Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio


Citat din: dragos2006 din Octombrie 02, 2014, 11:22:55 PM
Din aceasta clipa nu mai intru in dialog cu frustrati sexual .....


... eternul si fascinantul Dragosh .....  =))

Era deschis undeva un subiect care trata astfel de perle ... ar fi bine pentru viitor sa contabilizam astfel de afirmatii pentru a vedea si noi cind se maturizeaza si Dragosh... =))

filip

Bio,
zicerea lui Dragos e din ciclu"sorici de pe burta scroafei fatate"
Iti mai aduci aminte ce lovitura a dat el cand o cumparat  de craciun scroafa fatata de la taran,cat de fraget o fost soriciu...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ra.doi

Citat din: dragos2006 din Octombrie 02, 2014, 11:22:55 PM
Din aceasta clipa nu mai intru in dialog cu frustrati sexual ascunsi la umbra anonimatului . Cel putin pe acest topic voi discuta numai despre apicultura si asta doar cu oameni interesati de subiect.
Dar sant interesat de subiectul JURNAL APICOL .
Vb cu mine despre apicultura ?
Nici nu are rost sa pierdeti timp cu fustrati axexuali ca ei sant ciudosi ca va pricepeti.

PACO

#8253
Citat din: desprealbine din Octombrie 03, 2014, 07:31:38 PM
"in țările in care "condițiile pedoclimatice"(am văzut ca-ti place formularea asta)sunt asemănătoare României,fermele apicole(cum i-ti inchipui tu ca ai) au intre 1000 si 3000 de stupi cu maxim 50 pe o locatie(dacă mi-ai arătat 60 eu știu ca 10 sunt in plus,dacă mi-ai arătat sute cum este cazul tau s-a terminat discuția "serioasa"despre apicultura)."
Tu ori nu traiesti in Romania ori nu ai nici o treaba cu apicultura.Din cate inteleg, nu a aveti niciunul mai mult de 50 de stupi in schimb la etica si morala va pricepeti.Vorbiti ba apicultura nu mistouri.

dodo79

 
Citat din: PACO din Octombrie 04, 2014, 09:51:04 AM
"in țările in care "condițiile pedoclimatice"(am văzut ca-ti place formularea asta)sunt asemănătoare României,fermele apicole(cum i-ti inchipui tu ca ai) au intre 1000 si 3000 de stupi cu maxim 50 pe o locatie(dacă mi-ai arătat 60 eu știu ca 10 sunt in plus,dacă mi-ai arătat sute cum este cazul tau s-a terminat discuția "serioasa"despre apicultura)."

   Tu ori nu traiesti in Romania ori nu ai nici o treaba cu apicultura.Din cate inteleg, nu a aveti niciunul mai mult de 50 de stupi in schimb la etica si morala va pricepeti.Vorbiti ba apicultura nu mistouri.

Bine Dragose, acuma le-ai ziso  =)) =))

D006

  A trecut si prima sesiune de comunicari stiintifice din aceasta toamna !  Stuparii din Braila au fost la inaltime si am petrecut o zi de vis . Un gand bun pentru Popescu si Cocardas !

happy

Pacat ca exista astfel de oameni carora le place sa denigreze in loc sa faca ceva util.Dragos incearca sa ignori aberatiile lor,daca intri in polemica cu ei se duce la naiba topicul. :bravo:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marian sima

Oameni buni nimeni nu a vrut sa va ingradeasca accesul ca voi sa invatati din marile ferme apicole din lume.

Numai ca ce se prezenta acolo da cu virgula,cu mare virgula,insa lucrul acesta e perceptibil daca cunosti albina.

Ca unul care v-a privat de a atinge culmile profesionale ma simt indatorat sa va spun ca sistemul s-a implementat si la noi.

La targ la Bucuresti am avut surpriza sa vad ca in Romania s-a trecu la acest model de stup rezultand chiar productii de 200 de kg pe familie.

Cum voi i-mi santeti simpatici si eu tin la voi va arat unde puteti gasi informatii.

Va puneam si pliantul respectiv ca e  mult mai spectaculos insa nu i-mi merge blututul,diseara voi remedia situatia si va voi expune pliantul.

Insa pana atunci puteti afla informatia de aici.http://www.stoplastup.ro/de-ce-stop-la-stup/

Asa ca accesand aceste informatii puteti fi beneficiarii ai stupilor de 60 de mii de albine si a recoltelor de 200 de kg pe stup. :)
http://www.stoplastup.ro/sistemul-stoplastup/apicultura-moderna-versus-apicultura-traditionala/

Iaa uitati ce stupi inalti si frumosi,cumparati cutii rame faguri cereti informatii si datii bataie,nu mai stati grabitiva. :)

marian sima

Incepatori incep sa inteleaga. :nudie:

Vai mama ei de intelegere.

Un incepator haios,de la secundele 53 explica ca a incercat de 15 ori sa obtina botci prin separarea corpurilor si na ca toata albina a fugit jos. :D

Acest simpatic coleg putea sa incerce si de 20 de mii de ori ca albina tot fugea jos.
Pentru ca albina sa nu mai fuga jos trebuie sa deschizi cu muuuult inainte un urdinis pe care albina trebuie sa fie obisnuita sa-l foloseasca ,trebuie sa ai puiet care sa faca zborul de orientare pe acel urdinis.
Dabia pe urma poti desfasura procesul de obtinere a botcilor.

Daca vretii sa-i faceti un bine puteti sa-l invitati pe aici ,ar remedia unele necunoscute.

A fost abandonat de mentorul sau si asta din cauza altora . :)
Eu daca ma bat cu unul pe strada cand ajung acasa nu-i mai dau la copil sa manance.

http://www.youtube.com/watch?v=kT6rCi9P_Ak#t=30


desprealbine

#8259
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 12:19:25 PM
Oameni buni nimeni nu a vrut sa va ingradeasca accesul ca voi sa invatati din marile ferme apicole din lume.

Numai ca ce se prezenta acolo da cu virgula,cu mare virgula,insa lucrul acesta e perceptibil daca cunosti albina.

Dar de la cine trebuie sa învățăm ca sa nu ne mai dea cu virgula sa ne dea așa foarte exact.
Hai spune tu care cunoști albina.

TDI

Cati dintre colegii nostru au acum in stupi 10-15 Dadant albina dau echivalentul si rezerve de 30-45 kilograme?

desprealbine

Citat din: TDI din Octombrie 07, 2014, 01:07:01 PM
Cati dintre colegii nostru au acum in stupi 10-15 Dadant albina dau echivalentul si rezerve de 30-45 kilograme?
La intrarea in iarna poți sa ai in stupi atâtea rame cu albina câte vrei tu sa ai .
Poți avea si 20( douăzeci) daca vrei.

bio

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 12:33:58 PM
.....
Eu daca ma bat cu unul pe strada cand ajung acasa nu-i mai dau la copil sa manance.

....

Marian, eu sincer, te cred .


marian sima

Citat din: desprealbine din Octombrie 07, 2014, 12:55:36 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 12:19:25 PM
Oameni buni nimeni nu a vrut sa va ingradeasca accesul ca voi sa invatati din marile ferme apicole din lume.

Numai ca ce se prezenta acolo da cu virgula,cu mare virgula,insa lucrul acesta e perceptibil daca cunosti albina.

Dar de la cine trebuie sa învățăm ca sa nu ne mai dea cu virgula sa ne dea așa foarte exact.
Hai spune tu care cunoști albina.

De la cei care fac apicultura cu succes in Romania .

Uite ce bine e de prietenul din filmulet,nu a facut decat sa copieze apicultura Canadiana si a ajuns sa descopere siropul administrat in pungi.

Aveti cutia,aveti rama,Backfastul e prezent in Romania ,matcile rusesti pot fi  procurate asa ca datii bataie sigur aveti sa obtineti productii de 200 de kg pe familie.

Bio poti sa crezi ce vrei,e dreptul tau si pentru mine nu mai conteaza de mult ce crezi tu.








bio

Citat din: bio din Octombrie 07, 2014, 02:53:08 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 12:33:58 PM
.....
Eu daca ma bat cu unul pe strada cand ajung acasa nu-i mai dau la copil sa manance.

....

Marian, eu sincer, te cred .



Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 03:14:42 PM
......
Bio poti sa crezi ce vrei,e dreptul tau si pentru mine nu mai conteaza de mult ce crezi tu.

Marean, eu te cred ca asa ai scris tu. Nu-mi place sa contrazic pe nimeni, stau cumintel si aprob tacit.

+ce-s nebun sa te contrazic... am vazut ce a patit , parca Fiug, daca la pus draq sa te contrazica,,, =))