preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

milu56


daniel.arad

Fiscul a cerut achizitorilor plata de tva la miere....
Este un motiv al scaderi preturilor.

Eugen B

Dupa ce nu prea vor mai fi albine, ma referer si in tara si in toata lumea se vor trezi ca au nevoie de albine.
Nici nu merita astia din tara sa ti albine, ar trebui sa polenizeze manual conducatorii, cum se face in China ( dar aici o fac oamenii de rand si saraci).
Oricum in viitorul apropiat prevad o scadere mare a familiilor de albine.

milu56

Da intradevar,mai ales ca acum avem apicultori aparuti peste noapte......de aceea e bine sa nu ne batem joc de munca noastra si.sa vindem mierea sub pret.

dan sebastian

Dacă 1 din 10 care au accesat fonduri rămâne să facă apicultură, e bine. Și așa eram pe cale de dispariție.
Cred ca se va întâmpla asta pt ca au scăzut prețurile și mulți nu au cui vinde. Așa ca o să se ocupe mai departe de stupi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bratosin radu

stie cineva un en-grosist in zona hunedoara sau alba,care sa ofere un pret bunicel pe mirea de salcam?as avea 250-300kg.

dinupaltinis

Apidava,la Blaj.Tel. 0744 696 931; 0258-711428.Sa ne spuneti si noua cat va ofera.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

milu56

In jur de 18 lei/kg.ceea ce la mierea de salcam e putin si tgrebiue si documente sa mai dai si impozit.

Eugen B


bratosin radu

mierea nu este incolora ,este cu o tenta galbuie,dar sub 19lei nu o dau.spor la treburi.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

dinupaltinis

Citat din: Eugen B din Septembrie 17, 2015, 10:26:51 PM
Ce impozit?

Domnule ca sa ati ia mierea angrosistul, dumneata trebuie sa ai un atestat si un carnet de comercializare.In momentul cand vinzi mierea trebuie sa complectezi in acel carnet cantitatea,pretul,data,etc.Se complecteaza pe 3 file,una la vanzator,una la cumparator si a treia ramane la cotor.Cotorul se va inapoia la primarie de unde va ajunge la ANAF si baietii aia de treaba ati vor calcula 16% impozit pe venit ,daca esti angajat sau 21% daca nu esti angajat,5%fiind CASS.
Dupa noul cod fiscal daca ai declarati sub 75 de stupi ar trebui sa fii scutit de impozit dar la noi poti sa ai parte de surprize.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Am peste 75 si platesc impozit pe ei. Acolo e impozitul pe venit. De ce sa platesc impozit de 2 ori? Oricum pana acuma pe mierea de la engros nu am platit impozit deloc ca nu am de ce. Daca platesc deja impozit de ce sa platim de 2 ori? ca da nu oi fi fraier. Cand vor pune dublu impozit sa tina guvernul cati stupi vor. Oricum numarul de stupi din tara vor scadea si automat si mierea

dinupaltinis

Nu stiu mai mult,poate este cineva mai documentat sa ne lamureasca.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Deocamdata se percepe impozit forfetar numai de la 75 de familii in sus. Dar odata cu introducerea acelor carnete de comercializare nu se stie ce or mai face guvernantii nostrii si ce le mai va da prin gand. Oricum nu se poate face impozitare dubla.