Mortalitate excesiva la floarea soarelui

Creat de Kov iulian, Iulie 12, 2015, 11:50:41 AM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2016, 03:06:47 PM
Desi nu sunt fan sau macar membru ROMAPIS, fac un schimb de informatii cu domniile lor.
Romapisul este singura entitate care a organizat manifestari contra neonicotinoidelor, dar participarea apicultorilor a fost mai mult simbolica.
In acest caz se poate pune intrebarea altfel: ce fac apicultorii pentru Romapis?

Cand sunt chemati sa-si spuna pasurile la minister, adica direct celor de care depinde rezolvarea problemelor, iau pozitia strutului, dar in lumea virtuala sunt zmei!

In spatele fermierilor sunt interese financiare mari... producatorii de substante chimice au afaceri de miliarde si nu le pasa de albine si de viitorul acestui pamint .
... apicultorii sunt adunati peste noapte ... vai de steaua lor .

tinumaftei

Ca si cum nu aveam o ACA populata cu personaje care n-au nici o legatura cu albinele, mai avem inca una cu o titulatura mult mai pompoasa. M-am uitat la membrii consiliului director si nu este nici o surpriza: iarasi apar oameni care nu au nici o legatura cu cresterea albinelor. Comercializarea mierii, vanzarea produselor apicole etc, nu sunt APICULTURA.
Cat despre nume: o palarie mult prea mare!

romikele

Daca am avea astfel de proteste ca cel de mai jos, dar cu "Nu, neonicotinoidelor !", cu siguranta ar avea mai mult succes !  :wink2:

Kov iulian

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2016, 03:16:32 PM
La acel miting facut de Romapis nu au dorit dansii sa aiba mai multi participanti,din discutiile mele cu unii participanti am aflat ca nu s-a dorit sa se faca valva mare si chiar sfatuiti sa nu faca galagie.Oricum interesele lor sunt aceleasi ca la celelalte asociatii.

Imi vine foarte greu sa cred ca daca am fi mers mai multi acolo in fata ministerului din orice asociatie neafiliata romapis ne-ar fi huiduit sa plecam de acolo ca ii incurcam ca e doar protestul lor.

Nimeni nu ne poate impiedica sa protestam in tara noastra, poate nu ne primeau in acel grup, stateam la cativa metri distanta sau pe partea cealalta a drumului dar tot eram acolo daca doream.

Eugen B

Domnilor, majoritatea apicultorilor au joburi, si nu au timp de asa ceva.
Foarte putini traiesc exclusiv din apicultura, ciobanii sau altii se ocupa doar de domeniul lor, la albine merge si de hobby

dan sebastian

Da. Motivul este ca nu e un domeniu profitabil. În orice afacere dacă bagi un leu ai adaos de 10 - 30 % minim.Noi învestim 7-8 luni pe an și rămâne de văzut daca ne da natura sau nu în cules!
Dacă moare familia peste iarna pierzi tot.
Dacă nu da floarea iar e pe minus.
Dacă da floarea nu are preț bun mierea, etc.
Multe chestii pe minus și doar una pe plus - plăcerea de a lucra în mijlocul albinelor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 22, 2016, 05:18:18 PM
..............................................
Multe chestii pe minus și doar una pe plus - plăcerea de a lucra în mijlocul albinelor.


=D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

viorel55


Kov iulian

#83
Citat din: viorel55 din Martie 10, 2016, 02:02:26 PM
Semnati petitia

http://www.petitieonline.com/sos_albina_romaneasc

Noi apicultorii organizam targuri ne intalnim vorbim, chefuim si in general pierdem vremea. :)
Nu ar fi bine  sa existe undeva o taraba unde apicultorii, vizitatorii de ocazie pot semna o petitie pe hartie  ?

Sau la intalnirile asociatiilor fiecare sa primeasca un formular de petitie pe care apicultorul familia acestuia, rude, neamuri sa semneze pentru protejarea albinelor .

Sa vedeti cum se strang zeci de mii de semnaturi asa .

Pe net, pe forumurile si grupurile noastre apicole am putea distribuii formularul si in forma electronica si cine vrea il poate descarca si printa apoi poate strange semnaturile familiei, neamurilor, cunostintelor etc .

Apoi aceste formulare trimise undeva prin posta, la Romapis, sau oriunde.


Din cate vad petitiile astea pe net deja a inceput sa fie ignorate, lumea nu crede in ele.

viorel55

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2016, 03:39:58 PM
Ca si cum nu aveam o ACA populata cu personaje care n-au nici o legatura cu albinele, mai avem inca una cu o titulatura mult mai pompoasa. M-am uitat la membrii consiliului director si nu este nici o surpriza: iarasi apar oameni care nu au nici o legatura cu cresterea albinelor. Comercializarea mierii, vanzarea produselor apicole etc, nu sunt APICULTURA.
Cat despre nume: o palarie mult prea mare!

Asa e, toti sunt rai !
De ce nu te bagi matale ,ca sa le arati  la toti astia....cat de  TAREEE....(in apicultura bineinteles) esti ??

