hranirea cu sirop

Creat de aditza_71, Iunie 30, 2012, 04:11:52 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Multumesc Jenică așa am sa fac, 2/1 si diluez după, e mai sigur așa mai ales că acum e vară și e foarte cald.

francisc

#16
Salutare tuturor .Sant nou in ale albinaritului .Am aceias problema cu a-lui  aditza_71 , nu prea au strans provizii pentru iarna . Poate sa-mi spuna cineva ce cantitate de miere trebuie sa fie in raport cu cantitatea de albine sa poata iesi  cu bine  familia din iarna? :bzz:
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

4unix

Buna, nu-mi amintesc exact in ce carte, parca in Tehnologii apicole moderne, recomandau autorii o cantitate intre 2-2.5 kg pe interval de albina. Am sa verific si voi reveni cu raspunsul exact.

Numai bine!

francisc

Mersi mult, astept cu ne rabdare. ^:)^
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

4unix

Scuze pt intarziere, anexez paragraful din carte.

Numai bine.

Marius-ursulakhe

Domnilor datimi o idee ca nu stiu cum e mai bine.
La noi in zona urmeaza cam in o saptamana urmeaza sa infloreasca iulisca si ma intreb oare ce sa fac sa stimulez cu sirop sau sa astept pana trece culesul la iulisca veau sa precizez ca sant in ale apiculturi doar de doi ani si nu am prins pana acuma un cules adevarat dar acuma vreau sa le duc la bunici la culesul de iulisca

cristi ciuc

Este bine pe această secetă că există cules, dar atenţie la mierea pe care iernezi, pentru că mulţi afirmă că cea de iulisca provoacă consecinţe primăvara (diaree, nosemoză).
Eu am cam păţit-o la debutul acestui an, pentru că nu am acordat suficientă atenţie mierii lăsate în toamnă, iar mărirea perioadei de iernare a fost cireaşa de pe tort.
În raza de zbor a albinelor a existat atât iulişca dar şi alte surse generatoare de miere de mană.
Numai bine,

ceausescu95

Citat din: jenica67 din Iulie 03, 2012, 11:33:48 PM
   Siropul este invertit, sau ai amestecat ceaiul cu zahar ??? Daca este neinvertit, uzeaza destul de mult albina si la roi conteaza. Foloseste reteta regretatului Gica Romanescu si nu o sa ai probleme de uzura, decat neglijabile. Foloseste mai multe ceaiuri nu numai coada soricelului. Menta, musetelul, galbenelele, sunatoarea, tei, coada soricelului si mi poti pune si altele daca ai. Protofil sa pui in sirop si daca ai si ceva vitamine de dezvoltare si cresterea pontei matcii.
Eu am incercat dar nu stiu unde am gresit.Cat trebuie sa lasam siropul sa fiarba?

tassevasi

  Dupa ce a fiert apa ,pui zaharul  si-l lasi sa fiarba iarasi ,   cind a inceput   poti pune sarea de lamaie (1g/kg zah) si nu al lasi mai mult de  5-6 min sa fiarba .
  Exista  un tabel  cu timpul de invertire  a  a zaharului pt albine , dar eu nu mai dau de el .
  Numai bine .

Nea Costica din Buzau

Va salut!! Se baga si nea Costica pt ca si el e om, iata reteta de invertire a zaharulu reteta  lui nea Gica facuta de mine si siropul 1/1 nu s-a acrit niciodata, cei drept tin sticlele la beci.
Am mers la alimentara si am cerut 100g sare de lamaie cantarita pe cantar electronic, am cumparat si un pet de 2l cu apa plata. Am scos din pet o cana cu apa am turnat sarea de lamaie, am am completat cu apa din cana si am agitat pana s-a dizolvat bine sarea. Si acum spun cum am procedat pt invertirea a 5kg dezahar. Am luat o oala smaltuita dubla ca volum pt cantitatea de zahar pe care am dorit s-o invertesc, am pus 900ml apa si 200ml din solutia din pet. Am pus-o la foc, am pus 2kg de zahar si am mestecat cu o paleta, dupa un timp am pus si celelalte 3kg de zahar si am  continuat mestecarea. Atentie mare la doze!!.Am continuat fierberea amestecand din timp in timp.Cand se apropie de fierbere face niste bule mai mici apoi din ce in ce mai mari [cum vedeti in tuciul di poza], si-si dubleaza aproape volumul. In tuciul din poza eu am invertit 10kg de zahar[adica am dublat dozele]. Dupa ce si-a marit volumul si stagneaza [isi pastreaza un pic volumul maxim], il mai fierbem 40-60 de secunde, dupa care il luam de pe foc si daca avem posibilitatea il bagam cu fundul intr-un vas mai mare cu apa rece [iarna in zapada] {pasteurizare].
Ce a rezultat este un sirop 4/1 care poate fi folosit ca turte in pungi dupa zborul de curatare din februarie. In starea asta nea Gica garanta folosirea lui si peste ani. Acuma ca sa-l faci sirop din zahar invertit 1/1 adaugi 4l de apa sau 4l infuzie [ceai] din plante medicinale. Daca ai stupi mai putini si il folosesti in perioada mai indelugata, imparti toata cantitatea in 4 parti egale si adaugi cate 1l de apa sau ceai cand ai nevoie.
Cum fac eu ceaiul: pun 4,3l apa la fiert[in cazul cand folosesti 1/4 din zahar invertit pui 1.2l], cand da in clocot adaug plante medicinale maruntite opresc focul ii pun capac si dupa cca 15 minute il strecor si-l pun peste zaharul invertit.
Plantele le culeg de primavara pana toamna si sun urmatoarele:codita soricelului, coada calului, musetel, galbinele, pelin [pelin se pune o crenguta, iar celelalte in functie de cantitatea de apa ca la ceaiul uman] tei,sunatoare etc. Se mai adauga suc de ceapa si usturoi si protofir 17ml la 1l de sirop.
Daca tot insirai aici ditamai carnatul, sa va spun cum fac protofirul acasa. Cand fac tuica de tescovina [din boasca de struguri], iau fruntea adica 3-4l litri care curge prima o pun intr-un pet cu gura larga, maruntesc aceleasi plante medicinale enumerate mai sus le pun peste tuica de frunte, pun dopul si le tin la macerat 10-14 zile. Dupa aceasta perioada filtrez prin tifon lichidul il diluiez cu apa pana ajunge la cca 40 grade [eu nu am cent dupa gust] si pun 17ml la 1l sirop 1/1. Spor la treaba!
Sa fiti iubiti!!
ps am pus o poza cu prima regina obtinuta de mine
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

CORNEL V.

Folositi reteta lui nea Gica ca merge la fix.
Am intr-un pet de 1,5 l niste sirop invertit de acum un an si jumatate si nu are nimic,este tot asa cum l-am pus
0733691021

iunicu

Nea Costica, mare atentie la frunte ca e toxica. Prima data la distilare curge alcoolul metilic.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

francisc

Reteta care o folosesc , am gasit-o pe net.
"-se pun 1,1 litri de apă la fiert;
-când începe să fiarbă se pun cele 5 kg. de zahăr și cele 5 gr. sare de lămâie;
-se continuă fierberea, se amestecă (cu o lingură mare de lemn) pentru a nu se prinde, și când începe să dea în clocot se reglează din foc pentru că se umflă ca laptele (face spumă). Atunci are loc invertirea. Când spuma începe să scadă (2-3 minute), este gata.

-dacă se dorește sirop 2/1 se adaugă imediat 1,5 litri de apă rece și se amestecă bine;
-dacă se dorește sirop 1/1 se adaugă imediat 4 litri de apă rece și amestecă bine"
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)