Mortalitate în Sălaj

Creat de gore, Februarie 09, 2008, 01:10:04 AM

« precedentul - următorul »

gore

Am citit astăzi un articol interesant în ziarul Adevărul, unde se scria despre marea nenorocire a apicultorilor din zona, referitor la mortalitatea în rândul familiilor de albine. Autorul articolului preciza că din 41.500 de familii dacă nu mă înşel, câte există în Judeţ, din cauza căldurii şi a vremii nefavorabile de anul trecut, la care se mai adaugă şi bolile necruţătoare cum ar fi Loca Americană, anul acesta vor mai fi cca. 20.000 de familii. Este adevărat?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

filip

Sa scris aici si pe stuparitul despre injumatatirea efectivelor de albine.Unii stupari au avut pierderi inca inainte de impachetarea pentru iarna.Sunt multe aspecte de luat in seama de la lipsa tratamentelor facute inca din August pina la declansarea unor boli favorizate de caldura.Cunosc apicultori cu stupi putini care au ramas fara albine ,au patit-o stupari cu pavilioane si multa experienta.Inca nu se poate trage linie si sa se numere pierderile.Urmeaza ,doua luni in care isi spune cuvintul priceperea stuparului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gore

Ai perfectă dreptate. Stuparul este cel care trebuie să remedieze problema şi încă cu multă pricepere, cheltuială pe măsură.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Am vrut sa deschid un subiect pe aceasta tema sa vedem realitatea si nu dupa povesti adica am auzit ,a zis cineva ca la cineva iau disparut albinele iar la noi cei care santem pe internet nici pomeneala de asa ceva nam vazut nici o postare de genul acesta. Haideti sa incepem numaratoarea cu noi:               Din 93 pana acum am ramas 92 cu populatie asemanatoare cu alti ani rezerve de hrana suficiente la aproximativ 85 familii,in ziarul local se vorbea de 20 -25 la suta si nici pe alea nu le cred ca ar fi reale. Sa ne spuna si Balas poate stie mai multe poate ar vrea uni sa dea boala in noi dar ..sa vedem .Stiu un singur caz concret care a zis ca iau murit vreo 5 din aproximativ 60 -70 cati stiam eu ca are ,DIN 2-3 PUR SI SIMPLU NA MAI GASIT ALBINE ZICE CA ACOLO NU IO FI ARS BANDA.

balasbebe

Fenomene ciudate se intampla in toata tara. Pana acum te puteai duce la primarie, sa declari albine, far aprea multe explicatii. Acum dupa noua legislatie, nu mai poti sa le inregistrezi  decat la domiciliul stparului. Cele inregistrate in alta parte, au iesit automat din calcul. Astfel au aparut situatii de disparitii misterioase.
  Cei de la apicola au adresele stuparilor, pot sa dea un telefon, si sa se convinga, pot sa se informeze mai bine despre situatia din Judet. Ei scriu in ziare tot felul de fapte neverificate.
  Sunt anumiti stupari care nu au ce face si lanseaza zvonuri. Cum le lanseaza foarte simplu. Din dorinta de a fi stapani pe vatra, si a-i indeparta pe ceilalti stupari.
  Luni ma duc la asociatie, si lansez zvonul. Am avut pierderi mari in stupina. Imediat gura satului, adica cei din conducerea ACA, se  grabesc sa mai traga un articol, sa iasa in evidenta ce activitate grozava au ei, si cata munca depun.
   Sunt si pierderi, au disparut colonii, din diferite motive, dar nu asa sa dispara cum s-a afirmat mai mult de jumatate. Eu am gasit o familie, care a murit, din  lipsa de miere. s-a intamplat. Poate a fost deranjata, a avut puiet pana tarziu, mi-a scapat de la impachetat, sa vad daca are mancare. Se intampla sa mai sari de la cate o familie, cand la impachetezi. Am mai avut lipsa 2 matci, una in toamna, una acum am descoperit, dar din total de 180 de familii. Eu pe cele 10 lazi duble nu le iau in calcul sa zic 20, zic doar 10, pentru ca acolo am matcile de rezerva.
  Sa declari ca in judet au murit mai mult de 50% eu zic ca este o aberatie, nu cred, si pacat ca nu facem o investigatie, la nivel de conducere ACA, sa vedem situatia reala. De atunci ar fi trebuie sa se tina o sedinta fulger, sa fie informati stuparii, sa fie luate masuri, inclusiv de carantina.
  Povesti de citit ziarele, si vorbe aruncate in vant.

gore

D-le Balas, dacă v-am supărat vă rog să mă scuzaţi, eu doar am citit articolul si atât. Nu fac vâlvă.
Cu stimă.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

balasbebe

Eu nu ma supar, daca este ceva real. Daca erau mortalitati in stupine, mai mult de 50 la suta, trebuia sa aflu. Pe acest forum suntem doar 2 salajeni.

andrei_salaj

3 cu mn...e cam tarziu postul meu dar.......
in primavara asta...2 dintre stuparii invechiti de la mn din sat au ramas fara albine...nu styu din ce cauza...unul dintre ei a zis ca diareea ba condensul...nimk nu e sigur...eu moi pazi sa nu aptesc chiar dak am doar 2 fam... :sad: