Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

O mare parte din planul de biodiversitate pe vatra stupinei (acasa unde tin roii si unde imperechez matci) este aproape atins.In ultimele luni am plantat peste 40-50 pomi de diverse soiuri, plus diverse plante melifere cum ar fi zmeura, coacaze rosii si negre, mure fara spini, si acuma in primavara voi pune facelia, lavanda si sparceta. In toamna sper sa mai plantez macar vreo 50-100 pomi. Oricum in zona sunt si vecinii care mai au pomi si diverse flori prin gradina.
Pacat ca multi stupari nu planteaza si nu fac nimic. Daca fiecare am planta cate ceva cred ca ar fi mult mai bine.

Eugen B

Am o intrebare pentru cei care baga turte la greu peste iarna in stupi, se merita? vad ca foarte multi din cate zic ei baga cel putin 2-3 turte din dec-ianuarie pana prin feb-martie.

Eugen B

Neonicotinoidele aprobate. Ma uit pe agrotv

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

#9320
fugi Mariane ca asta explodeaza :) ... dezvoltate foarte bine coloniile de albine!

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Citat din: mmacreanu din Martie 06, 2015, 07:11:34 AM
... dezvoltate foarte bine coloniile de albine!
doar alea martor  =))

mmacreanu

Citat din: romikele din Martie 06, 2015, 11:48:47 AM
Citat din: mmacreanu din Martie 06, 2015, 07:11:34 AM
... dezvoltate foarte bine coloniile de albine!
doar alea martor  =))

acum sa fim seriosi, in orice stupina sunt si stupi slabi, dar cand faci filme mergi la ce e mai bun sa invete lumea ceva ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Ionut Ursachi

Stupina profesionista ! Nota 10 :)  ( ca un incepator o spun... nu sunt in masura sa dau eu nota ..dar mie mi-a placut mult ) :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

stefan1

#9324
Citat din: romikele din Martie 06, 2015, 11:48:47 AM
Citat din: mmacreanu din Martie 06, 2015, 07:11:34 AM
... dezvoltate foarte bine coloniile de albine!
doar alea martor  =))

  Asta-i buna la "Sa radem putin"   :rotfl:  Romikele vrea sa-l tachineze.
  Cred ca Dragos are anul asta o stupina foarte buna!   :bravo:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gore

Avand in vedere ca in stupii martor nu a umblat din toamna, a lasat toata mierea din cuib si caturile pline cu miere, normal ca familia e buna. Vedeti filmul din noiembrie 2014, la unul mai avea ramasita de turta. Apoi, sa ne spuna Dragos, cat sirop a dat la albine pana a venit frigul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bismark

    Cam gol terenul,au ramas doar martorii ca la DNA  :razz: celalti la brutarie,cu caldurica 2 ore pe zi.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Eugen B

Cum stati cu puietul la ora actuala? Cum vi sa parut iernarea?

happy

Iernarea a fost usoara dar o vorba batraneasca spune ca albinele mor in martie.Asa mi s-a intamplat anul trecut cu 6 familii si acum aaaaam doua care dau semne de slabiciune.Azi am umblat la ele,le-am facut curatenia de primavara si le-am mai strans putin.Este frig noaptea si le afecteaza.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube