Asigurare obligatorie

Creat de gore, Decembrie 29, 2010, 07:20:31 PM

« precedentul - următorul »

gore

In legea 263/2010 privind sistemul public de pensii, la ART. 5 se prevede:
(1) Sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele fizice prevăzute la art. 4, cu vârstele cuprinse între 16 si 63 de ani, care locuiesc temporar sau definitiv în mediul rural, precum simembrii de familie ai acestora si care:
a) detin, sub orice titlu, terenuri agricole în exploatare sau sunt proprietari de
terenuri forestiere, exploatări piscicole, animale, stupi de albine;
b) desfăsoară activităti agricole în gospodăria proprie, precum si activităti private nesalarizate în domeniul agricol, forestier, zootehnic, piscicol, apicol, sericicultură si altele;
  Parlamentarii nostri oare au uitat ca apicultura nefiind impozitata, este aberant pentru noi sa ne oblige la asigurarea prin efectul legii privind contributia la fondul de pensii.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

pharaonu75

Nu prea le am cu astea, insa impozitul este una si contributia la fondul de pensii este alta... la fel si u asigurarile sociale!
Nu stiu ce legatura ar avea ne-impozitarea apiculturii cu contributia la fondul de pensii al unei PFA!
Aberatia mi se pare alta... sa ma oblige sa platesc la fondul de pensii, de pe PFA, desi eu platesc si din salariu o contributie la acelasi fond de pensii! Insa baietii portocalii vin repede cu explicatia ca voi avea pensie mai mare decat colegul meu de munca, pentru ca eu am platit si pe PFA! Si uite asa ne fac din vorbe si ne baga in ceata!

Insa repet, asta este o parere neavizata, intrucat cunostintele mele in domeniul asta sunt generale!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Asigurarea  obliatorie ,  iteleg eu , ar fi la  locuinte , prelungita pina-n15 ian  pt anul acesta  si ar fi minim de 50 lei, inca nu am facut-o inca.
  Sanatate. :hi: :hi:

gore

Suportatorul impozitului este persoana care suporta efectiv impozitul din veniturile sale. Obiectul impozabil reprezinta materia supusa impozitarii, care poate fi: veniturile, averea, suma vanzarilor etc, deci daca o persoana are stupi automat se ia in calcul un eventual venit, care nu e impozitat. In conceptia portocaliilor, daca aceea persoana produce venituri pentru ea si familie, de ce sa nu contribuie si la pensii chiar daca deocamdata nu este impozabila activitatea.. Asa ca aceasta legatura exista in conceptia lor, cine stie ce mai urmeaza, probabil pentru cei care au PFA cu activitate de baza apicultura vor fi obligati la plata impozitului, ramane de stabilit si cat, aici e mai greu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

pharaonu75

Inca imi sustin punctul de vedere... impozitarea nu are nimic de-a face cu pensiile!  Poti fi scutit de impozit si totusi sa platesti contributia la fondul de pensii! Banii merg in conturi diferite, cu destinatii diferite! Nu au legatura una cu cealalta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil.oltean

De la data autorizarii ca PFA timp de trei ani nu se percepe impozit pe venit la apicultura.Celelalte contributii inca nu se stie cum va proceda guvernul.Sunt zvonuri ca si cei cu PFA vor trebui sa plateasca pe linga impozitul pe venit incepind cu anul trei de la autorizare ,CAS (indiferent din cite surse il mai platesti-salariu,pensie,dr.de autor etc) si contributie pentru fondul de pensii.Ginditi-va ca ei isi pun problema cati bani se vor aduna si de la atitea PFA infiintate numai din proiectele aprobate pe fondurile structurale.Credeti ca rateaza guvernul o asemenea  jegmaneala?

gore

Fac precizarea ca aceasta lege a fost adoptata in 2008, dar abia acum intra in vigoare.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Imi cer scuze pentru informatia postata si neverificata pana la capat. Aceasta lege a fost abrogata acum prin publicarea noii legi a pensiilor care poarta acelasi numar, iar aceste asigurari nu mai sunt prevazute.  :hi:
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming