Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

nicu68

sunt curios ce se intampla cu cele 2 matci in acelasi stup?eu am unit si am ales una sper sa fi facut o alegere buna.astept filmuletul DRAGOS

CRISTI M

  Salut Dragos

In primul film am vazut ca mierea capacita este sub 1/2 din rama , nu-i cam putina pentru iernat ? Sau sub acea coroana capacita mai este si miere necapacita ?

Cu stima si respect un umil incepator . :hi:

D006

 Ochiul de meserias se observa la Andrei si Cristi  :hi:

   In ulucul respeciv inainte de vremea rea a fost fructoza , curios ca dupa atatea ploi tot a mai ramas dulce sa atraga albinele.
   In rame pe langa mierea capacita mai este si miere necapacita , am mers dupa instructiunile domnului ing. Popescu care spune ca aceasta miere necapacita sa ajunga pana la venirea iernii , la mine undeva la 1 dec. , pt. ca pe perioada iernarii sa manance numai miere de prima calitate . Daca la 1 dec. am in cuib 10 kg. de miere este perfect deoarece stim bine ca in lunile de iarna se consuma foarte putin iar la 1 martie intervin in forta.

D006

   Un grup de apicultori fericiti membrii ai asociatiei Prisaca : Cristi , Dragos , Sabin si Florin .

ioanardelean55


  Felicitari , :hi: :hi: care sint motivele acestei FERICIRI .

D006

  Am adunat incasarile , am scazut cheltuielile apoi am tras linie si am ajuns la concluzia ca avem cel mai mare profit de cand facem stuparie . Un aport important l-a avut asociatia Prisaca care s-a ocupat de PNA.

pharaonu75

Felicitari!
Daca mai ai inca vreo 2 ani de acum incolo motive d-astea de fericire, jur ca imi iau un carnet si un stilou si ma mut la Rm. Sarat ca sa iau lectii despre administrare asociatie, PNA, apicultura, fonduri europene, si despre ce mai vrei tu...  :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 24, 2010, 08:10:50 PM
Felicitari!
Daca mai ai inca vreo 2 ani de acum incolo motive d-astea de fericire, jur ca imi iau un carnet si un stilou si ma mut la Rm. Sarat ca sa iau lectii despre administrare asociatie, PNA, apicultura, fonduri europene, si despre ce mai vrei tu...  :hi: :hi:

peste 2 ani o sa fii prea batran ca sa mai fii in stare sa inveti
du-te de acum si cand te intorci, treci prin braila si imi lasi si mie un conspect :hi:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Niciodata nu e prea tarziu! mie mi-a luat 5 ani sa-mi dau seama ca pierd timpul la batrana si comunistoida asociatie .
  Acum in 6 luni am realizat cat nu am facut in acei 5 ani.
  Florine afacerile nu se fac nici pe net nici pe conspect ! afacerile se fac numai pe viu . De pe net vei afla doar unele informatii care te pot calauzi spre telul tau . Acum totul ramane la latitudinea fiecaruia !
   Unii aleg sa munceasca 8 ore pe zi la stat cu 2 zile libere pe saptamana si sa-l injure pe Basescu ca nu le ajung baniii IAR altii aleg sa-si dezvolte propria afacere , sa munceasca 12 ore pe zi , 7 zile pe saptamana si sa nu mai aiba timp sa-l injure pe Basescu  pentru ca trebuie sa  reinvesteasca profitul facut.

flavius

Si astia din urma au timp, cateodata, sa-l injure pe Matroz, atunci cand vad cata birocratie si hartoage s-au inventat, doar-doar o reusi statul sa-l lase in fundu' gol si fara niciun profit...

Oricum ar fi, felicitari sincere pentru realizari...dupa ce mai trec 2-3 ani, si invat eu tot ce trebuie despre albine (in limitele rezonabilului), vin sa iau lectii despre cum se face/conduce/coordoneaza activitatea aia...pune Dragos de niste seminarii, de 2-3 zile, si face bani frumosi numai din taxele de participare... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

   Pana la seminarii vom incepe editarea unor brosuri pentru incepatorii in apicultura si nu numai .

pharaonu75

Citat din: flavius din Octombrie 25, 2010, 07:34:53 PM
...pune Dragos de niste seminarii, de 2-3 zile, si face bani frumosi numai din taxele de participare... :zzz: :zzz: :zzz:

Taci din gura si nu ii da idei... eu speram sa ne invete moca... doar are bani, ca i-a mers bine in 2010! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Octombrie 25, 2010, 04:25:43 PM
... Acum totul ramane la latitudinea fiecaruia !
   Unii aleg sa munceasca 8 ore pe zi la stat cu 2 zile libere pe saptamana si sa-l injure pe Basescu ca nu le ajung baniii IAR altii aleg sa-si dezvolte propria afacere , sa munceasca 12 ore pe zi , 7 zile pe saptamana si sa nu mai aiba timp sa-l injure pe Basescu  pentru ca trebuie sa  reinvesteasca profitul facut.

m-ai spart cu asta...
latitudinea... am inteles-o dar cu longitudinea?
cum ramane? :razz:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Octombrie 25, 2010, 07:48:42 PM
...vom incepe editarea unor brosuri pentru incepatorii in apicultura si nu numai .

Ideea nu este rea!
Trece-ma pe lista!
In brosura vei insera si informatii despre masura 142? Poate ii ajuti si pe altii sa fie fericiti asa cum ai fost tu la numararea profitului de anul asta!  :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  latitudine sau longitudine ? hai sa-i spunem  -  obtiune.
  Pana la masura 142 trebuie sa invatam bine cum sa administram asociatia si PNA 2011-2013 , dupa acest termen putem gandi ca un adevarat Grup de producatori.