MARIUS_bc



tinumaftei

Citat din: viorel55 din Martie 10, 2016, 04:46:36 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2016, 03:39:58 PM
Ca si cum nu aveam o ACA populata cu personaje care n-au nici o legatura cu albinele, mai avem inca una cu o titulatura mult mai pompoasa. M-am uitat la membrii consiliului director si nu este nici o surpriza: iarasi apar oameni care nu au nici o legatura cu cresterea albinelor. Comercializarea mierii, vanzarea produselor apicole etc, nu sunt APICULTURA.
Cat despre nume: o palarie mult prea mare!

Asa e, toti sunt rai !
De ce nu te bagi matale ,ca sa le arati  la toti astia....cat de  TAREEE....(in apicultura bineinteles) esti ??
Nu am spus ca sunt rai. Daca dumneavoastra confirmati asta, este altceva!
Cine face apicultura cu adevarat si traieste exclusiv din asta, are putin timp pentru alte activitati (mai ales in timpul sezonului).
Eu visez la un alt tip de asociatie, diferita de cele ce am vazut pana acum si in care fiecare intra manat de un interes personal, direct, pe termen scurt si in concurenta cu ceilalti apicultori.
Dupa mine, ACA ar fi putut fi un for de acest fel, dar anii '90 au parazitat-o pana la desfigurare.
Dupa mine, apicultorii din RO au nevoie de o asociatie reprezentativa (singura!!!) in raport cu autoritatile si societatea civila. O organizatie in care presedintele sa fie un apicultor reprezentativ, insa toata structura administrativa sa fie complet detasata de interesul apicol. Aparatul administrativ sa lucreze pentru apicultura romaneasca sustinandu-i interesele generale. Din nefericire, filialele au incaput pe mana unor grupuri de apicultori care nu fac decat sa isi urmareasca interesul marunt.
Nu mi se pare normal ca vanzatorul de magazinul ACA sa aiba familii de albine (nici el, nici familia lui). Se afla astfel intr-un conflict de interese, pentru ca desi este angajat/colaborator al asociatiei el isi urmareste si alte interese personale.
Nu blamez pe nimeni. Situatia este in prezent asa pentru ca este legal, dar dintr-o perspectiva morala nu este corect.
Iar in ce priveste faramitarea in zeci, poate sute de asociatii, ce sa mai zic!! Ma mir ca nu s-a gasit nimeni sa infinnteze ASOCIATIA UNIVERSALA INTERGALACTICA APICOLA A MIERII cu sediul in BAICOI sau DALGA !! Pana la urma sa verificam la RECOM poate denumirea este inca disponibila!
Cu stima.
-scuze pentru folosirea celor doua denumiri de localitati, dar asa mi-a venit la indemana!!

viorel55

  D-l Maftei,
Sunt de acord cu d-voastra !
Mai mult,cred ca aceasta faramitare in peste 200 de forme asociative este pe placul autoritatilor care aplica dictonul DIVIDE ET IMPERA.
Iar noi,apicultorii mai mari sau mai mici,profesionisti sau incepatori, ne cramponam de chestii marunte sau de interese marunte,iar daca cineva cauta sa se mobilizeze pentru a impune vointa apicultorilor primeste din partea  unor colegi discreditari si opinii contrare astfel ca ajungi in final sa lasi totul balta.
V-as propune sa participati la o intalnire convocata de MADR la care vine cine poate si cu cine poate(sotie,sofer,contabil,etc.)vine cand vrea si pleaca cand vrea,vorbeste cand vrea(de regula peste alt vorbitor),sustine de regula interesul personal si ...toata asistenta voteaza atunci cand se solicita aceasta procedura.
De la inceputul anului au avut loc 4 intalniri in care, de  fiecare data ,s-au dezbatut aceleasi subiecte. La fiecare intalnire au participat unii care nu fusese la intalnirea precedenta astfel ca veneau cu propuneri noi,asal ca dupa ultima intalnire proiectul PNA 2017-2019 este aproape ad-literam cu proiectul original prezentat de MADR la inceput. Deci ne-au plimbat pe drumuri pana a iesit cum au vrut ei(autoritatile ) asta pentru ca fiecare suntem reprezentativi,fiecare suntem cel mai destept apicultor,fiecare il banuieste pe celalalt de rele intentii,unii nu-l suporta pe X altii pe Y samd...
Pacat ca apicultorii nu inteleg ca unirea face puterea si nu invata nimic din exemplul oierilor. Cu oierii a negociat direct ministru si parlamentarii iar cu noi ...un consilier superior (sa ma ierte,toata stima).

filip

@viorel 55,
apicultorii nu stiu in cine si ce sa creada.
Au fost lucrati miseleste pe la spate,sunt buni ca numar si ca efectiv de albine.In rest interesele unor grupuri au fost creonate fara a fi inclusi si apicultorii care au sub 50 fam.
Eu personal am apelat ani la rand la ACA pentru matci contracost,am fost refuzat sistematic.Intr-un an a fost probleme cu imperecherile in alt an au avut prioritate decontarile prin PNA a facturilor,etc.
Ori a cere sa se pastreze rasa de albina Carpatina pura de catre cei care nu sunt capabili sa asigure in piata regine conform cererii e o fatarnicie.
Deci cei care au distrus cu buna stiinta apicultura romaneasca,acum militeaza pentru o rasa Carpatina pura si o unitate intre apicultori.
Mi-e scarba si nu pot urma astfel de oameni.Punct
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)