CUM PASTRATI RAMELE CLADITE PESTE IARNA? IN CE CONDITII?

Creat de apicraiova, Iunie 21, 2012, 12:28:07 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

Bn,Bn.Nu v-am pus intrebarea ca sa va enervati.Dimpotriva am vrut sa vad cum raspundeti.Da noh in fine....Multumesc oricum

marius_vfp

salut, rame cladite eu leam bagat in saci menajeri si leam legat la gura , apoi leam introdus in cutii sau caturi goale ,  fie cald sau racoare fie vara sau iarna  ,leam tinut intro magazie la umbra si nu au patit absolut nimik , nu am tratat cu nimic ca nu am avut ,  ca fapt banal am avut si 4 rame mai vechi pe care leam invelit in niste pungi am facut la fluturi de leam dat foc ,dar la nici 50cm in alt cui am avut 10 rame bagate in saci menajeri legat la gura si nu au avut absolut nimic, 
chimicale nu voi folosi decat daca e strict necesar .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Eu intotdeauna pastrez ramale in corpuri de stup. Pun fundul stupului, o folie pe toata suprafata si apoi corpuri cu rame. Sus am podisor cu sita(verific sa nu existe gauri) si capac. Ramele stau asa pana primavara.

Ramele cu pastura nu au ce cauta "la rezerva", ele trebuie sa fie in stupi deoarece primavara albinele au nevoie de pastura.
Pastrarea ramelor cu pastura la rezerva si introducerea lor primavara(prin spargerea cuibului sau in margine .. unde albinele nu au acces) este o tampenie.

.. parerea mea  :hi:

Donbazil

Sal'tare!
Mai fratzilor!....Nu cred ca e cazul sa va impacientatzi, pentru ca intr-un fel gandeste  si lucreaza cel cu 5 familii - cum am fost si io pe vremuri-......Iara in cu totul alt fel procedeaza cel care are in jur de 200 de familii , cum am eu acuma....
Trebuie sa-l  intzeleaga fiecare pe celalalt dar  sa procedeze asa cum crede el .
Insa io nu pricep  de ce atata  incrancenare?..... :yahoo_cry: ^:)^ =D>
Haidetzi sa fim mai constructivi, sa vedem ce-i de "ciupit"  de la ceilaltzi, (pentru ca orice informatzie-i buna), -  iar contrele sa le lasam pentru altzii....
Aici se discuta despre meserie, nu despre pareri religioase ori politice! :nod: :nod: :nod:
Pur si simplu: ai molii: n-ai faguri!
N-ai molii: ai faguri. :hi: :hi: :hi:

Sal'tare!
Donbazil - Faget


George N

eu pastrez fagurii asa cum se vede mai jos. Periodic mai ard si cate un baton de sulf ,tin camera inchisa  24 de ore ,dupa care aerisesc. De pereti am lipit si niste benzi pt. molii . Anul asta am bagat si peste noapte un aparat electric care atrage insectele l-a lumina si le electrocuteaza  :D....sper ca in felul asta sa nu mai gasesc faguri atacati de gaselnita...sper. Oare se v-a intimpla asta..? :sad:

dorindafi

pana mai anul trecut le pastram in caturi s-au cutiile de stupi goale shi presaram peste ele naftalina
dar vorba lui Donbazil -    Haidetzi sa fim mai constructivi, sa vedem ce-i de "ciupit"  de la ceilaltzi, (pentru ca orice informatzie-i buna),
  de anul trecut cele goale le pastrez in caturi shi din cand in cand atata timp cat e cald administrez batoane de sulf  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

dulapuri sau magazine, frunze de nuc sau batoane cu sulf...., cu mici diferente vad ca toata lumea pastreaza aproape in acelasi mod ramele peste iarna.
cu toate astea cred ca nu au spus chiar toti cum "ierneaza" ramele  :nono:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Porfy66

Cred ca problema ar trebui pusa astfel: Cum pastram ramele cladite PANA in iarna. Ca iarna fiind frig nu e problema sa apara gaselnitza. Iarna e bine sa fie izolate sa nu dea roazatoarele in ele. Problema de pastrare se pune pe perioada cat afara sunt temperaturi ridicate si permit dezvoltarea gaselnitei.
:hi: :hi: :hi:

Donbazil

Sal'tare!
Daca toamna trebuie  afumate cu sulf,  ca moliile-s inca active, dupa ce da frigul ajunge si o afumare mai usoara......
Moliile crapa  de ciuda..... :hippo:
Sal'tare!
Donbazil - Faget :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

abeja

Citat din: Donbazil din Ianuarie 07, 2013, 10:22:50 PM
Sal'tare!
Daca toamna trebuie  afumate cu sulf,  ca moliile-s inca active, dupa ce da frigul ajunge si o afumare mai usoara......
Moliile crapa  de ciuda..... :hippo:
Sal'tare!
Donbazil - Faget :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Gresit  spus:crapa  si  moliie ,da  si  noi  astia  de  la  bloc.
Faina  camara si folositoare pt  rame  si  carnatii pregatiti  pt  la  vara  in  pastoral.
Sanatate  si  grija  cu  colesterolul.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

roi_ag

Am mai spus-o undeva o mai spun si aici ,
Ramele de cat chiar de la sfarsitul lui iulie stau in caturi suprapuse cat imi permite inaltimea
incaperii (sunt deschise la culoare,nu a fost crescut puiet in ele nici macar de trantori)
Ramele de cuib , goale sau cu mici coronite ce obicei inchise la culoare le pun afara in corpuri
de stup suprapuse cu sita sub primul corp si peste ultimul corp ca sa se creeze un curent de aer.
Gaselnita nu se dezvolta in curenti de aer.
Am caturi cu rame de 3/4 chiar putin inchise la culoare care au stat tot anul afara ,asta vara la
40 grade ,dar cu site jos si sus si nu au nimic.

pharaonu75

Citat din: roi_ag din Ianuarie 08, 2013, 09:14:30 PM
...
Am caturi cu rame de 3/4 chiar putin inchise la culoare care au stat tot anul afara ,asta vara la
40 grade ,dar cu site jos si sus si nu au nimic.

Si albinele nu le dadeau ocol? Nu le mirosea a miere?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

simi.


bucovineanu