Mutare familii in stupi noi

Creat de Lukyan, Februarie 11, 2018, 08:07:59 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: tassevasi din Martie 21, 2018, 02:16:15 PM
          Cei  care  au stupi construiti pe 10 rame  verticali, de regula   au  urdinisul in pat  rece , pe latura  de 42cm, deci nu  au cum sa mearga  cu ei paralel  cu  axul  drumului .    Daca sunt pe  12  rame  ori  orizontali  da , atunci se poate  pune paralel , noi  care  avem in pat rece nu putem  si  fixam ramele  bine  atunci  cind  plecan  la primul  cules  si nu ai completat stupul .
De ce nu puteti? Ce va retine, constructia rastelului sau lipsa urdinisului?
Stupii pe 10 rame pot avea urdinis pe doua laturi , astfel se deschide cel corespunzator patului rece, sau cald, celalalt tinandu-se inchis.

La transportul pe remorca totul tine de aranjarea stupilor.

tassevasi

  Da  asa este  se pot  deschide  si in pat  cald cei pe  10 rame daca  faceam  stelajul pt  latura  de 49 a stupului , nu  ar  fi  fost problema  de urdinis .
  Drept  sa  va spun  nu  am  vazut  cu 10 rm  in pat  cald , din  cauza  aceasta  am facut  stelajul pt  pat  rece(latura 420) , eu  cred  ca majoritatea  cu 10 rm au  stelajul  asa ca al meu , unde  multi  gindesc  sa incapa mai  multi stupi pe camion.
    Eu spun un  adevar la  care nu m-am gindit  atunci  cind  l-am realizat  ca ar fi  mai bine invers . Mai  avem de invatat .
  Veste  buna , de la ora  15 a inceput iar  sa ninga la noi , vin floriile de iarna  .
 

romikele

Daca era invers, se putea modifica oricand pentru stupi pe mai multe rame, dar e bun si asa in sistemul sovietic, intra mai multi stupi, dar si munca e mai multa...