Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

... =))..Arthur ,  cred ca nu astepti de la mine sa reusesc o suita de filme ca Dan Margarit.

Dan Margarit.... este  harnic, destept si la filmari este de nota 20 . .
..eu poate sunt un pic  harnicutz si oleaca  destept dar la filmari sunt varza .







bio


romikele


bio

"Tutankamon"..... reparatii capitale... de fapt ceva upgradari . :wink2:

Marit numarul de stupi de la 88 la 96, ca de la animal nu-i ajungeau ... =))
...imbracat in OSB si lasat numai orificii pe lateral unde ies stupii..
...montat "aripi" pentru a ajuta la orientare ..
..montat paravinturi fata-spate si la jumatatea pavilionului .
...umblat la podeaua pavilionului ca de cind am sarit de 100 de kile podeaua veche "m-a tradat"
..."aripi de ploaie" avea de acum vreo 10 ani... doar mici modificari .

Tras o vopseala..... si bagat sa-si scoata banii ... :hippo:

PricopArthur

Bio, un set de filme organizate poti sa faci. Si colegii de pe forum merita acest lucru.
Mai vrei cu 35 lei/ litru  ce ti-am adus acum cativa ani?
Miere multă şi inimă curată!

bio

... set de filme organizate.... ??..este dificil, .... sunt multi factori care trebuiesc insumatzi sa reusesc asa ceva . .

Vara timpul pentru mine este prea putin si nu prea am timp de filmari ...poate cind am timp nu am camera video  la mine.....sau poate nu are baterie... sau cum mi s-a intimplat nu mai gaseam aparatul de filmat... :sad:


...plus, ca sa poti face o filmare i-ti trebuie si ceva stiinta pentru a face acel lucru ......si eu .... nu ma pricep mai deloc .


bio

.... imi aduc aminte culesul de la rapita si floarea soarelui ultimilor ani .

Primele zile de cules incepeau in forta ... cintarul urca de la zi zi la zi ....
Ajungeam ca dupa citeva zile de la declansarea infloritului sa visez ca dau lovitura ... dar dupa citeva zile de cintar cu sporuri bune cu toate ca planta ajungea la maximul infloririi cintarul sa nu mai inregistreze nici pe departe plusurile primelor zile de cules .

...ma gindesc ca poate se simtea influenta substantelor neonicotinoide care au aparut in agricultura ultimilor ani . De fapt sunt cam sigur . :sad:
Nu vad alta explicatie... cind planta incepe sa infloreasca avem destula albina culegatoare capabila sa adune nectar si obtinem sporuri bune la cintar...... dar odata cu trecerea zilelelor, daorita acestor neonicotinoide albina culegatoare se duce draq si raminem in stupi doar cu albina tinara care nu reuseste sa valorifice culesul respectiv .




Eduard Rotaru

Citat din: bio din Decembrie 07, 2015, 10:28:25 AM
.... imi aduc aminte culesul de la rapita si floarea soarelui ultimilor ani .

Primele zile de cules incepeau in forta ... cintarul urca de la zi zi la zi ....
Ajungeam ca dupa citeva zile de la declansarea infloritului sa visez ca dau lovitura ... dar dupa citeva zile de cintar cu sporuri bune cu toate ca planta ajungea la maximul infloririi cintarul sa nu mai inregistreze nici pe departe plusurile primelor zile de cules .

...ma gindesc ca poate se simtea influenta substantelor neonicotinoide care au aparut in agricultura ultimilor ani . De fapt sunt cam sigur . :sad:
Nu vad alta explicatie... cind planta incepe sa infloreasca avem destula albina culegatoare capabila sa adune nectar si obtinem sporuri bune la cintar...... dar odata cu trecerea zilelelor, daorita acestor neonicotinoide albina culegatoare se duce draq si raminem in stupi doar cu albina tinara care nu reuseste sa valorifice culesul respectiv .

...si asta e doar inceputul...ne asteapta zile negre...
de fel sunt mai optimist insa mi-a pierit in momentul cand am discutat cu un expert judiciar in apicultura si mi-a spus ca atata timp ca nu exista legislatie si norme de aplicare pentru a proteja albina nu avem ce sa facem...si dupa parerea lui prea curand la noi in romania nu o sa se elaboreze vreun proiect de lege pe aceasta tema...:(

nickialomita

Si eu sunt de felul meu mai optimist dar.....otravurile performante care au aparut in agricultura o sa ne faca sa ne lasam de albinarit.
Ce a observat Bio am observat si eu....din pacate .

happy

Culesul la floarea soarelui va ramane o amintire...ne ramane rapita,salcamul,amorfa si teiul.Dupa tei stam stationar si le dam sirop.... :sad:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

tinumaftei

Citat din: happy linkicitopic=5895.msg224320#msg224320 date=1449495433
Culesul la floarea soarelui va ramane o amintire...ne ramane rapita,salcamul,amorfa si teiul.Dupa tei stam stationar si le dam sirop.... :sad:
In anii 80 (de cand cunosc apicultura) culesul la floarea soarelui era rar. Tatal meu nu a inceput sa scoata miere de floarea soarelui decat dupa revolutie.
Eu cred ca mai degraba soiurile sunt responsabile pentru lipsa de cules. E o combinatie intre soi (mai bine zis hibrid) si factorii climatici.
Si mai este ceva. Agricultura din zilele noastre foloseste seminte si utilaje foarte performante. Una din calitatile hibrizilor folositi este uniformitatea. Asta inseamna, cat mai multe seminte sa incolteasca, sa infloreasca, evident sa se maturizele pentru recoltare la aceeasi data.
In anii 90 o sola de 200 de ha de floarea soarelui se semana intr-o saptamana. Adancime de semanare era neuniforma. Plantele aveau diferente de rasarire si de 2 saptamani. Asa se explica de ce te instalai la o sola de floarea soarelui si albinele culegeau acolo 2-3 saptamani. Agricultorul recolta insa numai jumatate din productie, pentru ca ce inflore mai intai se scutura pana la recoltare.
Astazi 200 ha se seamana intr-o jumatare de zi. O planta sta inflorita max 5 zile. Toate plantele rasar si infloresc aproape in acelasi timp. Astazi o sola cu hibrizi performati (din perspectiva agricultorului) nu trebuie sa stea inflorita mai mult de 8 zile!!!!
De la 8 zile la trei saptamani sunt multe zile diferenta. In anii 90 semanatul la floarea soarelui tinea 1,5-2luni. Astazi totul se seamana in cateva zile. Rar mai gasesti un lan de floarea soarelui care sa infloreasca mai tarziu!
Spun aceste cuvinte ca unul care sta intr-o zona in care culesul principal este floarea soarelui.
Intradevar semintele sunt tratate la semanare, darnu cred ca otrava aceea are atata putere incat sa tina doua luni de la semanare pana la inflorire si sa se regaseasca in nectar. Nu am cunostinta pe aici ca sa se faca tratamente insecticide pana la inflorire.

bio

Sal, Tinu Maftei...
...incerc sa repet cu alte cuvinte  ce am observat .


Incepe sa infloreasca floarea  soarelui. Familia de albine indentifica culesul aparut si se baga la cules de nectar .
   In primele 3-4 zile cintarul creste  ca apoi cu toate ca floarea soarelui este inflorita din ce in ce mai multa si mai in putere, cintarul sa nu mai inregistreze decit sporuri din ce in ce mai mici ajungind ca in a doua parte a infloririi acelei culturi cind ar trebuii sa avem sporurile cele mai mari sa nu inregistram decit niste sporuri la cintari comparative cu un cules de stimulare .

....bineinteles ca in fata stupilor se manifesta o mortalitate marita mult fata de momentul in care floarea soarelui nu era inflorita .
Inclin sa cred ca datorita substantelor neonicotinoide albina culegatoare se duce draq ...si raminem cu albina tinara care nu are puterea sa sustina culesul si in plus albina care participa la cules dupa 2-3 zile de cules este exterminata si ea  .

...Tinu  Maftei vizioneaza te rog acest film si i-ti vei da seama cum sta treaba cu tratarea semintelor cu acele substante .

http://www.youtube.com/watch?v=1K0kziy60y4

Citat din: happy din Decembrie 07, 2015, 03:37:13 PM
Culesul la floarea soarelui va ramane o amintire...ne ramane rapita,salcamul,amorfa si teiul.Dupa tei stam stationar si le dam sirop.... :sad:

Sal Hapy....
...cum am inteles ca de anul acesta li s-a permis fermierilor folosirea  neonicotinoidelor si la tratarea semintei da rapita cred ca si rapita va devenii o cultura toxica pentru familiile de albine .

tinumaftei

#1557
Citat din: bio din Decembrie 07, 2015, 05:39:32 PM
Sal, Tinu Maftei...
...incerc sa repet cu alte cuvinte  ce am observat .
...

...Tinu  Maftei vizioneaza te rog acest film si i-ti vei da seama cum sta treaba cu tratarea semintelor cu acele substante .

http://www.youtube.com/watch?v=1K0kziy60y4
Citat din: happy din Decembrie 07, 2015, 03:37:13 PM
Culesul la floarea soarelui va ramane o amintire...ne ramane rapita,salcamul,amorfa si teiul.Dupa tei stam stationar si le dam sirop.... :sad:
Sa o luam pe rand.
1. Aici avem mari suprafete de FS in special  Pioneer. Anul acesta au fost doar 2 hibrizi L25 si L99. Despre ei stiam dinainte ca L25 nu este melifer, albina nu se aseza pe floare si L99 cu potential melifer mediu. Au fost 2 sole timp de inflorire  : aprox 12 zile. Ploaie torentiala la inceput. inca o zi de ploaie spre sfarsit. Cantarul nu a sarit de 2,5 kg. Extractie medie 17 kg. Nu e anormal. Acum 2 ani in acelasi loc am avut hibrid clearfield tot de la pioneer, fisa tehnica spunea ca din puct de vedere melifer este foarte melifer si asa a fost. Maxima a fost de 5,5kg, insa asociate cu cu conditiile meteo care au fost mult mai bune. Aici nu am vazut depopulari nici in timpul culesului nici dupa cules. Nu am vazut in ultimi ani astfel de fenomene descrise de voi desi aici este mama FS!
2. Am urmarit cu interes albina din film si dupa experienta mea, intr-adevar nu este in regula. Insa nici nu imi pare intoxicata. Este evident ca este dezorientata si are un comportament de autocuratare. Doar un examen de laborator toxico - patologic poate sa se pronunte.
Fara un astfel de ajutor nu putem decat sa le luam pe rand:
1. Inainte de cules albinele au fost la tei? In general teiul devine toxic dupa ploaie, dispare multa albina lucratoare, uneori aproape toata. In ce ma priveste, din cati ani de apicultura am nu am 50% cu cules de tei din cauza aceasta.
2. Ce alte culturi sunt in zona. Flora spontana are si plante cu polen toxic sau care in anumite conditii devine toxic (ex. macul).
3. Poate albinele traverseaza o sola de grau sau altceva ce a fost tratat cu chimicale. In timpul FS se trateaza la paioase atacul de plosnita cu insecticide. Mai sunt si alte tratamente in zona (o raza de 3-5km de la stupina)?
4. In unii ani, atacul de varooza este insotit de viroze puternice. Aceste pot fi cauza depopularii bruste. Dar nu explica comportamentul albinei. Albina pare ca se curata de paraziti la un moment dat. La ce distanta de stupi este filmata? Daca este filmata in apropierea lor, ar putea fi o parazitoza (varooa, sau altceva).

Sa luam in considerare si ipoteza ca sunt tratate semintele de FS cu ceva. Care este scopul tratamentului? Protectie pana la rasarire. Aproape toata substanta este in coaja. Cat de multa substanta sa poata fi pusa in tr-o samanta ca otrava sa se disocieze in toate celulele plantei, inclusiv in nectar in doza letala pentru albine? Cate mg are o samanta? Cat cantareste toata planta la maturitate? Care este gradul de dilutie a substantei in planta? Eu nu am cunostinta ca la FS sa se faca un tratament cu insecticid in timpul vegetatiei. La rapita este altceva, acolo se face, dar acum vorbesc strict de FS.
Insa prima intrebare ramane? Albinele au fost la tei? Cate zile sunt de la ultima zi la tei?

Florin_Dan

Aceleasi manifestari l-am avut la floarea soarelui fara sa fi fost la tei. Confirm observatiile lui Bio

MirceaCalin

Eu văd că biata albină încearcă cu disperare să se cureţe de ceva foarte lipicios şi în acelaşi timp neplăcut...
Are un fel de comportament haotic însă eu îl pun în principal pe seama factorului extern, de care încearcă să scape.
Acelaşi comportament a fost observat şi în Ardeal pe câteva sole dar din păcate nu ştiu ce hibrid era...