Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

 :smile:Mai baieti voi nu stiti ca sa intrat in postul craciunului. :)
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

De cand astept si eu Craciunul.


Apropo. Ieri am terminat Stuparitul Nou si acolo scrie spre sfarsitul cartii ca Ing. Ion Foti (sper ca nu ii pocesc numele) ar fi realizat productii medii de cca 60 de kg per stup tinand albinele in stationar, in zona Deltei Dunarii. Hristea argumenteaza ca ar fi facut o buna selectie a matcilor. Vi se pare plauzibil? Astea sunt cifre la care nici nu as putea sa visez.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Unde e teren fertil si flora din belsug se poate orice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

E foarte posibil chiar si mai mult dar nu in fiecare an.

bio

Citat din: oroles din Noiembrie 15, 2014, 07:04:31 PM
De cand astept si eu Craciunul.


Apropo. Ieri am terminat Stuparitul Nou si acolo scrie spre sfarsitul cartii ca Ing. Ion Foti (sper ca nu ii pocesc numele) ar fi realizat productii medii de cca 60 de kg per stup tinand albinele in stationar, in zona Deltei Dunarii. Hristea argumenteaza ca ar fi facut o buna selectie a matcilor. Vi se pare plauzibil? Astea sunt cifre la care nici nu as putea sa visez.

Tot ce este posibil..... un 30 kg miere/familie ,plus 5-8 kg polen/familie, 2-3 recoltari de rame claditoare cu ceva apilarnil,  bashca mai aduni si 2-3 plase de propolis care sunt ~ 200 grame/familie  si usor-usor se aduna .

oroles

De la 30 la 60 de kg de miere e cam mare diferenta. Noi vorbim doar despre miere aici nu de produse apicole echivalente ca pret a 60 de kg de miere. :D
Ba chiar mai  mult, la un moment dat Hristea ne sugera ca Ing. Foti practica doar o apicultura de week-end (se ducea la stupi doar la sfarsitul saptamanii), ceea ce ma mira si mai tare. Seamana a legenda pentru mine... Eram curios daca l-a cunoscut cineva pe inginer.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio


Kiwi Bee

Pe vremea aceea posibil ca monocultura nusi facea chiarr asa de mult efectul. Era doar inceputul.
In ziua de azi fermierul doreste sa cultive zone foarte mari cu doar o singura cultura.

Avem un video aici pe forum(un film francez) si acolo tot asa spune un apicultor mai in virsta. Pe vremea cind era copil la fiecare casa(la tara in zona lui) erau 4-5 familii de albine. Precum sau raspindid/extins monoculturile au disparut si albinele din curtile oamenilor. Nu se mai facea miere cu 4-5 familii de albine.
Citiva siau marit efectivul si in ziua de azi trebuie sa deplaseze stupii chair daca nu fac un pastoral adevarat.

Deci mai demult se cultivau mai multe lucruri pe raza de zbor a albinei si binenteles nu infloreau in acelasi timp. Cu o astfel de cultura in ziua de azi fermierul moare de foame.

Padurile cu o diversitate mare de flora pot sa dea mult nectar dar astfel de zone sint putine.

Pe la shes se extinde agricultura.
La zona de deal viticultura da bani frumosi..... daca ai teritoriu mare.
La zona de munte nici clima nu este chiar favorabila + ca de aici vine lemnul. Iar cerintele de lemn cresc(la nivel mondial) deci molidul cere teritoriu.

Intrun final ramine....... 30kg de miere/familie si nu ai decit sati maresti efectivul pe care il vei imprastia in mai multe stupini. Daca vrei sa faci stationar!!!

dan sebastian

Am inceput sa fac pastoral pt ca nu mai aveam bani de zahar sa-i tin in viata. Si stau la deal, unde agricultura e la fel ca acu 1000 de ani. Clima nu mai tine cu noi. Asta e beleaua. Nu am scos anul asta 30 kg de familie chiar daca am trecut pe la rapita, salcam, faneata si 2 floarea soarelui. Daca faci 30 acasa trebuie sa fi fericit. Cu banii pe 10 kg de miere iti iei 1 stup nou facut decent spre f bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Am si eu o intrebare, adresata in mod special stuparilor care folosesc tot felu de chimicale pentru albine, matca etc. De folositi tot felu de produse sintetice pentru familiile de albine?

D006

De ce sportivii de performanta folosesc anumite substante ?

marian sima

Citat din: oroles din Noiembrie 15, 2014, 08:40:09 PM
De la 30 la 60 de kg de miere e cam mare diferenta. Noi vorbim doar despre miere aici nu de produse apicole echivalente ca pret a 60 de kg de miere. :D
Ba chiar mai  mult, la un moment dat Hristea ne sugera ca Ing. Foti practica doar o apicultura de week-end (se ducea la stupi doar la sfarsitul saptamanii), ceea ce ma mira si mai tare. Seamana a legenda pentru mine... Eram curios daca l-a cunoscut cineva pe inginer.

Prietene totul depinde de cunoasterea bazei melifere si cunoasterea rasei de albine pe care o ai in gestionare.

Pe stationar familia se pregateste pentru data X atunci cand este culesul,ai familia pregatita ai rezultate.
Insa majoritatea nu intervine pentru a pregati familia datorita culesurilor slabute de intretinerede .

De mult spun pe aici ca o familie pe stationar pregatita pentru floarea-soarelui aduce o productie de 50 kg miere.(acolo unde sant posibile doua culesuri)
Insa asta inseamna sa stimulezi pentru a avea populatie,pentru asta trebuie sa ai si cuibul mai mare de 10 rame Dadant.

Cum spunea si nea Bucovineanu aceasta productie nu o vei regasi in fiecare an.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 17, 2014, 05:08:28 PM
De ce sportivii de performanta folosesc anumite substante ?
..........substante care uneori ii  fac sa piarda totul!

D006

Pierderi colaterale vor exista mereu .  In apicultura nu poti sa pierzi totul , eventual nu castigi suficient.

claudiu_tgv

Am si eu o intrebare, teoretic este posibil sa scoti 500 kg de miere de la o familie intr-un an, facand pastoral? Doar teoretic vorbind, si totul sa mearga bine - vreme buna, baza melifera mare, familii puternice, apicultor priceput, etc.