Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

#8550
Citat din: marian sima din Noiembrie 01, 2014, 12:31:28 PM
Daca avea in compozitie laptisor de matca si feromoni nu avea de ce sa fie interzisa in Europa
Daca are vecini cu stupi se intaresc pe baza culegatoarei din stupii vecinilor. Asta e efectul feromonilor. Insa isi face praf si o parte din stupii lui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

De cand un feromon de matca artificial, de sinteza, influenteaza matca dintr-o familie ca sa depuna mai multe oua?
Hossein Yeganehrad  este cel care in urma cu vreo cativa ani propovaduia inmultirea stupilor de la 100 la 1000, spunand ca toata "cheia" acestei operatiuni este solutia caspica inventata de el.
Laptisorul de matca, polenul, hormonii continuti de aceasta mixtura au efecte certe, dovedite stiintific, dar treaba cu feromonul nu am inteles-o!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI

La 1$ litru, ceva e putred in Danemarca.

bio

Naiba stie cit de buna ar putea fi ... ca ce nu face nea" Husein ala sa i-si vinda apa minune.

Cred ca este ceva in genul Apivirolului , ceva dezinfectant in primul rind plus ceva antibiotic ...

La 1 $/ litru, cred, ca  laptisor de matca o avea proportie de 1 la 1, adica 1 gram de laptisor de matca la un vagon de solutie caspica... =))



marian sima

Am gasit o informatie despre cel care a realizat aceasta solutie.

Stup subproduselor și a sănătății umane
Hossein Yeganehrad - New Westminster, BC

Hossein este un apicultor comercial în continentală de Jos și a fost cel mai mare apicultor din țara sa de origine din Iran. El este cel mai mare producător de lăptișor de matcă în America de Nord și singurul producător de n cromozom laptisor de matca, o substanță utilizată în produsul comercial Caspică Solution. El recoltează, de asemenea, venin de albine și este implicat în terapie vierme.

bio

Marian poate ca este eficace apa caspica....
... dar cred ca si in Romania se poate multiplica destul de lejer intr-un an de 7-8 ori chiar de 10 ori un anumit efectiv de familii de albine dindu-le drept stimulare ce avem noi pe plan local .

Vorbesc de multiplicare reala,  nu minarii cu acte pentru PNA .

marian sima

O multipicare sigura este de 5-6  ori ce trece de acesta cifra nu mai ai garantia iesiri din iarna.

Este cunoscut ca administrand antibiotice familiei de albine  ponta matci este mai mare.

Laptisorul de matca nu poate avea decat efecte benefice,sant apicultori la noi care strivesc larvele de trantor pentru a hrani albina.

Pe de alta parte discutati de faptul ca albina canadiana poate sa traiasca cateva zile mai mult decat albina noastra,dar voi credeti ca acest lucru e determinat de experienta apicultorului care-i sufla la albina in ceafa.

Eu cred ca administrand putin din hrana matci si imunizand-o poti lungi perioada de viata a albinei.


Ce face acest om e inginerie,e singurul care scoate un cromozom din laptisorul de matca si e cel mai mare producator de laptisor de matca din america de nord.

Desigur lucrul acesta e apa (cum zici tu) :) .


D006

Citat din: bio din Noiembrie 02, 2014, 08:02:02 PM
... dar cred ca si in Romania se poate multiplica destul de lejer intr-un an de 7-8 ori chiar de 10 ori un anumit efectiv de familii de albine dindu-le drept stimulare ce avem noi pe plan local
mai taie dă-le dracu ....

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Citat din: marian sima din Noiembrie 03, 2014, 08:50:34 AM
........................................................

Este cunoscut ca administrand antibiotice familiei de albine  ponta matci este mai mare.

...

Este cunoscut ca antibioticele date preventiv duc la slabirea imunitatii si de aici pana la CCD nu este decat un pas.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006


bucovineanu

In Romania pana dupa 90, toti cei care aveau albine foloseau preventiv streptomicina. Antibioticul respectiv contribuia si la marirea pontei. Chiar in cartea Bolile albinelor a Dr Ograda era recomandata administrarea antibioticelor preventiv impotriva locii. Si nu auzise nimeni de ccd.

dan sebastian

De aia disparuse loca in totalitate din tara ? Eu credeam ca din cauza locamicinului si micocidinului. Cei de la conducere blocasera antibioticele deoarece nu se mai vindeau cele 2 medicamente ? Si apoi au blocart producerea medicamentelor . De ce ? Sa ramanem fara albine ??? Sau doreau miere bio de ls noi dar platita la pretul zaharului ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Am un mesaj personal pentru cel sau cei care m-au banat pe un forum cica apicol...
  mai fii ploii , inainte sa banati pe cineva consultati dexul !

SCLAV, -Ă, sclavi, -e, s. m. și f. Persoană lipsită de orice drepturi, aflată în proprietatea deplină a unui stăpân pentru care muncește; rob. ♦ Fig. Persoană care satisface orbește și servil voința altuia ♦ Fig. Persoană care își subordonează integral voința sau acțiunile unei pasiuni, unei dogme, unui viciu etc.

  Atat timp cat Paul spune ca merge la munca si duminica si oricand vrea seful sau e clar ca se incadreaza in definitia de mai sus.

  Apoi acelasi moderator spune ca l-am jignit pe Paul . Iar trebuie sa consulte dexul !!

JIGNÍ, jignesc, vb. IV. Tranz. 1. A atinge pe cineva în onoarea sau în demnitatea sa; a ofensa, a insulta.

  Mai moderatorul lui peste prajit , cand ii spui unui om in față crudul adevar nu inseamă ca-l jignesti , dimpotriva ii esti un prieten adevarat . Cel care se sta pe forum si este dublicitar este doar o scursura umana . pe forum fecioara , in viata reala bulangiu .

  PS: Romikele te rog sa-mi scuzi interventia dar e mai bine sa ma racoresc aici decat sa o fac la Craiova .  Ce imi pare rau este ca din cauza unor frustrati de acolo eu nu voi mai dialoga in acel spatiu virtual cu prietenii mei precum Catalin sau Daniei Dila.

romikele

Cel mai bine sa bagi avast antivirus, ca asta nu te lasa sa intri pe acolo, asa te linistesti (ca mine  :) ).