subventia la motorina

Creat de dragos2006, Decembrie 22, 2011, 08:16:44 PM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Domnule Romikele, va dau dreptate 100%. Stiu ca d-vs sunteti presedintele unei asociatii ,nu ACA. Eu va spun cu subiect si predicat ca exista fel de fel de intelegeri intre APIA si ACA. Stiti ce mi-a spus mie ala de APIA? Sa nu am neplaceri cand o sa vina cei de la fisc in control. Cum poti sa le dai in cap cu legea? Peste o luna te trezesti cu un control, si mori cu dreptatea in mana.

D006

Mai Adriane , bine va face !!! asa va trebuie , tu si cei ca tine sa nu vă văitati vreo data ca o duceti rău.

Adrian.B.

Dragos sa stii ca sunt un luptator si nu am plecat capul niciodata si nu am dat spaga niciodata(poate un buchet de flori sau o ciocalata din recunostinta) si nu m-a ingenuncheat nimeni(vorba ta) De multe ori am pierdut enorm ca mi-am cautat dreptatea , dar asta nu iseamna ca ma vait sau o sa ma schimb. Lucrurile astea pe mine ma indarjesc.

romikele

Cand lupti de unul singur mai greu iti afli dreptatea. Dar uniti, cat mai multi, aveti sorti de izbanda.
Ce-ar fi sa mearga 10 apicultori bine facuti si guralivi peste cei de la APIA locala si inarmati cu textele de lege sa combata, in termeni civilizati dar fermi, pe cei care vor sa calce cu buna stiinta legile, pentru interesele personale?

romikele

Citat din: Adrian.B. din Februarie 15, 2015, 10:23:11 AM
Stiu ca d-vs sunteti presedintele unei asociatii ...
Momentan nu, poate in viitorul apropiat!  :wink2:

Adrian.B.

#95

Exact asta am vrut sa spun . E nevoie de unitate. Problema cea mai mare in toate problemele este ca unii isi rezolva treburile altfel si iti dau dreptate in fata dar cand sa pui in practica,te trezesti singur. D-le Romikele ,am ridicat de multe ori problemele care le intampina apicultorul cu ACA. Am primit invariabil acelasi raspuns, faceti-va domne propria asociatie. Corect ,dar romanul se plange ,si cand ii spui sa infiintam si noi o asociatie te lasa balta. Cunoaste-ti problema . Va doresc succes si imi pare rau ca nu sunt mai aproape sa ma inscriu in asociatia dumneavoastra.

mosunick

Mama ei de treaba, n-am stiut de subventia asta. Ca nu imi era greu sa cer facturi la cata motorina am consumat anu' trecut pentru albine.
E suficient bon fiscal sau trebe si factura?
Tre sa ai firma ca fermier sau mere si fara firma?
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Factura trebuie... iar exploatatia sa aiba cod RO de la APIA

Iulia


romikele

#99
Este tot un cod RO, dat pentru exploatatie.

Nota: Codul RO de la APIA pentru cei care au accesat fonduri europene se regaseste si pe decizia de finantare.
El a fost atribuit odata cu inscrierea in registrul fermierilor.

Iulia

Adica este acelasi cu cel din Registrul Fermierilor?

romikele


Iulia

Am incercat sa intru la APIA pe site cu acest cod si nu-mi da voie. Oare ca mi-am schimbat numele (in urma casatoriei) se schimba si codul, sau are vreo problema site-ul?

romikele

Nu stiu daca se poate accesa acest cod direct pe sit, dar la APIA se cunoaste evident codul si acesta se trece in documentele din dosarul pentru subventie.
In mod normal cine are cod dar nu-l cunoaste poate solicita la APIA un document din care sa rezulte acesta.

Iulia

Aici am incercat sa intru:
http://lpis.apia.org.ro/
Eu am codul, il stiu, dar imi spune ca nu e corect.