Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Unde ati mai prins conditii propice in ultimii ani ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Cam asa ceva am mai gasit prin card.
E crescuta la floarea soarelui anu trecut si se stie ce an a fost .
Am si albe ,negre si gri + plus rama lemn cu foita plastic care sint crescute fara sa ceruesc

Kiwi Bee

Daca era ceruita tio crestea si la colturile de jos. Incearca si vei vedea diferenta.

ionel07196555

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 19, 2015, 08:55:33 PM
Daca era ceruita tio crestea si la colturile de jos. Incearca si vei vedea diferenta.
Tot ce se poate .
Daca era o familie buna si cules bun arata altfel , am 2 albe care au fost capacite total dar nu mai am pozele

bio

Citat din: ionel07196555 din Februarie 19, 2015, 07:52:59 PM
Cam asa ceva am mai gasit prin card.
E crescuta la floarea soarelui anu trecut si se stie ce an a fost .
Am si albe ,negre si gri + plus rama lemn cu foita plastic care sint crescute fara sa ceruesc

In imagine nu vad bine..??>...Celula de trintor pe mijlocul ramei..??..in zona aceea mai inchisa la culoare..

dodo79

Sunt doua variante
cumperi foita si iti trebuie rama de lemn cu santuri ptr a introduce foita.La curatare se poate scoate, curata si reintroduce in locas.
cumperi rama total plastic.
aici daca cumva se rupe marginile spetezei superioare o poti arunca ptr ca nu se poate repara
anu asta vreau sa pun un cat de 1/2 doar cu plastic sa vad ce iasa

RazvanTi

Citat din: bio din Februarie 19, 2015, 09:37:17 PM
In imagine nu vad bine..??>...Celula de trintor pe mijlocul ramei..??..in zona aceea mai inchisa la culoare..

ba vezi FOARTE bine !
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: RazvanTi din Februarie 20, 2015, 09:19:21 AM
Citat din: bio din Februarie 19, 2015, 09:37:17 PM
In imagine nu vad bine..??>...Celula de trintor pe mijlocul ramei..??..in zona aceea mai inchisa la culoare..

ba vezi FOARTE bine !

La rama de plastic cu fagure de plastic credeam ca albina va cladii numai celula de albine ... il consideram principalul avantaj al acestui fel de rama.
.. daca albina cladeste celula de trintor... :sad:...  inseamna ca unul din avantaje nu prea exista,,:(


Eugen B

Domnu bio e clar ca face si celule de trantor la fel ca si ramele normale si fagurii de ceara. Dar nu credeai tot ce se scrie de ramele de plastic?

bio

 
Citat din: Eugen B din Februarie 20, 2015, 03:34:34 PM
Domnu bio e clar ca face si celule de trantor la fel ca si ramele normale si fagurii de ceara. Dar nu credeai tot ce se scrie de ramele de plastic?

:sad:

RazvanTi

Citat din: bio din Februarie 20, 2015, 03:26:06 PM
.. daca albina cladeste celula de trintor... :sad:...  inseamna ca unul din avantaje nu prea exista,,:(

poi de ce sa nu cladeasca cu celule de trantor?!?!? renunta ici colo in locurile importante la cate o celula si le mareste pe celelalte din imediata vecinatate.
totusi... parerea mea e ca daca le dai si rama claditoare goala in acelasi timp cu plasticul... nu mai strica plasticul
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

razvan consideram un avantaj hotaritopr fa[ptul ca as fi avut celula de lucratoare cit mai aproape de 100%

Rama claditoare
foloseste nea bio de ii sar capacele.... unul din factorii de care a fost cind mi-am ales modelul de cutie a fost rama claditoare.

Folosirea ramei claditoare are multe parti bune.

Florin94

Nea Bio unde pozitionati rama claditoare ? am si eu stupii tot pe 11 rame doar ca in pat cald si as vrea sa lucrez so ei cu rama claditoare , am avut anu trecut cateva de proba si m-a incantat .

RazvanTi

cum unde?!?!? la marginea cuibului.
stiu nelule ca tu folosesti rama claditoare
tocmai de-aia zic ca s-ar putea sa mearga  :wink:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

rama claditoare la marginea cuibului ... A spus foarte bine si Razvan.