Despre trufe si lumea mai putin cunoscuta a trufarilor

Creat de andreiu, Mai 08, 2013, 09:26:33 AM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Ce mica-i lumea  Sebastiane !
Eu de loc sunt din Musca, am facut liceul la Abrud si m-am stabilit cu domiciliul la Deva, dar sunt legat emotional si oarecum si material de zona Buces-Dupapiatra. Daca este cum spui, ca zona noastra este mai tarzie din punctual de vedere al maturitatii trufelor, programeaza-te pentru zona Deva si imprejurimi. Asa cum pui tu problema, sunt nevoit sa o pun si eu. Cumpar doar daca in zona mea de interes exista trufe, iar aceasta nu o pot afla decat dupa o proba serioasa de teren, cu cainii gata dresati. Interesul este reciproc, iar distanta Cluj-Deva o faci in 2 ore. Daca esti in impas financiar, te ajut eu cu costul combustibilului si dau o masa la mine acasa (si o bere fara alcool, daca conduci).

Sebastian_C

Mda... poate se ajunge la o intelegere. Deplasarile pe care le fac in tara nu le fac pe banii mei pentru ca daca persoana care nu stie locul de trufe sigur nu are un motiv precis sa zica ca nu e bun cainele in cazul in care nu a gasit, dar ma indoiesc. Eu sunt sigur ca o sa gasesc trufa in Deva sau imprejurimi, desigur pentru ca stiu persoane care cauta in zona trufe si gasesc foarte bine, dar nu garantez ce cantitate o sa gasesc. Daca prindem o zona buna putem scoate si 1-2 kg, daca e zona cautata poate scoatem doar 100 g sau cateva bucati, dar ceva tot o sa gasim. Asa cum am spus eu accept orice proba pe teren pentru ca sunt sigur pe catei, nu dau cateii pentru ca nu cauta trufe ci pur si simplu nu mai pot sa ma ocup de ei. Cine o sa-i cumpere o sa castige cu siguranta pe viitor pentru ca merg bine si sunt ascultatori. Informatiile despre catei se gasesc pe site www.cainidetrufe.com. 700-800 euro se scot bani numai din cateii pe care ii fata (1 catel brac german =100 euro fara pedigree) ele fata 8-9 de obicei. Sunt exemplare frumoase provin din parinti cu pedigree si sunt foarte inteligente. Ieri am fost in padure si am recoltat 500g trufe 300g trufa neagra si 200g porceasca si escavatum). Cea mai mare trufa scoasa pana acum e de 80g si cea mai mica e ca un bob de grau. Daca esti sigur ca doresti caine de trufe si vrei sa cauti trufe stabilim o zi si daca platesti combustibilul da o fuga la Deva si poti sa vezi despre ce este vorba.

andreiu

     Da, mi-ar comveni duminica urmatoare, adica de maine intr-o saptamana. Pana atunci, te-as ruga sa ne dai ceva amanunte, ceva sfaturi din activitatea aceasta misterioasa de vanator de trufe. Prin ce semnalmente ai putea recunoaste un teren cu probabilitate mare de a ascunde trufe  ?

Sebastian_C

Trufele se gasesc mai mult in paduri de alun, carpen, stejar si toamna pe fag desigur si celelalte specii amintite inainte fac trufe toamna, doar ca fagul face numai toamna mai repede nu-i nici o sansa. Padurile care ascund trufe nu trebuie sa aiba vegetatie la sol adica iarba, iar unele semne pentru un posibil loc de trufe care indica ph-ul solului este planta piperul lupului si edera. Nu neaparat este trufa acolo, dar arata ca solul este bun pentru trufe. Dorinta mea este sa stiu asa cum am mentionat si mai inainte daca te intereseaza sigur sa cumperi caine de trufe. Nu vreau sa vin pana in Deva, mergem in padure cautam trufe si dupa aia ne zicem la revedere. Iti spun sincer mie nu imi trebuie loc de trufe in Deva pentru ca am unde stau si in alte zone, deci nu ma tenteaza sa vin pana in Deva sa caut locuri de trufe. In final depinde de tine cum esti de hotarat, dar mai multe detalii daca vrei scrie pe adresa [email protected] sau pe mess iti dau orice detaliu. E mult sa ma detailiez pe aici. Singura problema de deplasare pe dumineca este ca, catelele dau semne de intrat in calduri si atunci o sa fie o decalare de cateva zile sau o saptamana pentru ca atunci nu pot iesi in padure, dar asta nu-i o problema. Ne auzim pe mail. Daca o sa ajungem la inteles o sa-ti dau o carte cu info. trufe, ceva harti si o sa-ti arat desigur cum se lucreaza cu cainele.

andreiu

         Sunt de acord cu decalare o saptamana, deci de maine in doua saptamani. Prefer sa  discutam deocamdata aici, este topic de profil, poate, cine stie, se mai aboneaza si alti colegi de forum si pui de-o licitatie. Inainte insa, raspunde-mi la doua intrebari, daca esti amabil : 1. Nu esti cumva Nanu Popa, fiul Irinei din Abrud ? si 2. Unde anume ai gasit trufe la Vulcan, in partea dinspre Alba, zona Buninginea-Matisesti, sau dinspre Hunedoara, zona Buces-Blajeni ?

