Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 03:14:42 PM
Citat din: desprealbine din Octombrie 07, 2014, 12:55:36 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 12:19:25 PM
Oameni buni nimeni nu a vrut sa va ingradeasca accesul ca voi sa invatati din marile ferme apicole din lume.

Numai ca ce se prezenta acolo da cu virgula,cu mare virgula,insa lucrul acesta e perceptibil daca cunosti albina.

Dar de la cine trebuie sa învățăm ca sa nu ne mai dea cu virgula sa ne dea așa foarte exact.
Hai spune tu care cunoști albina.

De la cei care fac apicultura cu succes in Romania .

Uite ce bine e de prietenul din filmulet,nu a facut decat sa copieze apicultura Canadiana si a ajuns sa descopere siropul administrat in pungi.

Aveti cutia,aveti rama,Backfastul e prezent in Romania ,matcile rusesti pot fi  procurate asa ca datii bataie sigur aveti sa obtineti productii de 200 de kg pe familie.

Bio poti sa crezi ce vrei,e dreptul tau si pentru mine nu mai conteaza de mult ce crezi tu.
Prietenul din filmulet este in primul an de apicultura deci este coplect pe dinafara.
Cutia contează la manipulare nu are legătura cu producția de miere.Ar fi absurd sa copiezi cutia din Canada ca nu este standardizata la noi.
Important este sa vedem la marile ferme modul lor de organizare pentru ca nu se cunosc alte forme de succes sau sa descoperim ca Dragoș dupa 20 de ani de apicultura ca la albine nu se umbla peste iarna(i-mi imaginez ce ar fi zis daca ii spuneam anul trecut asta cand descoperise marea mixtura care stimula ponta peste iarna,sau anii trecuți cand nu mai prididea cu turtele si culmea
se mai si filma sa ne învețe si pe noi apicultura cu aceeași aroganta de mare expert).

marian sima

Prietene Bio,tu intelegi si stii bine ce am vrut sa spun.

Cat despre Fiug,ce a patit?
Nu care cumva ca el nu a zis nimic?

L-am contrazis cumva pe nedrept?Dupa cum stii in apicultura moderna se foloseste siropul,asta nu inseamna ca automat cel care foloseste sirop falsifica si mierea.

Nu asta i-mi spuneati voi cand afirmam ca  o galeata de sirop data la un stup este prea mult?
Nu va spuneam eu asta cand discutam despre apicultura Canadiana?



Desprealbine modul de organizare conteaza daca ai legislatia respectiva.

Cea ce noi nu avem,in apropierea acelor vetre nu mai erau alte stupine.

Pai la noi in culesuri la salcam si tei nu poti sa te pitesti in padure fara ca sa fii vazut de alt apicultor.

Toata lumea e puhoi pe masiv,asa ca nu are cum sa se potriveasca organizarea.

Prietenul din film e anul doi de apicultura omul se straduieste dar cunoaste foarte putin.






desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 04:41:23 PM
Prietene Bio,tu intelegi si stii bine ce am vrut sa spun.

Cat despre Fiug,ce a patit?
Nu care cumva ca el nu a zis nimic?

L-am contrazis cumva pe nedrept?Dupa cum stii in apicultura moderna se foloseste siropul,asta nu inseamna ca automat cel care foloseste sirop falsifica si mierea.

Nu asta i-mi spuneati voi cand afirmam ca  o galeata de sirop data la un stup este prea mult?
Nu va spuneam eu asta cand discutam despre apicultura Canadiana?



Desprealbine modul de organizare conteaza daca ai legislatia respectiva.

Cea ce noi nu avem,in apropierea acelor vetre nu mai erau alte stupine.

Pai la noi in culesuri la salcam si tei nu poti sa te pitesti in padure fara ca sa fii vazut de alt apicultor.

Toata lumea e puhoi pe masiv,asa ca nu are cum sa se potriveasca organizarea.

Prietenul din film e anul doi de apicultura omul se straduieste dar cunoaste foarte putin.
Concret ce lege te încurca pe tine ?


marian sima

8 Ce fel de locatie este cel mai bun pentru albine?

A. Urticarie nevoie de furaje, lumina, acces la apă, vecini prietenoși și protecție împotriva animalelor de pradă. Ai nevoie să ia în considerare, de asemenea, ceea ce este în creștere în zona de furaje, precum pesticide si erbicide pot fi letale pentru albine. Și nu uitați că va trebui să respecte zonarea locală și alte legi de reglementare și a licențelor.

Esential.

Nu uitati ca trebuie sa se respecte zonarea locala.

