folosirea naftalinei contra gaselnitei

Creat de aditza_71, Septembrie 08, 2013, 07:04:15 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: alex' din Octombrie 25, 2013, 08:22:16 AM
bine, dar in cazul asta ce se face cu acele rame?

   Incerci sa le pui separat intr-un spatiu mic dar rasfirate si pui meru sulf (ma refer in sezonul cald ) si apoi le bagi in stup ca albina  le curata .
   In sezonul rece se depoziteaza in loc  uscat ,nu se mai formeaza  larve iar  primavara le  bagi in stup.
  Daca sunt foarte  distuse le bagi la topit.
     Numai bine .

davcosti

 :nono: Am pățit-o și eu anul acesta, când am scos caturile-doi și trei de pe stupi, după Salcâm și le-am tras la centrifugă. Am greșit și nu le-am mai pus la lins pe stupi înapoi. Le-am depozitat în beci, dar vara urcă căldura și-n plus cât am stat acolo țineam ușa deschisă la beci pentru aerisire. Când m-am uitat peste vreo lună în ele la un cat deja vreo 6 rame de 1/2 erau distruse, atacate de fluturi și găselniță. Le-am scos pe toate afară, le-am decupat pe cele distruse de pe rame și le-am dat foc. Iar celelalte caturi le-am șters cu o cârpă îmbibată în oțet, doar pe ramă. Și care mi s-a părut că  mai erau murdare de miere sau resturi de la centrifugare le-am pus pe un stup la curățire 24 de ore. Apoi le-am pus din nou în caturi, dar mai rare, 7-8 și între ele frunze de Nuc și Busuioc! Între timp am dat comandă la o firmă din Ploiești și m-am dotat cu Acid Acetic Glacial (Spunea HRISTEA în STUPĂRITUL NOU): "Se pun în corpuri goale de stupi cu fund și capac etanș, câte 5-7 corpuri și între ele, la fiecare corp se pune o bucată de vată udată cu 100-120 ml. de A.A.G. Ca vaporii să nu se risipească la îmbinarea dintre corpuri se dă peste cu scochi de hârtie. Distrug și oule de Găselniță...cică. Sau pastile de GALECID pentru fiecare stivă de stupi!" N-am încercat încă! Î-l voi testa și pe "Mellonex"că este foarte oribil să arunci ramele atacate de Gaselniță!...Acum nu mai este nici timpul,dar mă voi convinge mai bine la anul viitor când va crește temperatura  :rusine:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

PARINTELE

salutare,
Frunza de nuc, eu o recomand (bio) sau :mad: acidul formic

Aurelian A.

Citat din: PARINTELE din Noiembrie 22, 2013, 09:16:15 PM
salutare,
Frunza de nuc, eu o recomand (bio) sau :mad: acidul formic
....sau tabacul... :wink2:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga