Lamurire

Creat de andrei_salaj, Februarie 02, 2009, 10:18:54 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

Poate e o ipoteza idioata da io vreau sa ma lamuresc in leg cu cv.Deci:
Presupunand ca avem o scorbura cu un spatiu interior de inaltime 2 m..si un roi natural care il scuturam in aceasta scorbura.
Intrebare:
de unde va incepe sa cladeasca roiul?din dreptul urdinisului?sau din extremitatea de sus a scorburei/?

filip

Din partea de sus a scorburi :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj


andrei_salaj

sunt curios..cn are instalat de experiment vreaun roi natural in scorbura apropiata,sau in cv asemanator cu scorbura?

PricopArthur

Citat din: andrei_salajsunt curios..cn are instalat de experiment vreaun roi natural in scorbura apropiata,sau in cv asemanator cu scorbura?
De experiment, nu stiu. Insa ma tot bate cineva la cap sa iau un roi dintr-o scorbura.
Miere multă şi inimă curată!

Adrian Roman

Am un amic, proprietar de casuta de vacanta, si acu 2 ani, prin sept. ma chiama ca are albine in peretele de la mansarda. casuta din lemn cu pereti tip sandwich.Vanzoleala mare acolo, asa ca le-am dat pace. In noiembrie am scos panoul de OSB si atarnau 6 faguri plinuti cu de toate, dar nici o albina! N-am reusit sa-mi explic de ce nu erau albine..

gudas valentin

Citat din: Adrian RomanAm un amic, proprietar de casuta de vacanta, si acu 2 ani, prin sept. ma chiama ca are albine in peretele de la mansarda. casuta din lemn cu pereti tip sandwich.Vanzoleala mare acolo, asa ca le-am dat pace. In noiembrie am scos panoul de OSB si atarnau 6 faguri plinuti cu de toate, dar nici o albina! N-am reusit sa-mi explic de ce nu erau albine..
Albina infestata masiv cu paduchi isi schimba locatia,am patit ceva asemanator cu o lada plina ochi cu miere si albina O.
Pe atunci nu stiam de existenta VF  :dinti:  SI-AM-MUSCATO.
   
         VALY
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

gudas valentin

Citat din: PricopArthur
Citat din: andrei_salajsunt curios..cn are instalat de experiment vreaun roi natural in scorbura apropiata,sau in cv asemanator cu scorbura?
De experiment, nu stiu. Insa ma tot bate cineva la cap sa iau un roi dintr-o scorbura.
Am scos eu o fam dintr-o scorbura larga de castan,faguri erau asezati de la urdinis in jos ,erau pozitionati (lipiti) pe peretele sudic cu crestere spre nord si lungi de cca 1 m, unde era cel mai lat era de cca25-30 cm,erau 4 buc,era spatiu suficient de jur inprejur(nu erau lipiti decat de un perete)
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

andrei_salaj

de la urdinis in jos?????interesant...care ar fi explicatia..imi trece mie v prin cap... :razz:  :hi:

D006

Daca noi scuturam roiul inseamna ca omul a avut o interventie asupra familiei si nu a mai facut ce a vrut ea din instinct natural , se poate ca roiul sa paraseasca scorbura pentru o locatie mai buna , dar daca ramane acolo cu ajutorul  propolisului isi va ajusta urdinisul dupa necesitati .
Interesant este sa gasim in natura un artfel de roi fara interventia omului , eu personal am gasit unul intr-un  horn zidit , am demolat hornul si am recoltat 5 faguri cu miere si puiet , pacat ca nu am salvat si matca ca as fil luat si roiul.

D006

domnule dragos2006,am intrat pe un site (nu mai stiu care)unde am citit despre un domn care solicita lamuriri despre ajutorul acordat de uniune pentru stuparit mai exact masura 141,iar dv. le explicati pe intelesul tuturor. cu scuzele de rigoare va rog sa ne dati si noua lamuriri. Noi suntem trei apicultori care n-eam apucat sa facem dosarul si am ajuns in faza contract de comodat intre doi dintre noi si cel de-al 3 lea care are pamantul unde avem stupinele. Eu vreau sa stiu daca acest contract poate fi facut de noi sau trebuie undeva la primararie sau notar?multumim anticipat :hi:

CRISTI M

Citat din: 2971gabydomnule dragos2006,am intrat pe un site (nu mai stiu care)unde am citit despre un domn care solicita lamuriri despre ajutorul acordat de uniune pentru stuparit mai exact masura 141,iar dv. le explicati pe intelesul tuturor. cu scuzele de rigoare va rog sa ne dati si noua lamuriri. Noi suntem trei apicultori care n-eam apucat sa facem dosarul si am ajuns in faza contract de comodat intre doi dintre noi si cel de-al 3 lea care are pamantul unde avem stupinele. Eu vreau sa stiu daca acest contract poate fi facut de noi sau trebuie undeva la primararie sau notar?multumim anticipat :hi:
Contractul de comodat trebuie incheiat la notariat .( se platesc si ceva taxe )

D006

Acum am venit de la directia agricola si mi-au spus ca pot sa-i inchei si la primaria respectiva.

D006

Daca va pot fi de folos cu ceva in leg. cu masura141,va pot da informatii incepand de saptamana viitoare cand merg cu dosarul numerotat,pe suport magnetic...etc de la directia pentru dezvoltare rurala.Acum abia am scos actele de la dsv.si urmeaza contractul de comodat maine. :hi:

D006

macar de ar da banii promisi , ca ati alergat ceva.
diferenta intre comodat si inchiriere este ca la comodat nu poti deduce eventualele cheltuieli efectuate pe respectiva proprietate.
dar surpriza va urma , o tara de PFA si bomboana de pe tort in noul cod fiscal impozit la stupari ca la toata lumea 16% ...
:nono: