stimulare de primavara

Creat de orfan.george, Martie 04, 2013, 04:15:17 PM

« precedentul - următorul »

orfan.george

cand pot sa incep stimularea de primavara cu sirop? matcile si au inceput ponta am si puiet capacit si oua.multumesc

dredd

se administreaza sirop familiilor de albine doar dupa ce au facut un zbor intens de curatire, iar in natura a aparut deja un cules de polen. Aparitia polenului in natura da startul cresterii intense de puiet si atunci albinele au nevoie si de apa

orfan.george

multumesc. zbor de curatire intens am avut. dar lipseste culesul de polen deci treb sa astept sa infloreasca pomii.


nelu68

Citat din: orfan.george din Martie 04, 2013, 04:15:17 PM
cand pot sa incep stimularea de primavara cu sirop? matcile si au inceput ponta am si puiet capacit si oua.multumesc
Poti incepe cu turte proteice(cu polen sau inlocuitori) sau cu sirop din miere lichefiata(400 ml apa la 1 kg miere), zaharul nefiind recomandat in pragul primaverii deoarece albina este slabita si uzura este prea mare.                De asemenea poti descapaci rame cu miere puse dupa diafragma stropite cu apa amestecata cu putina miere sau zahar cu protofil/startovit conform prospectului. undeva in curte ,intr-o lada de stup din rezerva sau alt recipient ferit de ploaie mai pui faina de soia ,lapte praf degresat ,cremogen de porumb amestecate cu uruiala de porumb ceva mai mare ca albinele sa nu se innece in praful fin  mai poti pune si alti inlocuitori depinde ce ai .in acelasi timp trebuie montat adapatorul cu apa si sare,5 g/l, unde-i soare

dorindafi

Citat din: orfan.george din Martie 04, 2013, 04:15:17 PM
cand pot sa incep stimularea de primavara cu sirop? matcile si au inceput ponta am si puiet capacit si oua.multumesc
uite ce cred eu:
- 1 nu este o data fixa deoarece nu in toate zonele e aceeashi clima [ degeaba administrezi siropul daca temperatura e scazuta ]
- 2 daca familiile sunt bune shi ai nevoie de rame cladite , punte cu zahar pe ele
-3 cauta lucrurile cit mai simple , nu te complica cu prea multe maruntzishuri   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

orfan.george


jenica67

     Daca dai sirop in hranitor, ziua poti provoca furtisag, iar noaptea nu pot sa il ia, ca este frig. Daca chiar vrei sa le dai sirop, poti sa le dai numai in pungi la rola, deasupra ghemului, si cu vascozitate minim 2:1.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?