Nucleul Batrinului

Creat de Bătrânul, Ianuarie 15, 2011, 05:37:12 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Montat cu toate accesoriile  60 ron  :bzz:

Florin-braileanul (FlorinI)

ceva asemanator am si eu
mostenire de la tatal meu
are urdinis pe toate cele 4 laturi, dar tot asa cu rama micuta si cam atipica

cu prima ocazie ii fac poze

am sa incerc anul asta pentru prima data sa cresc si eu matci
macar 4 de rezerva
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

@Batranul - pentru ca este topicul dumneavoastra, alaturi de poze si descrieri puneti si pretul de comercializare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

si tehnologia de lucru cu el...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Citat din: flavius din Ianuarie 16, 2011, 09:50:50 PM
si tehnologia de lucru cu el...

Iti explica roi_ag tehnologia ,acasa la el , cu botci , tranzvazare ,populare ,hranire ,tot ce treb, depinde cum vrei .
  Numai bine  :hi:

Bătrânul

Voi propune o tehnologie pentru obtinerea reginelor tinere si inperecheate PENTRU CEI CU  PINA LA 100 STuPI !!! Este o axioma faptul ca  : Nici cel mai bun apicultor nu stie sa creasca regine mai bune decit albinele  =D> Ca atare cele mai bune regine sint cele din roiuri si cele din botcile naturale si selectate !!!  :wink2:  Deci la inceput avem rama goala in care lipim fagurele artificial , punem o familie selectata cu regina performanta in nucleu ( sau intr-un stup oarecare) NEPLIAT . DAM PAPICA ZILNIC  ca sa construiasca iute iute (De preferat miere) . Daca puneti chiar in nucleu si hraniti cu miere(sau sirop 1/1) in curind familia intra in frigurile roitului si incepe sa construiasca BOTCI DE ROIRE. . Dupa capacirea botcilori pliati ramele si bagati tablele de despartire .  Bineinteles aveti grija ca fiecere compartiment sa aiba o botca frumoasa. Dupa inceperea pontei matcile pot fi scoase si folosite acolo unde aveti nevoie. In locul lori puneti alte botci sau regine scoase din roiuri secundare. :hi:  Aceasta metoda este cea mai simpla si la indemina oricarui incepetor. Sa ma ierte crescatorii de matci  ^:)^

Florin-braileanul (FlorinI)

domnule Batranu
am promis niste poze cu matcarnita mea
nu prea e aspectoasa, deoarece nu a fost folosita
sper anul acesta sa pot invata sa o folosesc pentru ajutorarea stupilor mei (matci de rezerva)

vedere exterioara
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

interior
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

rama, rama cu hranitor, interior
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Bătrânul

Florine asta seamana perfect cu nucleu tip roinita  :hi: De fapt nu intentionez sa descopar roata dar doresc sa observ sa copiez si daca este posibil sa inbunatatesc tot ce pot. Suces TUTURUR. :beer:

Florin-braileanul (FlorinI)

daca poti copia ceva, macar modelul de sarma sau culoarea, ma bucur ca ti-am putut si eu fi de folos la ceva
mi-as dori sa fie toti apicultorii deschisi si sinceri asa ca mine, sa ofere fara sa ceara
bafta si  %%- tuturor care se vor apuca de crescut matci  :bzz:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

andrei_calinescu

Foarte haios nucleul Batranului, economic, compact, d-le Batran, are cumva podisoare independente pentru a-l segmenta mai bine? Capacul are tabla deasupra?
V-ati gandit sa faceti si un nucleu cu 4 compartimente?
Aduceti la Campina unul, eu o sa fiu pe 29 la Campina. Daca imi place va "fur" cateva. Fundul sper ca nu are sita.
Urdinisele au balamale?

Florine, al tau e SCAS cu rama 3/4.

Bătrânul

Citat din: andrei_calinescu din Ianuarie 18, 2011, 05:45:16 PM
Foarte haios nucleul Batranului, economic, compact, d-le Batran, are cumva podisoare independente pentru a-l segmenta mai bine? Capacul are tabla deasupra?
V-ati gandit sa faceti si un nucleu cu 4 compartimente?
Aduceti la Campina unul, eu o sa fiu pe 29 la Campina. Daca imi place va "fur" cateva. Fundul sper ca nu are sita.
Urdinisele au balamale?

Florine, al tau e SCAS cu rama 3/4.
podisoare separate si chimb hanitorul uluc pe o rama si pun hranitor ca la polistiren..... poze in curind.... =D>

andrei_calinescu

Sincer eu l-as prefera asa cu uluc, deoarece ca podisor vreau sa pun folie peste ficare compartiment, folie fixata cu capse sau agrafe pe o parte a segmentului. In felul asta operatiile sunt mai facile. Plus ca la cantitatea de albine din nucleu, cred ca e mai bine sa aiba papica "sub nas". Podisorul ar putea sa fie numai o bucata de OSB care sa fixeze mai bine folia, sa nu existe riscul sa treaca albine dintr-un compartiment in altul.
Inca o data urdinisele se inchid cu balama si furaibar?
Multumesc.

andrei_calinescu

#14
Stai un pic ca acu vazui, cand ai publicat a doua poza.
AM crezut ca sunt nuclee cu rama pliata 1/2. Asta ma intereseaza, o structura de 3-4 nuclee alaturate dar cu rame mici(1/2).
Ceva in genul modelului Apidea. De aceea am spus initial ca sunt economice la capitolul albine. Acum insa retractez.
D-l Batranu ati putea face asa ceva(3-4 nuclee cu rama mica alaturate) in fine acelasi ca asta SCAS dar cu rame de 1/2.
Cam asa ceva as dori:



Multumesc.