lapte praf

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 20, 2011, 09:38:34 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

stiu ca dezvoltarea este exploziva in cazul folosirii LP
stiu ca puietul nu se masoara in rame dar cred ca multi si-au facut o idee despre folosirea LP
stiu ca albina consuma in primele 15 zile polen( pastura) si la intrarea in iarna deci ea nu este afectata de o eventuala incarcare a intestinelor
folosirea laptelui praf se face cu moderatie, calculand consumul, rezerve de hrana energetica, factorul clima, albina acoperitoare
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mape 48-petru manea

Pe vremuri bulgarii foloseau in siropul de stimulare zerul obtinut de la fabricarea branzei :hi: :hi:
bineanteles ca si roiau f.mult

maximus



     sfinte, ai dat laptele anul acesta?

Bătrânul

La noi se comercializeaza acest tip de lapte praf in doua variante : Varianta animala Si varianta Vegetala si minerala ! Sfinte fa o poza cu eticheta si pune-l aici. Magazinele se numesc "BABOLNA " si sint a unei firme din ungaria.

Bătrânul


sfantul spiridon

Citat din: maximus din Ianuarie 23, 2011, 02:26:32 PM


     sfinte, ai dat laptele anul acesta?
da
acum o saptamana cand a fost vremea calda
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Citat din: Batrinul din Ianuarie 23, 2011, 03:08:32 PM
La noi se comercializeaza acest tip de lapte praf in doua variante : Varianta animala Si varianta Vegetala si minerala ! Sfinte fa o poza cu eticheta si pune-l aici. Magazinele se numesc "BABOLNA " si sint a unei firme din ungaria.
cand o sa vina sacul de 25 se rezolva
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

maximus

   de ce te-ai grabit?

andrei_calinescu

Sunt de acord cu Maximus, nu cred ca e preferabil sa  zgandarim ciclul biologic normal al coloniei.
Ce urmaresti cu aceasta stimulare? Cine iti va ingriji puietul care risca sa apara in aceasta perioada?
Ce sens are acest puiet acum?
Nu are nici o noima sa stimulam proteic acum, chiar daca pe moment "inselam" instinctul de dezvoltare al coloniei, pe termen mediu nu aduce nimic pozitiv, inafara de o uzura inutila.
Legea universala e ca o colonie nu da cu adevarat inainte pana nu sunt aporturi constante de polen. Polen adevarat.
Atunci eventual se poate paraleliza cu stimulari proteice, desi la o matca tanara nu e nevoie.
Castigul catorva celule de puiet acum e doar o iluzie , culminand cu o deziluzie cand se va desprimavara.

D006

  Startul in stimularea cu lapte praf difera de la zona la zona . Eu de doi ani fac comparatie cu Cristi care are stupii in sud . El are inaintea mea fix 3 saptamani sau o generatie de albina. Daca el incepe administarea laptelui praf sa zicem la 1 feb. eu incep la 21 feb. Dar nu este nici o problema deoarece la mine si vegetatia incepe mai tarziu.
  In zadar avem polen in natura daca vremea este rea ! trebuie sa intervenim cu hrana proteica ! cine are ochi de citit , intelege . Eu atat am avut de spus. Pe blog am ceva interesant in legatura cu administrarea de proteine.

sfantul spiridon

daca sunt apicultori care cred ca am gresit, bine fac
si eu fac bine
mai citesc cate o carte de apicultura si acolo se recomanda ca in sud sfarsitul de ianuarie sa fie cu puiet
ca fapt divers
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

andrei_calinescu

Dragoselu',
Sunt de acord cu administrarea de ajutor proteic daca nu ai timp frumos la alun, sau pomi fructiferi, dar nu pe 15 ianuarie.
Atat!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2011, 07:15:26 PM
Pe blog am ceva interesant in legatura cu administrarea de proteine.

Am vazut! Foarte buna metoda!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andrei_calinescu

Sfinte,

Pentru puietul de acum albinele au corpul gras la dispozitie.
Ce te faci insa daca le ghiftui cu LP si ai o luna cu geruri fara fereastra de zbor? Chiar si in sud mai sunt din astea.

D006

  Clima se schimba !!!  Si noi trebuie sa ne schimbam mai ales la mentalitate !!!!  :new: