Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 10:30:05 PM
Citat din: bio din Martie 25, 2015, 07:27:32 PM
Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 10:09:51 AM
Eu imi iau jucariile si plec de aici deoarece bio nu are nicio vina ca discutia a inceput pe topicul lui;  :P
Si vrea sa tina apilarnilul doar pt. el  :rotfl:
Sal, Motane... stai linistit ca nu ma deranjeaza chiar imi face placere sa discutam sa discutati  orice problema aparuta .

atunci: Cum este cu apilarnilul?
Merita timpul investit, munca, etc;
Exista o piata de desfacere cat de cat sigura? Eu anul asta nu ma gândesc serios la asa ceva. Dar sa-mi fac o idee generala doresc.
(un colector de polen nu pare mare filozofie; idem la propolis) - sunt lucruri accesibile si pt. un incepator. Nu trebuie musai pt toate familiile. Poti sa incepi cu 3-4 bucati.


Apilarnil ....  :roll:..  greu cu vindutul .

Anul trecut  greu cu vindutul apilarnilului...:(... Citeva kg pe ici pe colo si aia a fost totul din pacate.... cu citeva kile vindute muream de foame.

Am facut un preparat din mai multe produse apicole miere, polen, tinctura propolis,  laptisor de matca si apilarnil... si ala s-a dat mai bine .

..

MOTANUL

Deci pt. un inepator nu este recomandat ca sa trag si o concluzie apilarnilul.
Anul asta imi propun: miere, ceara, propolis si polen; Cu restul in anii viitori.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Florin94

#1322
Nenea bio imi  spuneti'mi si mie cum pot sa extrag si eu larvele   necesare de trantor pentru a produce ceva apilarnil  vreau sa imi fac  anul acesta pentru consum propriu si nu stiu cum sa procedez am inteles ca ar trebui un aparat ca un fel de aspirator cum este si cel pentru laptisor de matca , alta metoda nu exista ca nu as vrea sa imi cumpar eu fix acum aspirator de apilarnil ca mi-ar fi tare de folos alte lucruri in stupina la ora actuala , multumesc poate imi scrieti aici sa imi dati un Pm  :thanks:

bio

#1323
Citat din: Florin94 din Martie 30, 2015, 01:17:41 AM
Nenea bio imi  spuneti'mi si mie cum pot sa extrag si eu larvele   necesare de trantor pentru a produce ceva apilarnil  vreau sa imi fac  anul acesta pentru consum propriu si nu stiu cum sa procedez am inteles ca ar trebui un aparat ca un fel de aspirator cum este si cel pentru laptisor de matca , alta metoda nu exista ca nu as vrea sa imi cumpar eu fix acum aspirator de apilarnil ca mi-ar fi tare de folos alte lucruri in stupina la ora actuala , multumesc poate imi scrieti aici sa imi dati un Pm  :thanks:

Florine..??.tu nu ai somn..??..

.... daca vrei pentru "consum propriu... =))..hai ca i-ti spun... dar cam prea timpuriu  "ai nevoie de ajutor"... 21 de ani...


Eu obtin apilarnilul prin stoarcere...:(.. am incercat prin centrifugare, am incercat acum vreo 10 ani cu o pompa de vid.... am incercat..... dar m-am intors  la stoarcere... ce faci cu mina ta  este sfint .

yulian

Citat din: bio din Martie 30, 2015, 02:57:25 AM
dar cam prea timpuriu  "ai nevoie de ajutor"... 21 de ani...
Da' de la ce varsta se recomanda??  =)) =)). Lasa'l Bio...ce ai cu omul daca vrea sa sparga peretii??  :nudie:

Florin94


dodo79

Citat din: yulian din Martie 30, 2015, 10:22:41 AM
Citat din: bio din Martie 30, 2015, 02:57:25 AM
dar cam prea timpuriu  "ai nevoie de ajutor"... 21 de ani...
Da' de la ce varsta se recomanda??  =)) =)). Lasa'l Bio...ce ai cu omul daca vrea sa sparga peretii??  :nudie:
o fi lucrand in constructii :)

Florin94

#1327
Citat din: dodo79 din Martie 30, 2015, 03:55:40 PM
Citat din: yulian din Martie 30, 2015, 10:22:41 AM
Citat din: bio din Martie 30, 2015, 02:57:25 AM
dar cam prea timpuriu  "ai nevoie de ajutor"... 21 de ani...
Da' de la ce varsta se recomanda??  =)) =)). Lasa'l Bio...ce ai cu omul daca vrea sa sparga peretii??  :nudie:
o fi lucrand in constructii :)
Nu lucrez in constructii si nu voi lucra nici o data , poate doar cu pixul, sa ma joc de'a iscalitul...Eu sunt student anul 2 la Universitatea Maritima Constanta si astept cu drag sa termin pentru a merge  la cascaval adevarat ,In legatura cu apilarnilul vreau sa consum intradevar de curiozitate sa vad ce gust are impreuna  cu alte produse ale stupului .In loc sa beau sucuri si alte cele as vrea sa imi fac eu un amestec special  ,un ''suc'' propriu cu miere polen laptisor apilarnil de ce nu .... naa e bine sa fiu ca un obuz cand agat vreo fata in club si o duc acasa seara :)) :hippo:

bio

Citat din: Florin94 din Martie 30, 2015, 05:54:48 PM
......
... poate doar cu pixul, sa ma joc de'a iscalitul.. .:hippo:

Florine...  =))... pai daca tragi cu apilarnil sigur cu "pixul" nu te mai joci "de-a iscalitul".... e lucru serios pe urma, nu mai este joaca.

Citat din: Florin94 din Martie 30, 2015, 05:54:48 PM
... ,In legatura cu apilarnilul vreau sa consum intradevar de curiozitate sa vad ce gust are......

Florin, cred ca te intereseaza mai mult "urmarile" consumului de apilarnil...... asta "ce gust are" cred ca ai bagata-o asa de forma.... de pacalirea publicului....

Citat din: Florin94 din Martie 30, 2015, 05:54:48 PM
... de ce nu .... naa e bine sa fiu ca un obuz cand agat vreo fata in club si o duc acasa seara :)) :hippo:

ce ne luai la inceput ca pixul doar mizgaleste.... ca vrei de curiozitate sa gusti..... pina la urma ne-ai spus tot scenariul real.... :bravo:


Nu am timp eu sa caut in postari mai vechi ale mele .... dar calea cea mai usoara  este sa fii cit mai direct...cit mai explicit .

Florin94

ahahaah :)))=)))) =)):razz: Asa este Neah' Bio  :yes:

bio

..ma bucur ca stii de gluma.. :bravo:

Am m-ai glumit si noi sa ne m-ai bucuram zilele astea mohoriote...

oroles

Cei de la Bofarm au un produs numit Apilarnil Potent. Sunt niste pastile si de aceea unii le agreeaza. Se iau 3 pastile pe zi  timp de 7 zile. Efectul se vede... Ai tendinta de a considera orice baba de pe strada o "bunaciune".  Eu l-am luat pentru imbunatatirea spermogramei, nu pentru impotenta si vreau sa zic ca dupa 2 luni de luat cu pauze s-a imbunatatit semnificativ (de la 700000 la 16000000). Acum nu stiu daca de vina e Apilarnilul sau antibioticul, mai ales  ca la mine mi-a fost gasita o afectiune cronica la prostata si am fost tratat 20 de zile cu antibiotic. Asta e a doua luna de cand sunt nevoit sa iau antibiotic. Oricum, daca vrei ciocane tari ia Apilarnil, tinctura de Branca  ursului si laptisor de matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Nenea Bio,  vin si eu cu o intrebare pe topicul matale. Asta pentru ca aici am vazut. Intrebare este legata de faptul ca o parte din fagurii crescuti anul trecut,  au in partea de sus foarte multe celule de trantori. Daca tund acele celule,  cum am vazut ca ai facut cu fagurii vechi,  am vreo sansa sa fie crescute celule de lucratoare,  sau doar imi fac de lucru?

bio

Sal Vyktor....
... depinde de forma fundului celulei.  Daca fundul de celula este pentru trintor imi este teama ca nu ar mai cladi celula de albina lucratoare---este doar o parere .

Cred ca fagurii aceia care spui tu ... sau poate celula s-a deformat la extractie / sau / albina simtind ca nu are destule celula de trintor in cuib a cladit celula de trintor in fagurii tai proaspat bagati la cladit --- de aceea nea Bio i-ti recomanda folosirea ramei claditoare ca albina sa aiba destula celula de trintor in cuib pentru a nu m-ai strica celula de albina lucratoare de la fagurii bagati la cladit.

Scurtind celula la fagurii crescuti mai obtii oleaca de ceara... de la un fagure tuns "la temelie" spun ca ar iesii un 70-80 grame ceara.

Eu, intr-o zi  scurtez lejer  celula la peste 200 de rame ... si se aduna un 15 kg de ceara... poate citeodata doar 10 kg ceara. Pentru mine fiecare leutz obtinut inseamna ceva.


Vyktor

De extractie nu poate fi vorba,  pentru ca nu am extras niciodata din ramele din cuib. Pur si simplu asa au fost crescute,  asta inainte de a folosi rama claditoare. Dupa ce am vazut ce se intampla, fara, m am conformat deindata.  :hi: