studiati atent cat de adanc intra parafina (sau orice alt amestec) in lemn?
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

SERBAN VASILICA

Asa cum am mai spus: Am 150 de caturi noi. Am 150 kg saciz cumparat. Cu parafina este usor ca este linga noi in Galati. Vreau sa ii fierb in primavara cind o fi cald. Andrei Calinescu pe acest forum pe care l-am citat spune ca foloseste aceasta metoda , intr-o proportie de 1 la 1. Altcineva spune ca a folosit 75 kg parafina si 25 kg saciz. Poate unii isi dau numai cu parerea cit trebuie sa fie proportia. De aceea intreb daca altii au folosit asa ceva, sa ne spuna ce rezultate a avut. Multumesc.

stupAS

Eu nu am folosit sacaz, colofoniu, etc.

Pot sa va spun ca ma folosit cu succes ceara microcristalina alimentara.
Dupa ce se intareste e foarte tare, nu se inmoaie de la soare, protejeaza foarte bine.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

SERBAN VASILICA

De unde ati lua-to, si la ce pret?

stupAS

Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 21, 2013, 06:54:55 PM
De unde ati lua-to, si la ce pret?

Eu cumpar din Franta.
Pretul e de 20 euro/ 5 kg la minim 100 kg comandate. Oricum 100 kg cam e cantitatea minima pt a fierbe stupi.

Consumul e de 5 -7 lei / stup
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

kamy

Mosunik da ce zace badea ala ca pune in amestec din galeata respectiva ca io nu stiu anglezeste numa fluiera!
Am luat sacazu si parafina,daca aveti vagon puteti vopsi cu coloranti indoiti cu apa,si p-orma botezati in amestec!( patent balasbebe cu pigmentii)
Caldarea io am facut-o din tabla striata,sacazu oricum e decapant,dar ca si caldare si eficienta ar cam trebui sa fie incalzite si fetele exterioare ale caldarii nu doar fundul!
La scurs se poate pune cea gata deasupra urmatoarei candidate la botez atunci ramane linsa la cald fara surplusuri de material!

mmarcel


mosunick

Tipul din ultimul film zice ca a auzit de amestecul de parafina si colofoniu (sacaz) pe care il foloseste multa lume, dar ca el personal nu a gasit un furnizor pentru asa amestec. Tot ce a putut gasi la un pret bun este ceara microcristalina si parafina, amestec in care ceara microcristalina ia rolul sacazului, avand bune proprietati de fixare/lipire/adeziune. Spune temperaturile de topire - 140 grade la prafina si 180 la microcristalina.!! Grade FARENHEIT!!!!
Furnizorul lui i-a facut amestecul in prealabil in calupurile respective. trebuie avut grija cand se adauga calupurile sa nu sara stropi. Dupa astea spune ca in mod normal ceara microcristalina se gaseste si intr-o alta forma, peletizata, tip pastile si care are tendinta de a se topi mai repede.
Momentul in care incepe sa fumege indica momentul apropierii de temperatura de 300 de grade (Farenheit) adica 150 gr Celsius - plus/minus...
samd

La ce fel de coloranti indoiti cu apa te referi? Poti detalia?

Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone