Unele Concepţii GRESITE drespre albine

Creat de apiardelean, Iulie 10, 2011, 11:03:24 PM

« precedentul - următorul »

dodoc george


Sa inteleg ca odata cu aparitia lui varoa se termina cu apicultura  naturala?Dar atunci cu pesticidele?Asta nu se pune?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

liviu1965

In momentul in care am intrat in era tehnologica am schimbat intreg mediul inclusiv pe noi, oamenii. Speciile ( plante/animale/insecte samd ) s-au adaptat , sunt cele din ziua noastra. Cele care se adapteaza mai greu sunt pe cale de disparitie. Cele care nu .........  d-zeu sa le si sa ne ierte.

Vorbim de hrana ecologica... si marul ala nestropit ( deci ecologic ) are in el o parte din apa de ploaie sau aerul din mediul inconjurator care numai fara chimicale nu sunt.

Eu mi-am cumparat o proprietate acum 15ani , am facut fantana si am dus apa la laborator: nitriti sau nitrati, dracul sa-i chieptene .... si apa are luciul  la 12m.

Nu cred in produse " bio " ptr. ca nu exista , restul este " sufletul comertului "

Parerea mea

pharaonu75

Citat din: liviu1965 din Iulie 18, 2011, 11:54:36 AM
...
Nu cred in produse " bio " ptr. ca nu exista , restul este " sufletul comertului "

Parerea mea

Si a mea:yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apiardelean


dodoc george,ai inteles bine.Da,de la criminalul cu nume de varoa a inceput acea impartire in apicultura naturala si altfel de apicultura.Aceasta inpartire are la baza mai mult atitudinea stuparului fata de stup(adica atitudinea fata de locuitotii stupului).Inseamna ca  stuparul care "trateaza" impotriva lui varoa cu klartan are sanse mici sa fie considerat natural.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean


dodoc.Pesticidele si alte chimicale cu care se trateaza culturile nu se adminitreaza direct albinelor.Singurul mod de a   apara este de ale feri de zonele tratate cu pesticide si altele.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean


Cred ca produsele bio sint la ora aceasta doar un vis dar cred ca nu va trece mult timp pina le vom cauta.Acum, ne place cind aflam ca cei trecuti in programul bio primesc mai mult ptr kg de miere.Oare vom invata ca acesta este drumul?
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean


Ma vad obligat ca ptr ceva timp sa lipsec dar voi reveni am sa continui cu  conceptiile gresite.Poate subiectul nu este interesant  asa ca va intreb : dacă doriţi să obţineţi un răspuns definitiv la orice intrebare de apicultura, pe cine intrebati?
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

filip

Taliban al apiculturii e si apicultorul ce spune lucrurilor pe nume.
Sunt unele persoane ce asteapta sa auda doar cuvinte frumoase la adesa lor,chiar daca adevarul e altul.
Nu voi fi niciodata de acord sa tac sa-mi fie bine.
ma retrag cand doresc eu fara sa-mi fie pus pumnul in gura.
Dupa ani multi de apicultura mai am mult de invatat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apiardelean


Ma pregatesc sa plec miine dimineata dar acum am sa spun doar atit: "Taliban al apiculturii e si apicultorul ce spune lucrurilor pe nume. As completa  "prea vocal".Promit ca atunci cind revin sa discutam.Apropo, stiti macar un taliban pe forum?
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

antiopa din ardeal

#24
  In primul rand imi cer scuze ca intervin rar mi-as dori sa fiu mai mult pe forum (inclusiv activ) dar stiti cum e cu timpul.
  Ma simt dator sa vin cu precizari la discutiile anterioare de la acest subiect pentru d-nul apiardelean.
  Parerea mea despre apicultorul taliban a fost exprimata daca nu ma insel in raspunsul nr 5 (ultimele 4 randuri). Poate aveti probleme la calculator de nu vedeti raspunsul, daca am gresit  astept sa ma corectati. Eu nu reprezint stuparul roman si nu este un stupar care sa faca acest lucru, fiecare se reprezinta pe sine, propriile concepte care pot fi mai mult sau mai putin adevarate si corecte. Imi pare rau ca dv considerati dorinta mea legata de acele teste privind loca o deviere de la subiect. Eu mai degraba as considera o incercare (marsava) de a va santaja. Si ca sa micsorez din santaj v-as ruga sa prezentati doar testul de vascozitate, inteleg ca le celalalt nu aveti nimic de completat la prezentarea d-lui Obombo. Cel putin eu marturisesc ca nu stiu nimic despre acest subiect si banuiesc ca sunt multi in aceasta situatie. Pentru ca daca nu ma insel majoritatea stuparilor de pe forum (inclusiv eu) nu au facut o scoala speciala de apicultura ci numai un curs de calificare de 3 luni (o sedinta pe saptamana a 2-3 ore). Nu cred ca in acest interval se pot ataca mai mult decat notiuni elementare. Cu loca nu am avut (si sper sa n-am) de-a face, stuparii romani se bazeaza cred mai ales pe experienta acumulata in practica. Lacunele in cunostinte se completeaza din tot felul de surse dintre care cel mai comod si la indemana cred ca este internetul si mai ales discutiile de pe forumuri. Dv aveti ocazia daca doriti, sa contribuiti la completarea acestor goluri.

antiopa din ardeal

Citat din: apiardelean din Iulie 14, 2011, 12:43:41 AM


Conceptie gresita ca: albinelor nu le plac "chimicalele"

Realitatea este că albinele cauta şi  colecteza unele dintre cele mai toxice substanţe chimice în natură, şi în mod intenţionat  le aduc înapoi la stup şi le intind pe toate suprafetele pentru a distruge microorganismele şi paraziţi, şi să respingă furnici!

Albinele au capacitatea de a detoxifiere a aceste produse chimice, şi, de asemenea, multe din alte toxine naturale în polen şi nectar (polen migdale, de exemplu, este pline de amygdalin toxic). Preocuparea noastră cu "chimicale" ar trebui să fie îndreptate spre  "xenochemicals", la care sunt expuşi, pesticide produse de om şi de poluanţi, şi în special miticides sintetice.

  Mi se pare foarte interesant ceea ce spuneti. Daca albinele duc in stup substante toxice cu siguranta ele se vor regasi in produsele pe care omul le ia de la albine. Deci este posibil ca in zonele puternic poluate mierea sa nu fie un medicament ci mai degraba o otrava. Oricum si omul s-a obisnuit cu multe substante toxice si nu are decat 2 alternative: rezista sau "crapa". Dar sunt de parere ca cele mai mari cantitati de otravuri albina le amesteca in propolis folosit de om ca antibiotic natural. Deci cel mai mult rau il poate face omului preparatele dintr-un propolis otravit care in general sunt folosite de oameni suferinzi.
Nu stiu de ce d-le apiardelean mereu am sentimentul ca dv. nu sunteti vorbitor de limba romana, oricum nu are importanta.

dodoc george


Incerc sa spun si eu parerea despre apicultorul taliban.
Toti cunoastem de "bunul renume" pe care studentii islamisti  l-au dobindit si nu cred ca un stupar taliban poate fi considerat un stupar ok.Cred ca o caracteristica (dupa parerea mea)  a stuparului taliban este faptul ca le stie pe toate ,are tot timpul dreptate,el fiind detinatorul adevarului.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

filip

La salcam am avut ocazia sa salut un apicultor tanar aflat in pastoral.
Era destul de priceput,lucra in pantaloni scurti iar la intepaturi reactiona bine.
Am vazut un lucru suspect pentru mine:
In cuib haranitor tip ram cu capacitate destul de mare in litri,in magazie la fel.
Chestiunea semnalata de unii clienti ai mei pare plauzibila"gustul mierii cumparata de la tine e deosebit fata de alta miere cumparata avand acelasi sortiment"

In curand apicultorul serios va putea sa vanda mierea avand clienti permanenti .
Recomandarea facuta de un client multumit e ce-a mai buna carte de vizita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: dodoc george din Iulie 21, 2011, 08:14:14 AM

Incerc sa spun si eu parerea despre apicultorul taliban.
Toti cunoastem de "bunul renume" pe care studentii islamisti  l-au dobindit si nu cred ca un stupar taliban poate fi considerat un stupar ok.Cred ca o caracteristica (dupa parerea mea)  a stuparului taliban este faptul ca le stie pe toate ,are tot timpul dreptate,el fiind detinatorul adevarului.
Taliban
Poate fi orice persoana impinsa cu spatele la zid in numele democratiei.
Acea persoana va reactiona asa cum gandeste pe moment.
Exista doua feluri de abordari
1 Abordarea LEGALA
2 Abordarea MORALA
Sa fie si LEGAL si MORAL mai rar
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tassevasi

#29
 ""  Am vazut un lucru suspect pentru mine:
In cuib haranitor tip ram cu capacitate destul de mare in litri,in magazie la fel.
Chestiunea semnalata de unii clienti ai mei pare plauzibila"gustul mierii cumparata de la tine e deosebit fata de alta miere cumparata avand acelasi sortiment" ""


Acelasi lucru am sesizat si eu impreuna cu mai multi prieteni in pastoral si tot la salcim ll ,ca un pocait tinar cu diplome studii sup ,avea in camioneta un butoi de 300kg cu apiinvert , apoi a mers la sal lll ,tei smd .  Avea 100 de stupi cumparati de curind si vroia sa acceseze  112.ca daca lua 141 nu mai putea si pe cealalta ,asa zicea el , dar nu prea umbla la stupi cit am stat si eu acolo ,a avut el timp ca a plecat la  2 zile in urma noastra .
I-am spus ca o sa-i respinga mierea ,iar el spunea ca pe litoral o valorivica nu o duce la procesatori.   Cred ca era credincios  pt ca asculta numai muzica religioasa(probabil si pe litoral tot asa se va prezenta sa atraga clientii) , dar cum facem cu smecheria asta ,probabil nu are nici o legatura credinta cu dublarea profitului .
  Sa fiti sanatosi ca astea-s nimicuri.
  Numai bine si miere multa .