Sebastian_C

Nu sunt Nanu Popa. Trufe am gasit pe partea de Alba, dar trebuie sa fie si pe partea de Hunedoara, poate chiar mai bine.

andreiu

        In urma cu cca doua ore, intre doua postari pe acest topic, pe o caldura mare, am iesit cu Ara sa ne racorim putin la padurea din apropiere. Spre dezamagirea mea, catelusa a fost apatica, rasufla sacadat cu limba scoasa si nu mai asculta de comenzi, desi a fost tot timpul cu botul la pamant, adulmecand continuu.

andreiu

         Din loc in loc, am observat la sol frunzis scormonit, dar fara sapatura. Sa fie oare semn ca acolo s-a gasit o trufa, sau un animal a cautat hrana sub frunzisul uscat?

andreiu

         Apoi a venit emotia : Ara s-a apucat voiniceste de sapat la radacina unui stejar. Am asteptat sa-si termine treaba, m-am uitat atent in groapa sapata si... nimic.

Sebastian_C

Majoritatea cainilor cand ii scoti in padure adulmeca mirosul, dar depinde, de ce? De aceea cainele trebuie sa fie foarte atent la mirosul de trufa, pentru ca usor trece pe langa el. In padure nu este ca si in plantatie de trufe unde mergi la sigur si fara multe alte mirosuri. Prin paduri se intalnesc multe mirosuri care pentru caini sunt foarte atractive si daca nu este dresat cainele bine sa asculte de comenzi cand vede o capra sau iepure te saluta, iar dupa ce face 2-3 figuri din astea trebuie sa te gandesti bine daca o sa mai scoti trufe cu el. Din poza ce vad eu acolo a fost un culcus de caprioara, ele isi feresc frunzele asa si bat zona asa. La trufe nu o sa vedeti sapaturi din alea si cel putin chiar daca ar fi se vor astupa. Nimeni nu isi lasa urme.

andreiu

       Scurta noastra incursiune nu a fost intrutotul zadarnica. Am gasit si recoltat doua bucati de iasca de pe un stejar batran. Iata deci, cum se poate totusi imbina,  activitatea de vanator de trufe ageamiu, :razz: cu cea de apicultor dupa ureche. :razz:

Sebastian_C

Citat din: andreiu din Iulie 20, 2013, 06:12:32 PM
         Apoi a venit emotia : Ara s-a apucat voiniceste de sapat la radacina unui stejar. Am asteptat sa-si termine treaba, m-am uitat atent in groapa sapata si... nimic.
Cred ca aici Ara era interesata de ceva soarec sau ceva gaura facuta de ceva animal. Cam rar se gasesc trufele chiar langa copac, aproape de tulpina. De obicei sunt mai pe exterior, dar nu stiu ce sa zic depinde cum arata groapa. Daca era si gaura in ea atunci e sigur de ce sapa, daca nu avea gaura, ci doar era scurmat atunci se poate ca cineva sa fi recoltat vreo trufa de pe acolo.

andreiu

      Da, era o gaura in continuarea sapaturii.

andreiu

       Azi m-am sculat mai de dimineata si la ora 7, pe racoare, am fost deja in padure, alta zona decat cea de ieri. Nu am dat mancare catelusei, in ideea de a fi interesata de biscuitii care-i aveam pregatiti pentru recompense. Am impregnat bine mingiuca de ciorap cu canitruf pentru a face exercitii de cautare si dezgropare a acesteia in conditii reale, de padure. Am tinut-o in lesa si am condus-o spre locuri unde apreciam eu ca s-ar putea ascunde o trufa.
      Ara m-a ignorant total, nu a mai acceptat jocul cu mingiuta din curtea casei, nu a mai interesat-o mirosul de canitruf, ci cauta altceva, tragandu-ma dupa ea spre tulpinile copacilor scorburosi. Fiind o padure mai departata de oras, am vazut multe culcusuri de caprioara si in apropierea unor paraiase secate, palcuri de piperul lupului.

Sebastian_C

Citat din: andreiu din Iulie 21, 2013, 12:20:30 PM
       Azi m-am sculat mai de dimineata si la ora 7, pe racoare, am fost deja in padure, alta zona decat cea de ieri. Nu am dat mancare catelusei, in ideea de a fi interesata de biscuitii care-i aveam pregatiti pentru recompense. Am impregnat bine mingiuca de ciorap cu canitruf pentru a face exercitii de cautare si dezgropare a acesteia in conditii reale, de padure. Am tinut-o in lesa si am condus-o spre locuri unde apreciam eu ca s-ar putea ascunde o trufa.
      Ara m-a ignorant total, nu a mai acceptat jocul cu mingiuta din curtea casei, nu a mai interesat-o mirosul de canitruf, ci cauta altceva, tragandu-ma dupa ea spre tulpinile copacilor scorburosi. Fiind o padure mai departata de oras, am vazut multe culcusuri de caprioara si in apropierea unor paraiase secate, palcuri de piperul lupului.
Mda... Lucrul in padure cu cainii este total diferit fata de curte, gradini si plantatii. In padure cainele mai are si alte oportunitati pentru a-si satisface placerile. Orice caine in padure este tentat de urme, animale si alte lucruri. Cainele dresat pe trufa trebuie sa-i fie gandul la trufa nu la alte lucruri si chiar daca nu este atent trebuie chemat si trimis sa caute iarasi mirosul de trufa sau atentionat. El dupa ce cunoaste ce trebuie sa caute la atentionare trebuie sa-si revina, chiar daca a luat urma de vanat sau altceva.