Condensul

Creat de Mihai Sergiu, Februarie 27, 2012, 09:56:08 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Carciog Eugen

                                        Am citit despre inchiderile cu termopan, numai ca incinta aceea este un sistem inchis, unde podeaua este si ea aproape de temperatura aerului, iar umiditatea se tot acumuleaza si punctul de roua este atins din prea mare umiditate, mai ales ca la partea de jos a camerei coboara tot bioxidul de carbon de la aragaz si expiratie, CO2 care la formare are cel putin 37 grdC, si se raceste pe seama aerului. Stupul avind urdinisul, este un sistem deschis, iar fundul stupului e cam rece. Schimburile se fac tot timpul in ambele sensuri, albinele agitind aerul. Concluzia este ca se depune condens pe suprafata pe unde se pierde cel mai usor caldura, controlul umiditatii fiind cheia rezolvarii. Imi pare rau ca nu am nici un pic de experienta apicola, dar am sa ma gindesc in viitor la un material care sa fie bun izolator, sa aibe calitati ce nu permit fungilor sa se dezvolte, si sa reprezinte o modalitate de reglare mai buna a umiditatii. Asta daca vrea Dumnezeu!

die furrer

 :welcome:
condens = necircularea corespunzatoare a aerului in stup

Carciog Eugen

                                         Te rog detaliaza cu privire la circulatia aerului, caci gazele se separa si ele dupa densitate, ex CO2 coboara si iese din stup, dar se raceste pe drum , iar despre circulatie a aerului in stup se poate  dicuta mult, intradevar unde aerul este stationar el cedeaza caldura si vaporii se condenseaza, dar mai sint multe de luat in calcul. Oricum ma voi ocupa de gasirea unei solutii, voi cu experienta pe care o aveti veti judeca si imbunatatii.

die furrer

la strupul cu fund fix
aerul intra pe urdinisul "pregatit" de iarnat(0.5 cm pe interval) si iese pe aerisitoarele laterale din capac, asta circulatia curentilor.Fara alte gauri si crapaturi prin stup, fara impachetare exagerata ca albinele nu mor de frig.Umezeala si curenti dauneaza mai mutl.Albine se incalzesc mult mai greu daca aerul din jurul lor e umed!!Eu nu recoman folia la acest stup.
La stupul fara fund antivaroua
se foloseste cu succes folia pe tot cuibul sistem clopot.Aerul la fel intra pe urdinis se ridica si ramine in partea de sus a cuibului.Co2 fiind mai greu coboara va iesi prin partea de jos a stupului.Se recomanda o mai buna izolare deasupra podisorului.Dar daca avem doar 4,5 rame albina in stup de 12 rame nu inseamna ca fundul stupului va fi complet retras (tabla)trebuie sa pastram totusi o proportie.

Carciog Eugen

                                 Ma-m trezit cu un roi direct in cutia de stup de pe garaj. Cutiile sint facute de mine, mai bine, mai rau, dar nu erau etanse la capac. Citind pe forum despre condens, m-am dus si m-am uitat si fundul plin al stupului era practic ud si 2 pumni de albine moarte si ude. Am pus alta folie care depaseste cu 20 cm in lateral si am lipit-o cu banda de hirtie adeziva. In maxim 48 ore fundul stupului s-a uscat. Cum se va ajunge pe la 12-15 grade il desfac iar sa ma uit in el, sa vad repercursiunile necunoasterii. Daca volumul de aer care circula este mare atunci apar necazurile. Mare-i puterea lui Dumnezeu cu forumurile astea!