Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#270
Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2011, 05:41:46 PM
    cine este baiat istet acum face plusvaloare .
Apropo mi-am adus aminte de faza cu polenul modificat genetic , ce s-ar intimpla daca cei din UE ar merge pina la capat cu treaba asta de a interzice importul de miere care contine polen modificat genetic . In primul rand cred ca procesatori vor mai scade inca un pic pretul la achizitie , ca sa isi scoata bani pe testele care la fac mieri sa vada daca contin polen de ala . Multora nu li se va mai primi mierea si vor fi nevoiti sa o vinda in tara cum necum , piata va fi saturata si multi nu vor avea cui sa vinda la un pret bun, .                                                             
Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2011, 05:41:46 PMCooperativa de la Slobozia ...  acolo e ceva putred care cam miroase.
De fapt e ceva putred in toata apicultura romaneasca ( eu nu o vad cu ochi buni in ani ce vor urma ), multi apicultori se vor lasa de apicultura deoarece nu vor putea vinde mierea convenabil (procesatori ofera 8 lei pe kg de miere de floarea soarelui iar zaharul e 6 lei ,e bataie de joc). Eu sunt convins ca cea mai rentabila optiune e cea de a fii membru intr-o cooperativa oricare ar fi aceasta, doar asa mai poti razbi in ani ce vor urma .E greu si riscant sa ridici o afacere mare , sunt si poticneli citeodata ,(sa nu va suparati ca pe mine ca va intreb , Dumneavoastra in activitatea pe care o desfasurati nu ati avut niciodata  dificultati ? ) asa e viata uneori unele lucruri se cladesc usor ,altele greu , asta se intimpla probabil si din cauza celor doua mari defecte ale noastre ca oameni , Neincrederea si Necinstea Multe lucruri nu se fac din cauza lor ( Nu fac aia ,ca daca ma trag in piept ) Noi ca romani ne-am pierdut curajul , ne-am plafonat , nu mai luptam pt nimic , nu mai riscam nimic ,ne-am invatat sa stam doar la pomeni si la intins mina .

D006

  Iulian te rog sa fii putin mai pe subiect ! Exemplu : eu daca in inscriu intr-o cooperativa ce voi avea de castigat in plus fata de statutul meu actual de nemembru de cooperativa ?????

D006

Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2011, 08:45:30 PM
  Iulian te rog sa fii putin mai pe subiect ! Exemplu : eu daca in inscriu intr-o cooperativa ce voi avea de castigat in plus fata de statutul meu actual de nemembru de cooperativa ?????

Sal, Dragos...
Eu in decsursul timpului m avut contact cu multe cooperative si asociatii...
La o cooperativa--asociatie, undeva in Constanta-- a adunat "seful de acolo" bani de la apicultori ca face centru de achizitie ..Acum vreo 7-8 ani in urma cite 3 milioane de la fiecare si nici macar o bere nu le-a dat inapoi..

Alta cooperativa--asociatie pe unde am fost in trecere , "seful de acolo" le lua chirie la membrii ca faceau sedintele in clopotnita bisericii..... SEFUL era si preot ..:))

...dar la CASA MIERII, crede-ma o spun eu, este total diferit de tot ce am vazut si cunoscut in timp....iar SEFUL de acolo si consiliul de administratie merita mult respect pentru ce au facut si fac in continuuare.
Ce fac cei de la CASA MIERII..??.
.---dau mierea la achizitie prin cooperativa catre achizitori si au pret mai mare cu citeva mii de lei mai mare decit ar fi duso individual apicultorii...Inca mai dau la achizitori mierea dar de la anul or sa aiba centrul lor de achizitie si apicultorii membri ai cooperativei respective vor lua banul intreg pe mierea dusa fara sa-l mai imparta cum se face acum cu achizitorii.

--ce se m-ai intimpla la CASA MIERII..??>--orice , tratament, biostimulator, material apicol se ia prin copoperativa la pret mic, fata de ce vedem pe tarabele celor care se ocupa de comert...plus ca orice subventie si masurile sau facut prin asociatie.

Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2011, 05:41:46 PM
 
   Daca nu ma insel sunt cam doi ani de cand suntem "amenintati " ca nu vom mai fi primiti in cooperativa de la Slobozia ...  acolo e ceva putred care cam miroase.
CA la CASA MIERII se primesc , sau nu se primesc membrii.>??..Se mai primesc doar pina in momentul in care se face suma pentru centrul de achizitie propriu si apoi se inchide usa .

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2011, 08:45:30 PM
  Iulian te rog sa fii putin mai pe subiect ! Exemplu : eu daca in inscriu intr-o cooperativa ce voi avea de castigat in plus fata de statutul meu actual de nemembru de cooperativa ?????
Bio a cam spus totul , e mai convenabil se sa faca achiziti materiale printr-o cooperativa deoarece fiind mai multi , se cumpara de valoarea mai mare ( engros ) deci la preturi un pic mai mici  iar cooperativa cerceteaza piata si cumpara de la firmele ce vind la preturile cele mai mici ( Daca v-ati inscrie la o " apicola " sa faceti masura 141 ,presedintele aproape ca va spune verde in fata , vrei sa faci ma 141 ? atunci tot ce cumperi pt stupina , cumperi de la mine , la pretul pe care il dictez eu, si dupa cum se stie apicola practica printre preturile cel mai mari si au materiale din 1900 toamna ), iar pe partea cealalta la vinzare miere , fiind mai multi si avind un contract ferm cu o firma de achizitie miere ,aceasta e dispusa sa ofere un pret mai bun cuiva ( in cazul nostru persoana juridica cooperativa  ) care vine cu o cantitate mare de miere ( una e ca tu procesator sa astepti pe cite unu sa vina cu cite o tona , doua , de miere si nu esti sigur pe el , o data vine altadata nu , si alta e sa ai contract si sa fi sigur ca vei primi 100-200 de tone de miere , ca sa pastrezi acel client ( persoana Juridica Cooperativa ) esti dispus chiar sa oferi un pret mai mare fata de cel pe care il oferi celorlalti ) . Si mai e o treaba fiind inscris intro Cooperativa poti beneficia de fondurile Europeene atit tu personal dar si cooperativa poate accesa fonduri europeene , deci iesi in cistigi pe doua fronturi . Asta e cea mai buna cale de urmat , fie ca aderi la o cooperativa puternica deja existenta fie ca faci tu una mai micuta alaturi de 4 amici ( numarul minim de persoane ce pot infiinta o cooperativa e 5 persoane ) .

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bio din Septembrie 24, 2011, 09:09:56 PMla CASA MIERII se primesc , sau nu se primesc membrii.>??..Se mai primesc doar pina in momentul in care se face suma pentru centrul de achizitie propriu si apoi se inchide usa .

toate bune si frumoase
ii felicit pe cei ce pot face ce nu pot eu face, dar cu inchisul unii.... chiar ca nu sunt de acord
e asociatie nu clan
orice apicultor trebuie sa poata veni si pleca cand doreste si cand simte necesar acest lucru
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Iuliane in postarea de mai susu singurul lucru concret spus de tine este cel legat de Apicola , in rest doar vise sau bazaconii.
  Sa-ti spun eu ce fac cooperativele exixtente azi : intermediari intre stupari si producatori de echipamente apicole sau procesatori . Astfel incat apicultorul mai plateste un comision in plus . De ce sa cumpar o centrifuga prin intermediul cooperativei cand pot sa o cumpar direct de la producator ??? Stiu cazul in care aplicanti pe masura 112 lucrand prin cooperativa nu numai ca nu au ramas cu nici un leu in buzunar ci au venit si cu bani de acasa ...
  Si acum se revenim la problema miereii - de unde imi va da mie cooperativa mie un pret mai bun pe miere decat un procesator ????


   In fapt aceste cooperative s-au contaminat de la Apicola cu aceleasi obiceiuri proaste , acesta este adevarului suparator !

Kov iulian

Anul trecut am luat cu 5 mii de lei vechi mai mult pe kg fata de restul lumi ( bani pe care i-am incasat )  , nu e mult dar e ceva vine 5 milioane de lei vechi pe tona .

Alutus

Citat din: dragos2006 din Septembrie 25, 2011, 07:51:38 AM
   Si acum se revenim la problema miereii - de unde imi va da mie cooperativa mie un pret mai bun pe miere decat un procesator ????
   In fapt aceste cooperative s-au contaminat de la Apicola cu aceleasi obiceiuri proaste , acesta este adevarului suparator !
Activitatea cooperativei se poate optimiza doar prin intermediul unui statut fara fisura, care sa prevada drepturi, venituri, cheltuieli si mod de control al gestiunii si al personalului angajat, cu scopul evitarii fraudelor prin abuz sau sifonare. In toate tarile cu traditie in afaceri functioneaza principiul actiunilor: o actiune=un vot. Daca  nu suntem multumiti, ii destituim pe administratori, nu ii schimbam . Nu uitati ca ACA a fost infiintata de stat ,iar noi am intat in ea fara a avea prea multe infomatii. Acum de fapt noi putem infiinta institutia pe care o dorim si cum o dorim.
Sa nu uiti Darie!

Porfy66

 Asa cum am mai spus si in alte postari, Dragos nu isi face decat datoria de "caine de paza" al unui anumit procesator. O face cu multa indarjire, fidelitate si consecventa. Daca citim toate postarile lui pe aceasta tema nu face decat sa discrediteze orice idee, orice initiativa, orice forma de asociere care isi propune sa loveasca cat de putin in tagma jefuitorilor (scuze, am vrut sa scriu Procesatorilor)....   

marius_vfp

 :bravo: da,da,  .....torilor, bine ca nu se termina cu escu , din cate citisem de stimatul domn ceva mai demult tinea cu apicultorii  acu sa dat cu dusmanu.
spor la treaba o zi buna ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

#280
In momentul in care intri intr-o asociatie, trebuie sa vezi partile bune, dar si pe cele rele!
Si parti bune au tot fost enumerate pe aici... ba iti sunt puse pe tava de toti cei care te vor in asociatia lor!
Insa pentru ca suntem romani, la noi TEAPA este in mare voga inca de pre vremea lui Vlad Tepes! :D

Dragos tocmai asta vrea sa scoata in evidenta: faptul ca se poate sa fie ceva urat ambalat frumos! Nu acuza ci doar trage semnale de alarma!

De aceea subscriu la ceea ce spunea putin mai sus Alutus! Si ii dau dreptate lui Dragos!
Chiar si Bio, apicultor experimentat, spunea ca a trecut prin cateva "nereusite" pana a ajuns in cooperativa in care este acum inscris!

Asocierea apicultorilor este un mare pas inainte, insa mare atentie, tepari sunt destui!


Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Hai sa va spun ce este putred la respectiva cooperativa : cu ceva timp in urma cineva a postat un anunt in care se cautau oameni care sa vina cu bani in respectiva cooperativa . DAR facea acest lucru fara sa prezinte mai intai statutul ....  adica tu vii cu banul fara sa citesti statutul unde acolo se gaseste o chichitza care permine cuiva (sau catorva) ca dupa 5 ani sa preia toata investitia iar cei care au venit cu banul sa ramana cu buza umflata .
   Voi vorbitzi aici de procesatori fara sa cunoasteti mecanismul de functionare a unei astfel de firme... apropo eu am dat mierea anul acesta lui Catalin Nita , un lup tanar pe piata mierii , aveti ceva impotriva ?

  Iuliane spui ca anul trecut ai luat cu cativa banuti in plus pe miere , cate tone ai dat si la ce pret ?

cristian87

Nu am nimic impotriva asociatiilor sau al cooperativelor
Din contrra consider asocierea ca unica metoda de supravietuire a micului producator de orice  de la ace , brice  si ......la miere
In economia de piata ai doua posibilitati:
Ori cresti atat de mare incat iti castigi un loc la masa negocierii
Ori te asociezi cu alti pinguini ca sa faci o pozitie de forta la negociere.
Dar consider ca orice asociere trebuie sa fie transparenta intre membri sa nu existe diferentieri de nici un fel :stop_the_war:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kov iulian

#283
Citat din: dragos2006 din Septembrie 26, 2011, 09:45:50 AM

  Iuliane spui ca anul trecut ai luat cu cativa banuti in plus pe miere , cate tone ai dat si la ce pret ?
Nu am dat tone , nu am sute de stupi , nu sunt mare afacerist , am dat in jur de 400 kg , sunt apicultor de 7 ani , dar sincer vroiam sa ma las de aceasta ocupatie ,  ( ma gindeam sa tin doar citiva stupi pt consum propriu ) m-am razgindit din cauza 141 .Stiti de ce am tinut partea acestor oameni ? pt ca nu mi-au pus nici o conditie la intrarea in cooperativa  , nu au spus in nici un moment (" daca vrei sa faci cutare lucru , trebuie sa faci asta pt noi "   In alte parti mi-sa spus verde in fata , vrei sa faci 141 ? atunci trebuie sa faci cutare lucru ) . M-au sustinut in realizarea masurei 141 fara nici o conditie , desi sunt strain pt ei , nu am legaturi de rudenie cu nimeni de acolo ( mi-au pus la dispozitie ,chiar si un proiect pt a nu mai plati acei 500 de lei pe care ii cerau consultanta, nu am folosit acel proiect deoarece m-am gindit (si am avut dreptate)  ca daca nu fac cu consultanta , voi avea sanse mai mici ( traim in romania , stiti la ce ma refer )  ) .

POSTASUL

rar oameni asa cum spuneti , majoritatea sunt pusi pe jagmaneala  sub diferite pretexte si daca nu dai nu poti sa te inscrii :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.