Cea ce la noi nu se respecta,ma trezesc cu,camioanele cu stupi la mine in zona si nu-i intreaba nimeni nimic.

Permis necesare pentru transportul

(2) Nici o persoană nu primi sau de transport, în orice mod în Ontario orice albine sau echipament apicol folosit obținute din afara Ontario fără o autorizație de la Provincial apicultor care să ateste condițiile în care astfel de albine sau echipamente apicole pot fi primite sau transportate în Ontario. 1994, c. 27, sec. 12 (3).


Primirea unei stupine pe o vatra straina trebuie sa se faca cu acordul unui oficial in apicultura (ca padurarul sa primarul habar are de apicultura) din acea zona si sa nu se depaseasca incarcatura permisa pe suprafata respectiva.

Atita timp cat apicultori din stationar asigura polenizarea pe intreg sezonul in acea zona trebuie sa aibe un cuvant de spus la supra-popularea zonei cu stupi.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 06:19:27 PM
8 Ce fel de locatie este cel mai bun pentru albine?

A. Urticarie nevoie de furaje, lumina, acces la apă, vecini prietenoși și protecție împotriva animalelor de pradă. Ai nevoie să ia în considerare, de asemenea, ceea ce este în creștere în zona de furaje, precum pesticide si erbicide pot fi letale pentru albine. Și nu uitați că va trebui să respecte zonarea locală și alte legi de reglementare și a licențelor.

Esential.

Nu uitati ca trebuie sa se respecte zonarea locala.

Cea ce la noi nu se respecta,ma trezesc cu,camioanele cu stupi la mine in zona si nu-i intreaba nimeni nimic.

Permis necesare pentru transportul

(2) Nici o persoană nu primi sau de transport, în orice mod în Ontario orice albine sau echipament apicol folosit obținute din afara Ontario fără o autorizație de la Provincial apicultor care să ateste condițiile în care astfel de albine sau echipamente apicole pot fi primite sau transportate în Ontario. 1994, c. 27, sec. 12 (3).


Primirea unei stupine pe o vatra straina trebuie sa se faca cu acordul unui oficial in apicultura (ca padurarul sa primarul habar are de apicultura) din acea zona si sa nu se depaseasca incarcatura permisa pe suprafata respectiva.

Atita timp cat apicultori din stationar asigura polenizarea pe intreg sezonul in acea zona trebuie sa aibe un cuvant de spus la supra-popularea zonei cu stupi.
Sa intelegem ca te încurca lipsa unei legi care sa reglementeze suprapopularea anumitor zone si deaia nu poți tu sa te dezvolti.

marian sima

Nu e vorba numai de mine,vezi situatiile in care unii sau postat intre alte vetre si sursa de nectar.

Cand in zona e nectar tabara toti pe tine,cand nu mai e nectar fug,pe urma esti nevoit sa faci stimulari si te trezesti cu atii in spate care spun ca de ce bagi sirop la stupi.

Unde e un cules in timp nu se aglomereaza nimeni pe acele zone,insa unde sant varfuri de cules bun se arunca toti cea in apicultura Canadiana nu se intampla.




istodorescu vasile

asta cu apicultura din canada deja a devenit un viciu. chiar cei care aduc in discutie acest lucru, stiu in sinea lor ca nu se potriveste in rominia. nu ma pronunt in legatura cu alte rase fiindca nu am folosit si nu voi folosi niciodata rase exotice, prefer rasa autohtona.as vrea sa vad un singur stup care a cules anul acesta in rominia 200 kg de miere, si atunci imi cer scuze pentru aceste rinduri, pina atunci as zice sa nu mai visam cu ochii deschisi ca poate le dam astora de sus idei sa mai vina cu vreo noua taxa in circa apiculturii.pentru a avea asemenea productii ca apicultorii din canada ar trebui sa avem si culesurile lor le lunga durata.ar fi frumos sa avem si la noi ce vedem prin alte parti insa  stim ca nu e posibil .

marian sima


desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 06:51:13 PM
Nu e vorba numai de mine,vezi situatiile in care unii sau postat intre alte vetre si sursa de nectar.

Cand in zona e nectar tabara toti pe tine,cand nu mai e nectar fug,pe urma esti nevoit sa faci stimulari si te trezesti cu atii in spate care spun ca de ce bagi sirop la stupi.

Unde e un cules in timp nu se aglomereaza nimeni pe acele zone,insa unde sant varfuri de cules bun se arunca toti cea in apicultura Canadiana nu se intampla.
Sa zicem ca ești singurul apicultor din România,crezi ca te-ai dezvolta mai bine?

istodorescu vasile

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 06:51:13 PM
Nu e vorba numai de mine,vezi situatiile in care unii sau postat intre alte vetre si sursa de nectar.

Cand in zona e nectar tabara toti pe tine,cand nu mai e nectar fug,pe urma esti nevoit sa faci stimulari si te trezesti cu atii in spate care spun ca de ce bagi sirop la stupi.

Unde e un cules in timp nu se aglomereaza nimeni pe acele zone,insa unde sant varfuri de cules bun se arunca toti cea in apicultura Canadiana nu se intampla.




asta intradevar este o realitate si a devenit o problema, fiind aglomerari impresionante pe suprafete mici, stupi pusi fara nici un fel de responsabilitate, pur si simplu  dupa voia fiecaruia. pe asemenea vetre cu aglomerari de stupi pusi haotic toata lumea are de pierdut insa nimeni nu face un pas inapoi in astfel de situatii.am avut probleme anul acesta la rapita, chiar proprietarul terenului care a fost agresat de catre apicultori amplsati dupa cum ii taie capul, crezind ca toata lumea e a lor.

PACO

Mariane bine ca ai aparut tu ca eu nu stiu cum sa mai explic la unii ca ce este in alte tari nu se potriveste la noi. Cum naiba sa faci locatii de 50 de stupi daca practici pastoralul, cand ajungi la masivul de salcam sunt deja o mie de stupi in zona unde vrei sa te pui si in ziua a doua mai vin o mie.Daca stai la stationar sigur mai ai cel putin o suta de stupi pe langa tine si nu prinzi decat un cules sau doua fie datorita vremii fie datorita secretie de nectar etc.Plus ca nu se compara baza melifera din alte tari a caror apicultura este ridicata in slavi cu ce avem noi.
    Alta probema este furatul, lasa tu pe camp cate 50 de stupi in 10 locuri si vezi cati mai gasesti.
   Si exemplele pot continua la nesfarsit
   

desprealbine

Citat din: PACO din Octombrie 07, 2014, 07:14:19 PM
Mariane bine ca ai aparut tu ca eu nu stiu cum sa mai explic la unii ca ce este in alte tari nu se potriveste la noi. Cum naiba sa faci locatii de 50 de stupi daca practici pastoralul, cand ajungi la masivul de salcam sunt deja o mie de stupi in zona unde vrei sa te pui si in ziua a doua mai vin o mie.Daca stai la stationar sigur mai ai cel putin o suta de stupi pe langa tine si nu prinzi decat un cules sau doua fie datorita vremii fie datorita secretie de nectar etc.Plus ca nu se compara baza melifera din alte tari a caror apicultura este ridicata in slavi cu ce avem noi.
    Alta probema este furatul, lasa tu pe camp cate 50 de stupi in 10 locuri si vezi cati mai gasesti.
   Si exemplele pot continua la nesfarsit

Da da știu tara e de vina " in România nu merge nimic","basescu e vinovat" ba nu"ponta,jos ponta"
Ca noi ne pricepem,sa fim noi in alta parte ca ce treaba am face.

marian sima

Citat din: desprealbine din Octombrie 07, 2014, 07:08:02 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 06:51:13 PM
Nu e vorba numai de mine,vezi situatiile in care unii sau postat intre alte vetre si sursa de nectar.

Cand in zona e nectar tabara toti pe tine,cand nu mai e nectar fug,pe urma esti nevoit sa faci stimulari si te trezesti cu atii in spate care spun ca de ce bagi sirop la stupi.

Unde e un cules in timp nu se aglomereaza nimeni pe acele zone,insa unde sant varfuri de cules bun se arunca toti cea in apicultura Canadiana nu se intampla.
Sa zicem ca ești singurul apicultor din România,crezi ca te-ai dezvolta mai bine?

Nu a-s mai avea probleme cu albina altora care vine cu stupi uscati si albina disperata.

In primavara asemenea camioane cu stupi au facut probleme apicultorilor locali.

Nu e nevoie sa fim in alta parte e deajuns sa fim in zona noastra fara straini pe cap.

PACO

Tu nu vrei sa intelegi ca locatii cu acces la baza melifera si sa nu deranjeze pe cineva sunt limitate, nu poti sa vii tu cu 1000  de stupi sa te asezi pe 30 de km si nimeni sa nu fie pe aproape.Nu stiu cate pastorale ai facut tu dar te asigur ca dupa cum pui problema sigur nu ai treaba cu asa ceva.La cate masive de salcam ai gasit tu anul acesta loc sa nu fie nimeni pe laga tine pe o raza de cativa kilometrii sau cate lanuri de floare soarelui melifera (de cateva mii de hecare) le ai vazut fara albine.