Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Isi face efectul stimularea cu reteta lui Chelmus nu?
Sanatate tuturor apicultorilor

dodo79


D006

Citat din: apivasmob din Mai 30, 2014, 08:06:14 PM
Isi face efectul stimularea cu reteta lui Chelmus nu?

  Adaptata la zona si la stilul de lucru al fiecarui apicultor are efecte foarte bune. Maine trebuie sa scot mierea dintr-o asemenea familie , sunt curios cata miere marfa va rezulta.

oroles

Citat din: apivasmob din Mai 30, 2014, 08:06:14 PM
Isi face efectul stimularea cu reteta lui Chelmus nu?
Reteta Chelmus, nu  e chiar Chelmus, dupa cum recunoaste si el! Un om de apreciat nu ca "furaciosul" de Ursu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Azi am avut o comandă de miere de salcam si a trebuit să extrag mierea din cat de la o colonie usor mai mica decat cele din poza . Am stors din caturi 18 kg. miere . Stimularea proteica se merita dar la mine in zona abia dupa 1 martie.

mmacreanu

esti un caz fericit, toti apicultorii cu, care am vorbit despre culesul la salcam au spus ca a fost jalnic, cel mai prost an ... 18kg de miere este un scor bun. Se pare ca ai selectionat bine albina. Cresti si matci anul acesta?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marian sima

Pssssssst mai incet acum i-ti afla locatia prietenul tau . :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Mesajde Ioan Guist » Ieri, , 19:51
Am fost in toata tara.Din calafat si pana in Bucovina mica.Din arad si pana in Bucale.Munti si dealuri.Apusenii,subcarpatii, podisurile.Daca nu am vazut sute de vai, si masive, nu am vazut niceunul
Peste tot , salcamul a suferit.Au scapat raslet cu precadere in Moldova.Am picat cand erau infloriti in plin.Recolta este ...jalnica.O bomba nucleara face mai putina paguba.


Are dreptate recolta e jalnica,eu sant pe stationar insa albina nu a mers nici pe aia cativa salcami .

Alalteri am umblat in catva stupi si asa ceva nu mai am vazut,5 rame ful cu pastura 10 rame cu puiet dar puiet pe rama fara coronita de miere,ce nu am vazut la orizontali,restul mierea de la rapita plus ceva stropiala,unul avea in cuib 10 rame de puiet matca a trecut bariera din rame de miere si pastura si a pontat pe prima rama de la urdinis,rama care era goala.

Un batran apicultor i-mi spunea o data ,cel mai bun an in productia de miere a fost unul in care la salcam nu am scos nimic,la tei nu am scos nimic insa la floarea soarelui nu ne-au ajuns butoaiele si roi au dat miere.

D006

Cand voi extrage stupii din poza voi face si un film . Daca nu veneau aceste 4 zile de ploaie avem productie consistenta . Oricum eu sunt multumit cu ce da Dumnezeu indiferent ca e mult sau putin . Am ajuns la nivelul la care ma bucur pentru fiecare zi traita , ma bucur pentru fiecare fir de iarba care creste , pentru fiecare regina care incepe treaba , pentru fiecare picatura de nectar.
  In alte timpuri eram inebunit sa alerg , sa fac marea cu sarea . acum am inteles ca fericirea este langa noi dar nu avem ochi sa o vedem si inima sa o simtim.

D006

  Hai sa va mai spun o parere a mea despre apicultura . Mereu am susținut ca o regina este buna in zona sa dar mutată in alta locatie nu mai este extraordinara . Plecand de la acest fapt am susținut mereu ca trebuie sa folosim si sa SELECTIONAM materialul biologic din zona unde ne desfasurăm activitatea.  Noi in Romania avem culesuri puternice dar de foarte scurta durata . Astfel eu trebuie sa calculez ca familiile mele de albine sa dea intr-o singura saptamana tot ce au mai bun in ele . Anul acesta am avut la salcam 3 zile de cules la 1 si 6 zile la 2 ( in anii normali am 9 zile la 1 si 15 zile la 2) .  Daca metabolismul coloniei pica exact pe aceste zile este imposibil sa nu faci productie . Este ca la testele grila , trebuie sa se suprapuna cheia, in rest  sunt doar multe ore de practică.
  Revenind la regine , unii au cumparat regine pe bani grei si spun ca sunt mai linistite decat carpatina , cine te opreste sa faci propria selectie ?  Eu cum gasesc un stup rău , cum ii omor regina . Dupa 4 ani de selectie am o albina asa de linistita incat si la rapiță umblam in tricou cu mănecă scurta la ei.  Ce e greu sa avem propriul nostru program de selectie ?

mmacreanu

si eu sunt inebunit dupa selectie, momentan nu am prea multe alternative dar am observat diferente: cele care au cules la rapita mai mult, la salcam nu au facut la fel ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Domnule Dragos, cati ani de experienta in apicultura aveti si cand ati inceput munca de selectie?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Ma bucur pentru tine. :)
Nu am reusit aceasta performanta ca sa reglez la maxim metabolismul coloniei exact pe zilele zilele de cules.
Nici nu am cum la mine salcamul nu infloreste la o data sigura mereu exista o marja destul de mare intre posibilele zile ale infloriri salcamului.

Ba au fost date cand nici nu ma asteptam sa scot miere chiar dupa salcam,astfel ca eu cred ca o familie trebuie sa fie mereu in parametri pentru a fi gata de cules.


Macreanu culesul influienteaza dinamica familiei de albine in stupul cu 20 de rame Dadant astfel incat stupul care e fruntas la culesul de rapita la culesul de salcam nu se mai regaseste pe aceiasi pozitie.

D006

Citat din: oroles din Mai 31, 2014, 07:07:18 PM
Domnule Dragos, cati ani de experienta in apicultura aveti si cand ati inceput munca de selectie?

  In stupina lucrez de 29 de ani iar selectie fac de 6 ani . In fapt acum 6 ani am avut un moment de deznadejde si nu mai doream sa dezvolt stupina . Dar soția mea m-a sprijinit 200% si am pus bazele actualului proiect care se autofinanteaza si se dezvolta an de an.

D006

Citat din: marian sima din Mai 31, 2014, 07:21:03 PMBa au fost date cand nici nu ma asteptam sa scot miere chiar dupa salcam,astfel ca eu cred ca o familie trebuie sa fie mereu in parametri pentru a fi gata de cules.


  Poate la tine in zona ai cules permanent din martie pana in octombrie . Eu am doar salcam si FS. Eu dupa ce extrag miere de salcam sparg toate coloniile in cat de multi roi pot . Am suficient timp pana la FS sa fac iar colonii de productie . Apoi dupa FS , Dumnezeu cu mila  , poate doar ceva polen .

mmacreanu

Citat din: marian sima din Mai 31, 2014, 07:21:03 PM
Macreanu culesul influienteaza dinamica familiei de albine in stupul cu 20 de rame Dadant astfel incat stupul care e fruntas la culesul de rapita la culesul de salcam nu se mai regaseste pe aceiasi pozitie.

folosesc dadant pe 10 rame cu magazie 1/3 ... poate a fost doar o parere dar incerc sa tin evidenta bine in familiile de albine si notez periodic ce gasesc la verificari  si notez familiile care sunt in acelasi stadiu de dezvoltare pentru a face comparatie.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.