Lapte praf sau lapte de vaca?

Creat de catalin_valenii, Februarie 28, 2012, 09:11:00 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

As dori si eu sa aflu ce este mai bun de folosit in stimularea familiilor de albine intre laptele praf si cel de vaca! Eu am lapte praf din ala de la UE cu 1% grasime pe care vreau sa il administrez in primavara asta. Din ce perioada este bine sa se administreze laptele sau nu este bun pentru ele ca le provoaca diaree? Nu am mai folosit dar am inteles ca este un bun inlocuitor al polenului.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

Porfy66

Eu cred ca mai bun este  laptele de capra, este anicancerigen!  :nebun: :nebun: :mad:

prisecarul

#2
foloseste lapte praf pentru vitei de la farmaciile veterinare.
se pune pe o tava in fata stupilor la o distanta de 8-10 m.
se presara putin si pe scandura de zbor.
albinele iau laptele praf numai din exteriorul stupului, nu incerca sa-l pui in hranitor!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

tassevasi

Citat din: prisecarul din Februarie 28, 2012, 09:20:08 PM
foloseste lapte praf pentru vitei de la farmaciile veterinare.
se pune pe o tava in fata stupilor la o distanta de 8-10 m.
se presara putin si pe scandura de zbor.
albinele iau laptele praf numai din exteriorul stupului, nu incerca sa-l pui in hranitor!


Nici in turte ,nu putem sa-l punem ??

prisecarul

ba da, se poate pune si in compozitia turtelor, insa nu am folosit si nu stiu proportiile!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

catalin_valenii

Si eu care ma gandeam sa inlocuiesc laptele de capra cu cel de bivolita :nudie: :stop_the_war:
Albine sanatoase si harnice sa avem!

catalin_valenii

Bineinteles ca nu am pus aceasta intrebare pentru a fi luat la misto ca de acest lucru sunt buni multi dar de a impartasi experienta mai putini doar apicultorii adevarati nu si cei parati :D
    Dar ai observat vreo imbunatatire de la administrarea laptelui praf in exterior? Ma gandeam ca poate este bun si administrat in sirop.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

prisecarul

eu am spus ce am folosit!
nu-mi permit sa fac experimente pe albinele altcuiva
nu am folosit lapte praf in turte sau sirop, asa ca nu pot spune nimic.
in legatura cu laptele praf simplu dat albinelor, atata timp cat il cara in stup, este clar ca le place!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

catalin_valenii

Pai asa cum cara laptele praf am inteles de la unii apicultori ca dau si uruiala primavara si o cara albinele in stup dar o cara degeaba pur si simplu.
Multumesc pentru impartasirea experientei Prisecarul si sper sa  mai aflam lucruri utile si de alti apicultori. Dar ce cantitate ai administrat? Sau dam atata cat iau ele? Si bineinteles la ce interval ai facut aceste stimulari? Zilnic?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

prisecarul

ele cara cat le dai!
eu am dat 2 kg la 16 stupi in 4 zile.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

bucovineanu

Chiar daca unii o sa se supere pe mine o sa repet un lucru pe care l-am mai spus: Cea mai mare cantitate de proteine se gaseste in muschiul tiganesc afumat. Oare nu ar fi bun pentru albine?  :smile:
Acum lasand gluma la o parte, nu inteleg de ce se incearca sa se hraneasca albinele cu tot felul de alimente folosite de regula in hrana mamiferelor, cu toate ca stim ca albinele se hranesc cu nectar si polen.

pharaonu75

Uite niste filme de-ale lui Florin Braileanul:

     


     


     
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: catalin_valenii din Februarie 28, 2012, 09:53:52 PM
Si eu care ma gandeam sa inlocuiesc laptele de capra cu cel de bivolita :nudie: :stop_the_war:
ACTIVIA cred ca ii cea mai buna  :rotfl: :rotfl:

Bătrânul

Sfaturile lui Prisecaru sint pertinente si de buna credinta . Adaosutile nu trebuie sa depaseasca in total 10 % din cantitatea zaharului. NU FOLOSITI IN SIROP ! Se decanteaza.  :hi:

Bistriteanul


In cartea "Sporirea productie de miere" de A.Malaiu, se recomanda ca procentul de proteina din turte sa fie intre 10-15% pentru rezultate bune si o  prelucrare rapida de catre albine.
Procentul de proteina difera fata de procentul de cantitate de subtituenti de polen.
De exemplu daca facem o turta cu zahar sau miere la care adaugam 10% drojdie care contine 44% proteina vom obtine o turta cu un procent proteic de maxim 4.4%.
Drojdia de bere are cel mai mare procent proteic, laptele praf si faina de soia au mai putin (18-38%) asa ca turta noastra daca ii adaugam doar 10% substituenti va avea un procent proteic si mai mic (1.8-2.8%).

Daca facem o turta cu:
1kg de amestec de faina de soia si lapte praf care are 30% proteina
1.4 kg de sirop de zahar (1kg de zahar si 400gr apa)
vom obtine o turta cu un procent proteic de 12.5%.






Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum