izosugar sau isosugar?

Creat de f_vatavu, Februarie 18, 2012, 12:34:34 AM

« precedentul - următorul »

f_vatavu

M-am intalnit astazi cu un procesator de la care am luat cateva cutii de apifonda . Printre alte subiecte de discutie am intrebat de apiinvert si un pret de achizitie, la care domnul respectiv mi-a spus de un sirop asemanator care-l foloseste de vre-o 3 ani si care  s-ar numi isosugar sau izosugar la un pret cu 50% mai mic fata  de apiinvert(aproximativ 4 lei).Intrebarea ce ma roade : a-ti folosit asa ceva? rezultatele care au fost? caci eu abia am gasit ceva pe google dar vag si nu in romana.
           Va multumesc anticipat!
                                                       cu stima  florin vatavu

pharaonu75

Apiinvertul costa aproximativ 4,5 lei litrul.
Cat ar putea sa coste minunea despre care vorbesti? 2,25 lei/litru?
Nu prea miroase a bine... si zaharul a sarit de 4 lei de foarte mult timp!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

f_vatavu

pe unde am cautat pe internet n-am gasit  apiinvert sub 5.8 lei pe litru...daca  ai cumva o sursa cu 4,5 lei  as fi recunoscator de ajutor...multumesc

D006

Citat din: f_vatavu din Februarie 18, 2012, 12:34:34 AM
M-am intalnit astazi cu un procesator de la care am luat cateva cutii de apifonda . Printre alte subiecte de discutie am intrebat de apiinvert si un pret de achizitie, la care domnul respectiv mi-a spus de un sirop asemanator care-l foloseste de vre-o 3 ani si care  s-ar numi isosugar sau izosugar la un pret cu 50% mai mic fata  de apiinvert(aproximativ 4 lei).Intrebarea ce ma roade : a-ti folosit asa ceva? rezultatele care au fost? caci eu abia am gasit ceva pe google dar vag si nu in romana.
           Va multumesc anticipat!
                                                       cu stima  florin vatavu

Florine, du-te in intreaba-l pe acel domn denumirea exacta si apoi poate gasesti pe cineva care a mai folosit aceea substanta.

..dar din pacate, sunt destule persoane care incurca denumirile exacte la substante si poti primii sfaturi gresite.

filip

Iata ce zice GOGU despre acest produs:
ISOSUGAR siropurile de glucoză-fructoză, uneori numite siropuri de izoglucoză, sunt îndulcitorii nutritivi facute din porumb de curs de prelucrare enzimatică. De mare în fructoză, siropuri ISOSUGAR vin într-o gamă de profiluri de zahăr pentru a se potrivi bauturi racoritoare, produse lactate, preparate de fructe şi sosuri. Ele sunt pur şi stabile, şi sunt rentabile şi uşor de utilizat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

kamy

expresia erea izocukor e in limba maghiara,inseamna zahar izo,si se gaseste din belsug si fara a-i face reclama e foarte bun!

bio

Citat din: f_vatavu din Februarie 18, 2012, 12:34:34 AM
M-am intalnit astazi cu un procesator de la care am luat cateva cutii de apifonda . Printre alte subiecte de discutie am intrebat de apiinvert si un pret de achizitie, la care domnul respectiv mi-a spus de un sirop asemanator care-l foloseste de vre-o 3 ani si care  s-ar numi isosugar sau izosugar la un pret cu 50% mai mic fata  de apiinvert(aproximativ 4 lei).Intrebarea ce ma roade : a-ti folosit asa ceva? rezultatele care au fost? caci eu abia am gasit ceva pe google dar vag si nu in romana.
           Va multumesc anticipat!
                                                       cu stima  florin vatavu



..dupa vorba, cit traieste omul invata, am dat de ISOSUGAR... are pret pina in 2,8 Ron cu tot cu TVA..

..substanta uscata 80%..fructoza undeva la 42 %..monozaharuri 94%..


Isosugar-ul produs in Bulgaria ar fi unul din componentii Dulcofrucutului, ...celalt component ar fi banalul sirop de glucoza de 2 Ron/Kg , adaugat pentru a-l ajuta la viscozitate si la densitate pentru a fi mai atractiv comercial .

pharaonu75

Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

Apropo, in iarna 2010-2011 Apifonda avea pretul de 4,5 lei/kg, iar in iarna 2011-2012, costa deja 6,5 lei/kg.
Adica o crestere de 44,44% de la un sezon la altul.

Voi v-ati vandut mierea cu o crestere de 44,44% la pret?
Asta ca sa vedeti cine castiga din apicultura!
Pentru o diferenta de 1 leu/kg, dati miere albinelor peste iarna, nu toate rahaturile!

Sa nu mai vorbim de alte apifondant-uri, care sunt mai scumpe decat mierea...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

Apropo, in iarna 2010-2011 Apifonda avea pretul de 4,5 lei/kg, iar in iarna 2011-2012, costa deja 6,5 lei/kg.
Adica o crestere de 44,44% de la un sezon la altul.

