vlad octavian

Creat de tavy, Februarie 12, 2016, 09:05:42 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

#75
  Eu am gasit un vierme de lemn (Hylotrupes bajulus), de fapt larva acestei 'goange', intr-un stalp de telegraf dezafectat. Am zis sa-l pastrez sa vad ce iese din el (il am cam de un an). Dupa aia m-am documentat mai bine si vad ca stadiul de larva poate dura de la 4-5 ani pana la 18 ani (!!!), in functie de multi factori cum ar fi temperaturi, umiditate, vechimea lemnului etc. Deci poate va trai mai mult decat mine.  :sad:  . E adevarat ca nu stiu ce varsta are deja, oricum are cca 23 mm si larvele pot ajunge la 3 cm. Interesant ca insecta care iese din larva este mult mai mica si traieste numai cca o luna ca adult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tavy

Am mai vazut bondari, dar asa mare ca asta.........

tavy

Daca tot m-am apucat sa pun poze, sa pun si cu puii mei de la agroland:

tavy

De Craciun fetele mi-au cantat colinde (momentan toate).

tavy


tavy

Cred ca e primul an in care vine primavara si nu au polen in natura.

Cristel

In ce zona esti? In Gorj au polen. Am inteles ca si la domnu' Bucovineanu au polen
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tavy

In sudul judetului Arges. De obicei aduceau polen si in februarie daca puteau iesi, anul asta....

gore

la mine de azi incepe deschiderea florii de alun. Albinele dupa polen...
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tavy

De ieri au inceput sa aduca si polen. Important e ca din 119 au trecut toti iarna, doar 2 au pierdut matcile si urmeaza sa-i unesc. Partea nasoala e ca familiile le-am iernat pe miere de floare si  din februarie au facut diaree si s-au depopulat, pierzand fiecare 2-3 rame,iar roiurile le-am iernat pe zahar si acum bubuie de albina si nici diaree n-au avut. Nu stiu de ce mierea de floare de anul trecut a facut asa ravagii, sigur nu am mana, pentru ca la mine in zona nu s-a facut niciodata, fructe si struguri nu prea sunt... Multi prieteni sau rude apicultori nu prea mai au albine tot din cauza diareei, unora murindu-le toate.

tavy

Am cateva intrebari, un vecin care vrea sa dea cu erbicid la 10 m de stupina mea:
-afecteaza erbicidul albinele (am tot citit si parerile sunt impartite, unii zic de mortalitati...)?
-a dat cineva cu aceste substante in preajma stupilor?
-ce substanta sa-i sugerez sa cumpere?
-cand sa stropeasca, seara sau dimineata?
Pe caldurile astea nici nu se pune problema de inchis stupii...
                        Multumesc celor care imi vor raspunde!

Closcutz

Nu-ti fa probleme prea mari...nu inchide stupii. De preferat ar fi sa stropeasca seara....

tavy

Merci!! As fi dat si eu macar pe langa garduri, dar mi-a fost frica... numai eu stiu cat am muncit sa ajung de la 12 izinituri date de bunicu la cati am azi. Plus ca am trecut in copilarie prin 2 pierderi totale (odata vreo 100 si alta data 50) si n-as vrea sa mai vad niciodata asa ceva.

tavy

Se rup ramele de caldura si "calitate"...

tavy