Roi fara rezerve de iarna!

Creat de Adyta, Decembrie 04, 2012, 07:09:47 PM

« precedentul - următorul »

Adyta

Salut, ma numesc Arsenie Adrian, si am 16 ani!
Ce vreau eu sa va spun e ca prin mijlocul lui iunie am prins un roi de albine cam pe 3 rame, deoarece prima oara nu am avut intentia de a ma apuca de aceasta indeletnicire nu am avut informatia si nici sustinerea financiara necesara, nu am stiut sa organizez stupul, intre timp m-am mai documentat, problema este ca din cauza bugetului redus am cumparat ramele si foitele de ceara foarte tarziu asa ca roiul nu a apucat sa-si stranga rezerve prea mari de miere, acum au pe 3 rame coronite de miere si foarte putin polen.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Am sanse sa ies cu el din iarna? :D

pharaonu75

#1
Cauta in zona un apicultor experimentat, roaga-l sa te ajute, eventual sa arunce o privire in stup!

Cred ca asta este cea mai buna solutie... mult mai buna decat sa incepi sa le administrezi miere in pungi, singur, fara niciun ochi avizat prin preajma!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adyta

Pai am un apicultor in satul meu care are multi stupi, mi se pare ca are si firma...am fost la dumnealui i-am explicat care e situatia si l-am intrebat daca poate sa ma ajute cu o rama doua de miere contra cost desigur..dar nu a vrut...insa am un vecin care a avut cativa ani buni stupi si ma mai ajuta cu info..
Oricum daca moare, la primavara il populez din nou si o sa am mai mult grija, asta este.. :hi:

Bistriteanul

Daca pe cele 3 rame are miere doar sub forma coronite, adica o cantitate mica, nu va trece iarna, va muri de foame.
Asa ca daca vrei (sa incerci) sa-l salvezi administreaza-i peste rame o turta cu miere sau daca nu ai miere, Apifonda.
Bagi o turta de 1.5kg in punga perforata cu furculita pe partea de jos, catre albine.Peste o luna verifici cat a mancat/tras si daca trebuie mai bagi o turta.
Daca supravietuieste, prea puternic nu o sa fie in primavara, dar macar incerci si castigi experienta.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

orbanstefan64

incalzeste  100 de gr de miere si amesteca cu 1 kg de zahar pudra pina se face ca un aluat, pune l intr o punga de nailon si vb lui Bistriteanul gaureste cu o furculita si pune o peste rame.
:hi: :hi: :hi:

Adyta

 :thanks: o sa incerc, revin cu noutati  :smile:

creiveancristi

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 05, 2012, 08:44:25 PM
incalzeste  100 de gr de miere si amesteca cu 1 kg de zahar pudra pina se face ca un aluat, pune l intr o punga de nailon si vb lui Bistriteanul gaureste cu o furculita si pune o peste rame.
:hi: :hi: :hi:
Tot in situatia asta sunt si eu cu doi roi,ce este mai bun sa le dau doar miere cristalizata in pungi sau amestecata cu zahar pudra?

bucovineanu

Acum cea mai buna e mierea cristalizata.

orbanstefan64


creiveancristi

Citat din: bucovineanu din Decembrie 06, 2012, 07:31:18 PM
Acum cea mai buna e mierea cristalizata.
Astazi in amiazi,fiind vreme frumoasa,am deschis roii care stiu ca nu au suficiente resurse de hrana.La ambii ghemul era chiar sus,asta pare sa insemne ca mancarea este pe sfarsite?
Nu le-am dat pana acum in iarna mancare,este acum momentul?
Daca da sa le pun mierea in pungi subtiri,sa o tasez pana devine subtire,si sa o pun deasupra ghemului?Este necesar sa-i fac niste gauri cu furculita la punga,sau o sparg albinele?

Toma Sergiu

Cristi raspunsul la intrebarile tale sunt chiar deasupra postari tale ....bagi mierea sau turta in punga si faci cateva gaurele cu farculita pe partea de din jos care vine pe rame si totul e ok .... Si app daca tot ai deschis stupii trebuia sa le administrezi deja turtele daca sti ca nu au rezerve suficiente!!! Stupii au nevoie de multa liniste asa ca deranj cat mai putin!  Nici ai mei nu stau bine la capitolul rezerve suficiente de hrana dar pana in ianuarie au ;) Iti urez multa bafta si o iarna cat mai usoara !!!!!!!!! :hi: :hi:

bucovineanu

Nu e obligatoriu sa nu aiba mancare daca albinele sunt in partea de sus. Totusi e posibil si acest lucru. Tu ar trebui sa stii cu ce rezerve au intrat in iarna. Daca stii ca au intrat cu miere putina trebuie intervenit.Daca nu au nimic de mancare se poate interveni in orice perioada. Fara mancare nu au nici o sansa, daca se intervine exista sanse sa supravietuiasca. . Daca ai miere cristalizata procedezi cum ai zis mai sus. Daca pungile sunt foarte subtiri nu e nevoie sa le intepi.
ACEASTA AR TREBUI SA FIE O LECTIE PENTRU ORICE APICULTOR. INCA DIN TOAMNA ALBINELE TREBUIE PREGATITE IN FIECARE AN CA SI CUM AR URMA O IARNA FOARTE GREA. ELE NU CONSUMA MAI MULT DECAT AU NEVOIE.

creiveancristi

Roii i-am cumparat tarziu in toamna,chiar si vanzatorul mi-a spus ca mai au nevoie de mancare,dar era tarziu si n-am mai facut hraniri de complectare.Am pus deoparte niste miere poliflora pentru hraniri pe timpul iernii.V-am intrebat ca sa fiu sigur,n-am mai pus miere in pungi niciodata.Oricum maine le pun cate o punga la fiecare,preventiv.
Multumesc de sfaturi si urari.

creiveancristi

Daca ghemul este sus si albinele ma incurca cand pun punga cu miere este vreo problema daca dau cateva pufuri de fum sa coboare intre rame ca sa am loc liber?

bucovineanu