Voi v-ati vandut mierea cu o crestere de 44,44% la pret?
Asta ca sa vedeti cine castiga din apicultura!
Pentru o diferenta de 1 leu/kg, dati miere albinelor peste iarna, nu toate rahaturile!

Sa nu mai vorbim de alte apifondant-uri, care sunt mai scumpe decat mierea...
cata dreptate ai dar eu cand spuneam mai in iarna ca ar trebui sa iernam albinele pe cat posibil cu miere, gigantii apiculturii au sarit la mine ca arsi

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

Apropo, in iarna 2010-2011 Apifonda avea pretul de 4,5 lei/kg, iar in iarna 2011-2012, costa deja 6,5 lei/kg.
Adica o crestere de 44,44% de la un sezon la altul.

Voi v-ati vandut mierea cu o crestere de 44,44% la pret?
Asta ca sa vedeti cine castiga din apicultura!


Nu ar fi fost problema acel pret daca aceste produse s-ar face la noi in romania, nu mi-se pare corect ca UE sa ne dea bani, iar noi sa aducem de afara chestii bazate pe zahar sau din ce se fac astea, iar in acest timp industria producatoare de zahar si micul fermier o duce rau .

Era o treaba faina daca inpuscam doi iepuri dintr-un foc, luam bani de la UE prin PNA pentru a cumpara inlocuitori de miere iar acei bani mergeau la firmele autohtone si fermieri, statul isi lua si el partea de la ei si totul era ok .

ion patrut

Citat din: Kov iulian din Mai 09, 2012, 10:35:19 PM
Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

Apropo, in iarna 2010-2011 Apifonda avea pretul de 4,5 lei/kg, iar in iarna 2011-2012, costa deja 6,5 lei/kg.
Adica o crestere de 44,44% de la un sezon la altul.

Voi v-ati vandut mierea cu o crestere de 44,44% la pret?
Asta ca sa vedeti cine castiga din apicultura!


Nu ar fi fost problema acel pret daca aceste produse s-ar face la noi in romania, nu mi-se pare corect ca UE sa ne dea bani, iar noi sa aducem de afara chestii bazate pe zahar sau din ce se fac astea, iar in acest timp industria producatoare de zahar si micul fermier o duce rau .

Era o treaba faina daca inpuscam doi iepuri dintr-un foc, luam bani de la UE prin PNA pentru a cumpara inlocuitori de miere iar acei bani mergeau la firmele autohtone si fermieri, statul isi lua si el partea de la ei si totul era ok .
na-i sa vezi asta in romania niciodata

romikele

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!
...

Nu e chiar asa!
Daca aduci un produs vrac si apoi imbuteliezi, etichetezi, faci analize la fiecare lot, s.a.m.d., nu-l poti vinde cu acelasi pret sau chiar apropiat, deoarece toate cele de mai sus costa.
Daca undeva se umfla pretul artificial, acel lucru se intampla la comerciantii finali.

pharaonu75

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
...

Apropo, in iarna 2010-2011 Apifonda avea pretul de 4,5 lei/kg, iar in iarna 2011-2012, costa deja 6,5 lei/kg.
Adica o crestere de 44,44% de la un sezon la altul.

Voi v-ati vandut mierea cu o crestere de 44,44% la pret?
Asta ca sa vedeti cine castiga din apicultura!
Pentru o diferenta de 1 leu/kg, dati miere albinelor peste iarna, nu toate rahaturile!

Sa nu mai vorbim de alte apifondant-uri, care sunt mai scumpe decat mierea...

Uitati inca un apicultor care intareste cele spuse mai sus

mierea la romani
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

.....

Dane, pretul aproximativ de 2,5-2,7  Ron/Kg, este pretul de Romania cu tot cu TVA si alte adaosuri ... Pretul de import din Bulgaria este mai mic.

pharaonu75

Citat din: bio din Mai 13, 2012, 09:58:41 PM
Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2012, 02:49:49 PM
Daca este asa, iti dai seama la ce pret pleaca Dulcofructul de la bulgari??
Undeva pe la 2,5 lei/kg.
Iar romanul dubleaza pretul, ca nu cumva sa fie sub celelalte produse de pe piata, produse care au pretul umflat tot artificial!

.....

Dane, pretul aproximativ de 2,5-2,7  Ron/Kg, este pretul de Romania cu tot cu TVA si alte adaosuri ... Pretul de import din Bulgaria este mai mic.

Pai daca 2,5 lei/kg acopera productia, analizele, transportul si alte taxe, iar pe piata noastra se vinde cu 4,5 lei, va dati seama ce inseamna diferenta de 2 lei/kg?

Imi poate spune si mie cineva de ce anul trecut Apifonda se vindea cu 4,5 lei/kg iar anul asta cu 6,5 lei?
Ce s-a intamplat atat de spectaculos incat sa justifice cresterea pretului cu 44,44%?
Am sentimentul ca suntem luati de prosti... ni se ia ieftin mierea si ni se vand scump toate maclavaisurile... astfel atat procesatorii cat si vanzatorii de "stimulente" inregistreaza profituri serioase, iar apicultorul se chinuie sa supravietuiasca din subventii (cat timp se vor mai acorda si astea).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube