Pompa sirop

Creat de Liviu I., Ianuarie 08, 2012, 05:39:23 PM

« precedentul - următorul »

Liviu I.

Salut si La Multi Ani,

Deoarece nu exista o sectiune 'Alte echipamente apicole' voi scrie aici. :)

Are cineva informatii despre cum poate fi impins siropul sau apiinvertul dintr-un rezervor catre stupi pentru a realiza hranirea automata? Pompele folosite pentru apa nu sunt potrivite datorita viscozitatii fluidului, asa ca ar trebui folosita o pompa cu rezervor care sa asigure aspiratia prin scaderea presiunii si impingerea prin cresterea presiunii dintr-un rezervor. Stiti cumva unde se gasesc asemenea pompe la preturi rezonabile?

Multumesc pentru eventuale raspunsuri. :)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

o alta solutie destul de usor de pus in practica dar mai greu unde nu detinem curent electric e :
siropul trebuie pus initial in recipiente metalice gen butoaie de bere din inox (calitate exceptionala si recomandata) apoi racord cu furtun catre stup/i ,iar pe deasupra pe la buson aer presurizat , astfel lichidul e impins usor ,
sper sa va fie de folos sfatul meu .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Liviu I.

Marius, Pharao - ma plec in fata voastra. :) Multumesc pentru ideile pe care mi le-ati dat.

jenica67

     O pompa cu roti dintate. Merge si pentru sirop si pentru miere. O sa imi fac, una anul asta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

orbanstefan64

am vazut la blaj o linie computerizata pt 50 de stupi  50E/stup :hi: :hi: :hi:

serban-cristi

Poate asa ceva cu un compresor mai mare cu un generator electric sau un butoi de inox pt bere cu un compresor pt. masina la 12V.

bio

..pentru fluide dense si viscoase,  este necesara o POMPA CU ROTOR FLEXIBIL..

serban-cristi

#8
Un conpresor si buteliile cu aer comprimat.

marius_vfp

Citat din: jenica67 din Ianuarie 08, 2012, 07:26:32 PM
     O pompa cu roti dintate. Merge si pentru sirop si pentru miere. O sa imi fac, una anul asta.
foarte corect , roti dintate sau cu melc ca la masina de tocat carne , se mai numesc si pompe cu surub .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Liviu I.

Orban Stefan: o stiu, problema ei este ca se bazeaza pe calcule (cantitatea dintr-un recipient distribuita catre X stupi ar trebui sa fie egala in conditii ideale - lipsa goluri de aer, dimensiuni si traiecte controlate ale furtunelor), fara a avea pic de feedback. Cu 50EUR/stup pot face control la fiecare cutie in parte (microcontroller, comunicatie wireless, etc).
Jenica: ai desene pentru acea pompa?

pharaonu75

Cu 50 de euro pe stup, daca ai 50 de stupi, inseamna 2500 euro!
Pai pentru banii astia iti hranesc eu albinele! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

Am vorbit si eu cu baietii de la Odorhei care monteaza asa ceva " la cheie"
Am si vazut una montata.
Pretul pe familie scade cu cat creste marimea stupinii.
Nu mai retin cifrele ca pentru mine era oricum prea mult deocamdata.
Tipul imi spunea ca a avut niste rezultate extraordinare in sensul ca a umplut butoiul  a programat masina si a plecat la floare.
Cand s-a intors nu i-a venit sa creda ce progres a gasit la roii hraniti automat.
El spunea ca daca vinde jumatate din ei  la pret de familie si-a amortizat investitia total.
Eu cred ca merita .
Sa puna in hranitor 150-200 ml in fiecare noapte fara sa atingi lada  nu e putin lucru.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Suna frumos, dar intreb si eu ca prostul: ce faci daca nu iti trage siropul timp de vreo 2-3 zile, iar tu esti plecat "la floare"? Ca s-a mai intamplat sa nu se atinga de el timp de cateva zile.

Nici nu vreau sa imi imaginez ce gasesti in stupina daca ai hranitoare de 500 ml.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Liviu I.

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 08, 2012, 11:04:02 PM
Pai pentru banii astia iti hranesc eu albinele! =)) =))
Pe fiecare albina in parte, nu? :)

Este foarte avantajos atunci cind in timpul pe care l-ai folosi pentru acea hranire vrei sa faci altceva - asa cum va fi cazul meu. Ideea e ca de la 50 de stupi in sus timpul incepe sa fie important. Prefer ca in acel timp sa fac cutii, inspectie la stupi, inseminare artificiala sau orice altceva.

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 08, 2012, 11:19:42 PM
Suna frumos, dar intreb si eu ca prostul: ce faci daca nu iti trage siropul timp de vreo 2-3 zile, iar tu esti plecat "la floare"? Ca s-a mai intamplat sa nu se atinga de el timp de cateva zile.
De asta spuneam ca vreau sa am un sistem cu feedback. Adica sa stiu cit am in fiecare hranitor pentru a nu ajunge in situatia de care ai spus. :)