Stupina ăluia nou

Creat de Bondarescu, Aprilie 12, 2014, 01:56:50 PM

« precedentul - următorul »

Bondarescu

Bine v-am găsit, numele meu e Marius și sunt din Rîmnicu Sărat. Am devenit posesor de albine anul trecut, pe la sfârșitul lui august, când mi-am cumpărat 5 roi de la un apicultor. I-am distribuit în 2 lădoaie orizontale și 3 lăzi verticale. Așa am găsit atunci, în viteză. Mai jos aveți o poză cu "stupina" mea.
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

Bondarescu

Am ieșit din iarnă oarecum bine, a fost norocul prostului cu iarna asta blândă.  :)
Am un singur stup mai prostovan, a avut și mortalitate mare, deși a fost cel cu cea mai multă albină intrată la iernat. Asta e.

Deocamdată, sunt la nivelul de școlire, de-aia am luat și numai 5, am zis că dacă e să stric, măcar să nu fac pagubă mare.  :)

Mă gândesc să îmi iau acum o familie, să știu și eu cum trebuie să arate normal o familie de albine. Ucenicie nu prea am făcut, nu prea am avut când, așa că tot ce știu e din cărți și de pe net.
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

SPYKAL

Bine ai venit in marea familiea a APIARDEAL-ului. Da-i inainte pt .....ca-i dai bine,  iar ceea ce nu stii intreaba. Cu siguranta vei primi raspunsuri pertinente. Stima si respect!!!

Bondarescu

Mulțumesc! Am și ajutoare de nădejde, le vedeți în poză!  :)

"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

cristian bh

Salut,succes cu aventura apicola,ajutoare sunt ,da-i bataie,
Da crapatura aia oblica ai infundat-o? :)

Vyktor

Bun venit ! :welcome: :welcome:
Iti doresc succes in aceasta noua activitate .

Marin2011

Salutare, nu exista stupi prostovani........

dodo79


cazacu marius

macin-Tulcea

relutu

Bine ai venit si succes,sunt de acord cu ,colegul Marin2011. :hi:

Bondarescu

Citat din: cristian bh din Aprilie 12, 2014, 04:33:05 PM
Da crapatura aia oblica ai infundat-o? :)

Nu, dar i-am făcut poză de aproape.  :) Poate am timp azi să o pun la discuția despre ea.
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

bogdanab


bio

Citat din: Bondarescu din Aprilie 12, 2014, 04:20:54 PM
Mulțumesc! Am și ajutoare de nădejde, le vedeți în poză!  :)

.. :bravo:..

Asa da ajutoare .

mape 48-petru manea

Nu stiu daca faci bine sa te asociezi cu äjutoarele ".vor avea pretentii la profit   :)
SUCCES

romikele

Citat din: Bondarescu din Aprilie 12, 2014, 01:56:50 PM
Bine v-am găsit, numele meu e Marius și sunt din Rîmnicu Sărat. ...
:welcome:
Pe unde tii stupii ramnicene?
Informatii gasesti aici din belsug, trebuie doar puse in practica. SUCCES!