tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Pentru ca eu pina acum nu mi-am deschis o pagina in care sa-mi postez ce doresc ,o fac acum si va  spun ca sunt pensionar RENEL.                                                 Si acum  citeva fotografi pe care le-am facut astazi .
In mare ,mi-am terminat LUCRAREA , cei 22 de stupi , nu a iesit finisati super, ca nu am ce-mi trb , "dar merge sa-sa " :)
De fapt va arat in ce am prapadit eu o gramada de bani ,stupi , remorca ,masina si mai urmeaza  inca ,....17 roiuri .
Sa auzim numai de bine  :hi: :hi:

pharaonu75

Frumos inceput!
Mai vrem!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ady iulian

mult succes in continuare tineo tot asa

orbanstefan64

cit de curind vor veni roadele muncii . :nod: :nod: rapita ,salcim

tassevasi

Citat din: romikele din Aprilie 19, 2011, 09:55:30 PM
Ce se vede este frumos, iar banii investiti se vor intoarce cu mult mai multi.
Sa fiti sanatos pentru a putea continua...  :hi:

Sa FIM sanatosi ,ca acest lucru-i mai important decit orice . Nu stiu cit se vor intoarce , .....eu m-am inhamat acum .
Am timp sa mai pun si altele .
  Numai bine si sanatate .

mape 48-petru manea

Bravo.
se vede ca ai muncit ,nu gluma
apicultura este un hoby cam scump ,dar este speranta ca banii se vor intoarce inzecit
succes si sanatate  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

tassevasi

Va multumesc pt incurajarile dvs , multe rude numai cu descurajari m-a asaltat ,incit sotia a si fost influentata sa m-a opreasca ,sper sa nu fi gresit , mai ales ca sunt cu dvs aici .
   Astazi am finalizat si cromatica cutiilor ,cite 3 / culoare , sa se orienteze  :bzz: mai bine in viitorii stupi .
   Am umblat si la actualii stupi ,sa-i echilibrez in privinta nr de rame cu puet ,unde la unii aveam si 6 ram cu puet , la 2 numai 4 ,sa-i pregatim pt rapita .
  Ciresul inflorit ca ninidata .
  Miine merg cu roi-ag sa vizitam cimpurile de rapita , sa vadem cind plecam .
Mai pun poze .
  Numai bine va doresc si sanatate  :hi: :hi:

flavius

Misto...v-ati facut timp si de poze...ce bine...

Nea Vasile, mie cel mai mult imi place ca ai numere personalizate si la masina, si la remorca...tare...  :D :D :D

Oricum, spor la treaba...ne mai auzim pe telefon... :-c :-c
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

fain da acolo in stupul ala cred ca is pre multe albine .sa trimit o lada? :rotfl: :rotfl:

mape 48-petru manea

populatie cam mare pentru aceasta perioada
trebuie avut mare grija,salcamul este departe :hi: :hi: :hi:

tassevasi

    :)  Asa e ,este plina rama de albina , am mai introdus o rama si am luat una cu puet capacit si intodus la unul de anul trecut .
   Dimineata plecam pe cimp(la cca 30 km S) sa ne orientam pe unde ,cind si cum .
  Sanatate si numai bine . :hi:

tassevasi

Citat din: MAPE 48 din Aprilie 20, 2011, 09:46:10 PM
populatie cam mare pentru aceasta perioada
trebuie avut mare grija,salcamul este departe :hi: :hi: :hi:

Asa este , dar am uniformizat ,am 2 mai cu putine ,au fost roi de anul trecut ,   prietenul meu  roi-ag in fiecare an pleaca la rapita cu 7 ram de puet capacit pt productie ,asta am incercat si eu anul acesta , adevarul ca i-am stimulat putinel mai devreme .
  Acum stau si eu mai mult timp prin ei , daca incep sa faca botci .
  Multumesc pt atentionare .
Numai bine  :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

 :bravo: tasse

cand ti-o ramane mica remorca din poze...
accept si donatie

felicitari sincere
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Aprilie 20, 2011, 11:41:06 PM
:bravo: tasse

cand ti-o ramane mica remorca din poze...
accept si donatie

felicitari sincere

Multumesc Florine ,.....pai eu nici nu am pus-o la carat si s-o donez ? :rotfl: :rotfl:
  Miine am sa fac poze (dar nu ca tine super ) cu ce am montat astazi si pus de proba pe ia .

  De dimineata am fost cu roi-ag sa vedem lanurile de rapita ,la 40 km S de Pitesti ,sunt f f bune  , in 4-5 zile infloresc bine si vom merge acolo.

  Sanatate si numai bine va doresc . :hi: :hi:

tassevasi

Acum daca tot am terminat cu prima etapa ,cea care eram fortat sa o realizez (funduri , corpuri ,site ,capace ,diafragme ,tije )pun si citeva poze (mai putin reusite )sa va faceti o ideie cit am tras numai dupa ce sa incalzit .
  Urmeaza si etape a ll a cu inbinarea caturilor care sunt debitate si gaurite pt tije .

Va prezint  asamblate cutiile  si o proba pe remorca ,cum se aseaza .
  proba legarii cu chingi cu clichet ,lungi de 10 m si late de 5,5 cm parca .

Apropo, am un vecin care mai are 4 chingi  de vinzare nefolosite  ,ca 2 le-am luat eu cu 50 lei/buc ,in magazin  am vazut ca-i 110 lei la aceste dimensiuni .

   Multa sanatate si sarbatori fericite va doresc  :hi: :hi:

Acum pozale