NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

Cubby

Eu am citit ca atunci cand are 2.5-3 cm mai sunt 10 zile pana la inflorire.

NYK74

Citat din: Cubby din Aprilie 10, 2014, 09:45:30 AM
Eu am citit ca atunci cand are 2.5-3 cm mai sunt 10 zile pana la inflorire.
Am sa notez,asa voi avea pe viitor Cubby,repere mai exacte pentru zona in care ma aflu,cu toate ca am impresia ca va dura mai mult de 10 zile,pina înfloreşte.
Aparte ca mai este si factorul timp care isi spune cuvîntul,si face ca timpul de înflorire uneori sa fie mai scurt,alteori mai lung.
Salve Cubby, :hi:

Cubby

Acum depinde şi de vreme, dacă e cald înfloreşte mai devreme, dacă e frig, mai târziu.

NYK74

Citat din: Cubby din Aprilie 12, 2014, 06:51:10 PM
Acum depinde şi de vreme, dacă e cald înfloreşte mai devreme, dacă e frig, mai târziu.
Vremea este cea care isi spune ultimul cuvînt,si de multe ori da peste cap pronosticurile facute.
Si in acest an la pomii fructiferi albinutele nu reusesc sa culeagă mare lucru,timpul e instabil si destul de rece,se scutură floarea pomilor fară sa fi avut timpul necesar de recoltă.
E de sperat ca la salcim va fi mai bun timpul,si vor putea culege.

NYK74

Jos la ses salcimul este in plină infloritura ,dar ploile de la începutul saptamanii si temperaturile joase duc la compromiterea culesului,mai ales ca au anuntat ca ploile vor mai continua.
Aici la mine sus in munte ,ciorchinul de floare a înghetat la 3-4cm,cu dezvoltarea,fiind mai rece decit jos,problema este ca familiile sunt pe cîte 9-10 rame si datorită vremii,majoritatea au intrat in frigurile roitului,asa ca distracţie cu roiurile ....................

nicu84

se pare ca toata lumea o sa se distreze cu "alergatura" dupa roi.

NYK74

E bine,e bine,asa se mentin in formă apicultorii  :)
Au inceput mai devreme anul acesta,cu roiul,si din anumite puncte de vedere nu este rau,au mult mai mult timp sa se dezvolte bine pina in toamnă.

nicu84

planul meu pe anul acesta era mai multa miere si mai putin roi, dar se pare ca va fi invers, dar asta e.

NYK74

Poti face cum am mai zis,roi mic cu matca deoparte,artificial,,iar in familie lasi doar 1 botta,restu tai tot.
Si dacă familiile sunt slabe poti uni două familii asa devine una puternică pentru cules.

rarescyp

Te salut Nyk....iti prezint o situatie....
o fam foarte buna pa 10 rame ( 8 cu puiet), la rapita a facut un cat de miere -15kg... daca inainte de salcam iau matca cu 1 rama puiet capacit + albina aferenta si o mut in alta lada impreuna cu o alta rama cu puiet capacit si o alta cu miere si pastura
la familia ramasa ii dau o botca de la alta familie
cum va valorifica aceasta familie culesul de salcam1 si salcam2 ???
as vrea sa stiu parerea ta...
Multa sanatate....

ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

NYK74

Salve Rarescyp ,tu trebuie sa tii cont ca familia are un punct maxim cind ajunge cu  dezvoltarea ,primul cules il vei valorifica ,însa după aceea vei avea o cadere de putere a familiei,cum e si normal,prin faptul ca facand roiul cu matca bătrîna ,in familie vei avea un gol de alimentare cu puiet,pina va incepe noua matcă sa depună ouă .
Astfel după bumul maxim,o parte din albine uzate vor dispare,si va urma o perioadă cum am mai zis,de gol.
Un alt lucru de care va trebui sa tii cont ,este ca botca pe care o pui,va trebui sa o protejezi ,ca de multe ori le rod,cele introduse si isi fac botci din propria familie.
Toate aceste miscări ,foarte multi le aplică in baza unui plan sau grafic,care datorită vremii,nu va putea fi niciodată  exact sută la sută ,tu poti pregati familia pentru un anumit cules,dacă e ploaie,vreme urîtâ in acel moment mult asteptat ,ai ratat totul la acel punct maxim de dezvoltare.
Exemple sunt si pe alte topicuri,unde multi spun din experientă,ca o familie puternică la salcim,va fi slabă ca productie la floarea soarelui si invers,tocmai datorită punctului maxim de dezvoltare.
Astea sunt ideile mele personale,poi fiecare cu experienta si materia cenusie cu care e înzestrat ,face cum crede mai bine. :hi:

mmacreanu

scuze daca nu trebuia sa intervin (intrebarea era pt nyk)

unii apicultori practica la salcam culesul in absenta matcilor care ponteaza (ori ii dai o botca sa simta albina ca are o matca ori folosesti feromon de matca) ... se procedeaza asa pentru ca albinele din stup sa se axeze pe cules de nectar nu pe crescut puiet, daca nu este puiet in stup, sunt scoase mai multe albine la cules. dupa cules se readuce matca in cuib. In concluzie : miere mai multa
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

Citat din: mmacreanu din Aprilie 30, 2014, 03:23:40 PM
scuze daca nu trebuia sa intervin (intrebarea era pt nyk)

unii apicultori practica la salcam culesul in absenta matcilor care ponteaza (ori ii dai o botca sa simta albina ca are o matca ori folosesti feromon de matca) ... se procedeaza asa pentru ca albinele din stup sa se axeze pe cules de nectar nu pe crescut puiet, daca nu este puiet in stup, sunt scoase mai multe albine la cules. dupa cules se readuce matca in cuib. In concluzie : miere mai multa
i
multumesc pt raspuns....
am pus aceasta intrebare pt ca anul asta vreau sa merg atat pe productie cat si pe inmultire ( cu 50% a efectivului de albine)....din atatea metode de inmultire. inca nu m-am hotarat asupra uneia...familiile anul asta imi sunt foarte dezvoltate la ora asta si ma gandesc sa incep sa le impart la salcam1, dar nu vreau sa neglijez productia de miere, nici de la urmatoarele culesuri...
am vazut ca aici se discuta despre tema asta si am pus aici intrebarea....o sa analizez toate raspunsurile...
se poate deschide un subiect nou pe aceasta tema, ca sa nu-i incarcam pagina lui Nyk... :hi: :hi:  :hi:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

NYK74

Citat din: mmacreanu din Aprilie 30, 2014, 03:23:40 PM
scuze daca nu trebuia sa intervin (intrebarea era pt nyk)

unii apicultori practica la salcam culesul in absenta matcilor care ponteaza (ori ii dai o botca sa simta albina ca are o matca ori folosesti feromon de matca) ... se procedeaza asa pentru ca albinele din stup sa se axeze pe cules de nectar nu pe crescut puiet, daca nu este puiet in stup, sunt scoase mai multe albine la cules. dupa cules se readuce matca in cuib. In concluzie : miere mai multa
Pentru intervenire sunt toti bine veniti,poate par,dar nu sunt unul cu multe mofturi,oamenii buni încap oriunde,au loc,dacă nu e ,se face.
Perfect adevarat ce ai zis cu culesul in absenţa matcilor,fiecare in baza a ce vrea sa faca,aplică masura cea mai potrivitâ ,tinând cont ca cu 10 lei,nu poti cumpăra ceva ce costă 100,si sa mai ai si rest 20 in buzunar,ori faci inmultire ,ori miere,ori una si alta,dar mai putin,in baza a ceea ce ai. :hi:

SPYKAL

NYK, cum merge stuparitul in ITALIA?